Sari la conținut
Forum Roportal
utillizator_sters

Mai există dreptate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul la intrebarea cu deformarea volanului e simpla. Masina care are viteza mai mare va fi avariata mai rau in urma unui accident. Daca expertii spun ca in momentul impactului papucul avea 60 km/h, atunci dacia ta avea mai putin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul la intrebarea cu deformarea volanului e simpla. Masina care are viteza mai mare va fi avariata mai rau in urma unui accident. Daca expertii spun ca in momentul impactului papucul avea 60 km/h, atunci dacia ta avea mai putin...

 

Masina mea a fost avariata mai tare, dar fiind mai veche cam 9 ani si papucul cumparat nou in luna accidentului si cu motor dizel, cred ca era mai tare de aceea a suferit avarii mai mici, oricum masinile sun in stare de peste 50% avariate, adica nu mai pot fi reparate.

Impactul a fost la papuc frontal punct mijoc faţă si la dacia mea frontal dreapta faţă ca in schiţele din puse aici:

http://kilometrul.sapte.ro/expertiza.php

Alt detaliu papucul Dacie 1304, avea greutatea concentrata in fata, lada goala, si trei persoane pe doua locuri, iar in masina mea, dacie nova doua persoane spate si eu si inca o persoana in faţă.

 

Revin cu detalii suplimentare extrase din expertiza:

 

- masa(greutate) vehicule sunt calculate cu tot cu persoane,

Dacia Nova - 1260kg

Dacia Papuc - 1335kg

- depasari centru masa vehicole dupa impact,

Dacia Nova 3,9 metri

Dacia Papuc 1,7 metri

 

accidentul a avut loc in conditiile de drum: asfalt stare buna, drum drept fara panta, conditii atmosferice timp insorit, fara ploaie etc.

--------------------------------------------------------------------------

- Schita accidentului si deformatiile din impact a vehiculelor sunt specificate cu oarecare aproximatie in expertiza tehnica aici:

http://kilometrul.sapte.ro/expertiza.php

- dacia papuc are 14,8 metri frana pe sensul de circulatie al daciei nova, oprindu-se in impact.

--------------------------------------------------------------------------

Daca se poate calcula:

- Ce viteza avea papucul in impact,

- Ce viteza avea papucul inainte de a frana,

- Timpul de reactie, adica timpul avut la dispozitie pentru a evita impactul,

- Viteza daciei nova la intrare in impact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Masina mea a fost avariata mai tare, dar fiind mai veche cam 9 ani si papucul cumparat nou in luna accidentului si cu motor dizel, cred ca era mai tare de aceea a suferit avarii mai mici, oricum masinile sun in stare de peste 50% avariate, adica nu mai pot fi reparate.

Impactul a fost la papuc frontal punct mijoc faţă si la dacia mea frontal dreapta faţă ca in schiţele din puse aici:

http://kilometrul.sapte.ro/expertiza.php

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am priceput de ce papucul lasa urme de franare pe partea Daciei Nova.

 

M-am edificat. Adica in localitate, unu` vorbeste la telefon in masina. Il vad,vreau sa-l depasesc, ala mareste viteza eu o maresc si eu-desi vad ca din fata vine o alta masina. Iar culpa cica apartine celuilalt. Asta in conditiile daca o masina rosie break straina chiar a existat.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am priceput de ce papucul lasa urme de franare pe partea Daciei Nova.

 

M-am edificat. Adica in localitate, unu` vorbeste la telefon in masina. Il vad,vreau sa-l depasesc, ala mareste viteza eu o maresc si eu-desi vad ca din fata vine o alta masina. Iar culpa cica apartine celuilalt. Asta in conditiile daca o masina rosie break straina chiar a existat.

Aveam o părere mai bună despre tine.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pardon: Deci POATE ar fi trebuit sa nu mai depaseasca.

-nu ma mai leg de faptul ca acelasi regulament spune sa nu depasesti decat daca din celalalt sens..alea alea.

A tras tipu` volanu` stanga dreapta...nu scrie nimic in regulament cum sa ne comportam in momentul producerii unui accident. Instinctiv el a vrut sa-l ocolesca, sa-l evite.

In plus repet. Unde e masina rosie?

Cine a vazut-o in afara de nevasta, sora, tipului din papuc ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×