Sari la conținut
Forum Roportal
aida_2007

Cum reusiti sa treceti proba psihologica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am mai scris niciodata pana acum doar am citit alte mesaje,si am observat ca nimeni nu a abordat aceasta tema:Cum ati reusit sa treceti de proba psihologica? Sau numai mie mi sa intamplat sa ma blochez si sa ma intreb ce se va intampla cu mine si cu familia mea? recunosc ca uneori am avut chiar caderi depresive gandindu-ma prin ce am trecut si prin ce vom mai trece pentru ca ne luptam de vreo 6 ani cu aceasta boala si inca nu avem certitudinea ca vom reusi.Mie mi-e foarte greu nu numai pentru ca sunt eu bolnava dar am si doi copii care au acelasi diagnosti:Hepatita cronica activa cu VHB. le-am facut interferon si zeffix dar boala nu s-a oprit. Nu au facut anticorpi si virusul continua sa se inmulteasca desi transaminazele sunt in limite normale.Eu am viremia 1.483.000.000 copii/ml si transaminaze 120 dar tocmai am primit vestea ca mi-a fost respinsa cererea pentru pegasys.nu stiu daca sa ma bucur sau sa plang,pentru ca stiu cat de rau le-a fost copiilor in timpul tratamentului.pe de alta parte am obosit de atatea analize si tratamente pentru toti trei. Am mare noroc cu doctorita mea ca se tine de capul meu ca o mama de copilul ei si de fiecare data cand clachez ea ma sustine si face multe lucruri pentru mine pe care alt doctor nu le-ar face. As vrea sa stiu daca numai mie mi-e asa de greu sau mai sunt si altii care ca si mine se scoala in fiecare dimineata si se straduie sa stea in picioare si sa se mai confrunte inca o zi cu aceeasi problema fara sa stie daca va fi bine sau nu ,daca se va termina vreodata sau cum se va termina.Copii mei sunt mici inca(6 si 12 ani) si as vrea sa vina o zi cand ii voi vedea mari si sanatosi.Am uitat sa spun ca asa s-au nascut si ca am aflat de problema ce o avem acum 6 ani dupa ce s-a nascut cel mic.Va multumesc si sa ma iertati daca am scris prea mult si v-am plictisit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara AIDA

 

Ma intreb ,oare citi dintre noi reusesc sa se detaseze complet de gindul ca acest virus le-a patruns in singe ?

Eu cred ca trebuie sa luptam si sa nu-l lasam sa ne invadeze si creierul.Trebuie sa nu-l lasam sa ne domine viata ,spiritul.

M-a impresionat enorm ce ai scris tu despre tine si copii tai ! Te cred ca iti este f greu ,dar gindeste-te ca tu esti cea de la care copii tai asteapta sprijin,o mangaiere ,o vorba de alint ,asa ca tu trebuie sa fii tot timpul cea mai puternica .

Ca noi toti si eu am fost socata cind am aflat ca am ag HBs pozitiv ! Mi-am revenit in momentul in care m-am convins ca fetita si sotul meu ,nu au asa ceva .Eram tot timpul cu lacrimi in ochi ,pina intr-o zi cind fetita mea, m-a intrebat daca se vindeca aceasta boala? Atunci am realizat ce se intimpla in sufletul ei si ca trebuie neaparat sa-mi schimb atitudinea .I-am raspuns ca o sa fie bine ,ca intr-un fel o sa-i vin eu de hac acestui virus si viata merge inainte pt ca am pt ce sa lupt.

 

Iti doresc sa ai puterea sa lupti cu aceasta boala ,sa mergi inainte cu gindul ca maine va fi o zi mai buna ,ca trebuie sa-i vezi pe copii tai jucindu-se si hohotind de ris.

NUMAI BINE VA DORESC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Daria pentru raspunsul si incurajarile tale si ma bucur ca fetita ta este bine.Asa reusesc si eu sa merg mai departe desi greu , recunosc,numai gandul ca trebuie sa imi sustin copii ma intareste. Tu ce tratament ai urmat?ai raspuns la tratament? eu am facut zeffix 2 ani si apoi am facut o recadere. Acum astept sa fac pegasys dar am fost respinsa. Sanatate multa!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pina acum nu a fost nevoie sa urmez un tratament anume.Am descoperit existenta acestui virus in septembrie 2006 si sunt in stadiu de purtator inactiv .Sper din toata inima sa ramin cit mai mult timp asa !!!!!!!!!!!!!!!

Incearca sa le dai copiilor tai ,polen de albine ,are rol hepatoprotector ,este indicat in lipsa poftei de mincare si creste imunitatea organismului.Poti incerca si fructe de catina amestecate cu miere de albine.

Eu am baut mult ceai de sunatoare cu papadie .Acum am renuntat la papadie pt ca imi facea prea multa pofta de mincare si m-am cam ingrasat.In luna martie merg la control pt analize ,la spitalul M.BALS din BUCURESTI.Pina acum transaminazele au fost f bune ,ca si celelalte analize.

 

Iti doresc tie si copiilor tai multa ,multa sanatate !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit si noi mult polen si multe produse apicole,catina si silimarina.Probabil ca de aceea transaminazele copiilor sunt in limite normale.Eu sunt adepta tratamentelor naturiste ca metoda de intretinere pentru ficat,dar nu cred ca ele ne-ar putea scapa de virus.Oricum,ma bucur mult ca nu esti in situatia mea,asa ca ai o sansa in plus sa te vindeci.Daca sti din timp ca ai virusul ,si nu este activ,poti sa ai grija de tine si ai o mare sansa sa nu se activeze niciodata.CEEA CE ITI DORESC DIN TOT SUFLETUL!!!!!!!!!!

Sanatate multa! si ma bucur ca te-am cunoscut,imi face bine sa vorbesc cu cineva .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Daria !

 

 

Mi-ar placea sa mai vb cand ne intalnim pe mes. ID : famgoman

Poate mai schimbam niste pareri.ne sustinem reciproc.

Sanatate multa!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Aida!!imi pare sincer rau de situatia ta si sincer te inteleg pt.ca si eu am descoperit ca am hepatita B la inceputul anului si la fel ca si tine am 2 copii(1 an si 10 luni si 6 ani jumate)iar cand mi s-a spus ca am hepatitaB cronica prima intrebare a fost daca au si copiii mei iar medicul m-a asigurat ca nu, pt. ca la nastere se face vaccinul acela antihepatic,dar saptamana aceasta am cerut medicului de familie trimitere ca sa le fac analizele sa fiu sigura.Se pare ca eu m-am nascut cu acest virus pt.ca are si mama mea care l-a luat de la tatal meu care la randul lui a facut hepatita acuta B inainte de a se casatori cu mama,iar medicii la vremea respectiva a asigurat-o ca nu va fi nicio problema pt.posibili copii pe care ii vor avea dar se pare ca s-au inselat.Partea buna in toata problema asta cu hepatita este ca sotul meu nu are,ceea ce este f curios pt ca sunt casatorita de 8 ani si in tot acest timp nu a luat de la mine, iar medicii mi-au spus ca are un sistem imunitar f. bun,binenteles ca a inceput seria de vaccinuri.Ma scuzi ca am scris atat dar defapt vroiam sa-ti spun ca eu cand consider ca nu mai rezist psihic ma rog ca D-zeu sa-mi dea putere si sincer la mine chiar are efect,am si eu zile cand chiar nu pot face nimic si ma simt ametita.Iti doresc multa putere si fizica si psihica sa-ti poti creste copiii si nu in ultimul rand SANATATE MAXIMA!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lexiana,ca sa fii sigura ca nu au numic copii tai ,trebuie sa le testezi antigenii hepatici .Explicatia care ti-a fost data ca nu au nimic copii fiindca au fost vaccinati la nastere ,nu este sigura.

Am trecut si eu prin emotii de genul asta cu fetita mea si in ziua cind am aflata ca ea nu are antigenul B pozitiv ,am prins aripi .Am vaccinat-o impotriva hepatitei B si acum trebuie sa merg cu ea ,sa-i masoare titrul de anticorpi.Diferenta este ca eu am contactat virusul de cel mult 2 ani ,de la servici sau de la stomatologie.

 

Iti doresc sa treci cit mai usor peste toate aceste probleme!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA LEXIANA!!!

Multumesc mult pentru incurajari.Sa stii ca si copiii mei au facut vaccinul la nastere,dar nu i-a ajutat cu nimic.Daca infectia se produce in timpul nasterii ,atunci sansele ca bebe sa fie infectat sunt extrem de mari .Asa s-a intimplat la cei 2 copii ai mei.Pentru linistea ta,dute si fa analize copiilor.Sper din tot sufletul ca doctorul care ti-a spus ca nu e nici o problema cu copiii,sa aiba dreptate.

ITI DORESC MULTA SANATATE TIE SI COPIILOR!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×