Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Vrei sa studiezi in Statele Unite ale Americii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vrei sa studiezi in Statele Unite ale Americii

12 Februarie 2007

Dana Costache

 

 

 

Secretul reusitei este dat, in mare parte, de continutul dosarului tau de aplicatie.

Succesul vine mai repede daca ai toate actele in regula.

 

 

 

Daca esti absolvent de liceu sau de facultate si visezi sa inveti la o universitate in SUA, nu este imposibil. Trebuie doar sa te pregatesti temeinic, sa ai rezultate scolare si extrascolare excelente si sa-ti pui la punct dosarul pentru aplicatie.

 

Pregatirea dosarului poate dura chiar si un an, insa efortul depus va merita daca vei ajunge sa inveti intr-o prestigioasa universitate.

 

Ce contine dosarul?

 

Certificari ale pregatirii tale academice. Trebuie sa te inarmezi cu copii legalizate dupa diploma de bacalaureat si foaia matricola, dar sa ai si traducerile autorizate ale acestora. Totodata, iti sunt necesare copii si traduceri (legalizate) dupa orice curs sau pregatire extrascolara absolvita.Daca esti absolvent de facultate, dosarul trebuie sa includa copia dupa diploma de licenta si foaia matricola, cu traducerile lor autorizate.

Aceste copii legalizate si traducerile lor trebuie semnate si stampilate de catre secretariatul liceului/facultatii, puse intr-un plic si sigilate. Semnatura si stampila secretariatului se pun chiar pe portiunea unde se lipeste plicul. Trimite-le direct la facultatea la care vrei sa aplici!

 

Recomandari de la profesori sau mentori. Acestea pot fi trimise direct facultatii la care aplici, intr-un plic sigilat. Pe de alta parte, mentorii tai pot completa recomandarea on-line, in cadrul aplicatiei tale. O aplicatie on-line costa aproximativ 80 de dolari.

 

Rezultate la teste internationale. Aici sunt incluse testele de limba engleza - TOEFEL, de vocabular si matematica usoara - GRE, de economie si matematica de nivel superior - GMAT, de cunostinte de drept - LSAT, si alte teste mai specializate. Teste ca TOEFEL, GRE si GMAT necesita o pregatire de trei-sase luni si costa, fiecare, in jur de 130 de dolari. Testul LSAT necesita o pregatire de cel putin un an.

 

Unul sau doua eseuri. Acestea trebuie sa arate evaluatorului aplicatiei daca profilul tau se potriveste cu profilul ideal al studentului facultatii. Se poate spune ca eseurile sunt o chestiune de personalitate si sansa. Cititorului ii pot placea sau nu. Exista insa nenumarate carti de pregatire pentru cei care aplica la facultate in America, unde se gasesc si tehnici de redactare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si eu vreau sa aplic la o universitate in SUA si m-am interesat in legatura cu toate aspectele, sunt clasa a 11-a si am timp sa-mi pun la punct un dosar, am si extracuriculare in sport si altele si am rezultate bune la SAT. Am o teama, insa: nu am note foarte mari in liceu pana acum..in jur de 5..6 la mate, romana fizica si altele dar eu cunosc materia, ba chiar vreau sa aplic la inginerie, dar am avut ghinion cu profii deoarece nici nu am facut o prima impresie decenta in clasa a 9-a si sunt si foarte exigenti. Tinand cont de toate acestea am sanse sa intru la unele dintre universitatile de varf precum Stanford, Columbia, New York Institute of Technology, Cal-tech, s.a.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

Si eu vreau sa aplic la o universitate in SUA si m-am interesat in legatura cu toate aspectele, sunt clasa a 11-a si am timp sa-mi pun la punct un dosar, am si extracuriculare in sport si altele si am rezultate bune la SAT. Am o teama, insa: nu am note foarte mari in liceu pana acum..in jur de 5..6 la mate, romana fizica si altele dar eu cunosc materia, ba chiar vreau sa aplic la inginerie, dar am avut ghinion cu profii deoarece nici nu am facut o prima impresie decenta in clasa a 9-a si sunt si foarte exigenti. Tinand cont de toate acestea am sanse sa intru la unele dintre universitatile de varf precum Stanford, Columbia, New York Institute of Technology, Cal-tech, s.a.?

Nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.

 

 

Esti rea. :pardon: Are, daca e exceptional la SAT si nu vrea bursa. :tease: Sanse mici, e adevarat.

 

Alex, daca esti din categoria celor care nu au note bune in liceu dar au in general o abilitate deosebita intr-un anumit domeniu, e recomandabil sa faci facultatea in tara si sa incerci cu un masterat afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×