Sari la conținut
Forum Roportal
nikki73

Hepatita si altfel...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor,

 

Am citit cu interes foarte mult din ceea ce s-a scris in acest forum.Asupra tratamentelor naturiste am sa revin,incercand ca probez cate ceva.Mi-as dori sa primesc raspunsuri de la multi dintre voi,inclusiv de la Gabriel care a raspuns la foarte multi de aici si care se pare ca este bine informat.Care este problema mea?Acum 4 ani am facut o esofagita de reflux severa si timp de 4 luni am urmat tratament medicamentos.Am fost si foarte depresiva in acest timp intrucat nu mai puteam sa mananc aproape nimic,slabisem 13 kg in o luna si jumatate si se parea ca starea de bine si de sanatate nu va mai reveni curand.La sfarsitul celor 4 luni mi-a aparut o stare de rau exagerat,ca un fel de hepatita...imi era foarte greata si vomam uneori dar cel mai rau erau ametelile puternice pe care le-am avut.Am facut analizele si testele hepatice erau marite cam la 100 toate trei(GPT,GOT si GGT).Am fost testata de hepatita B sau C si nu s-a gasit nimic.La cam 6 luni dupa ,testele hepatice revenisera aproape la normal,doar GGT era cam 43(normal fiind <39).De atunci ,am avut mereu probleme de sanatate iar acum 2 ani m-am operat pentru esofag(s-a creat laparoscopic o manseta care sa ingusteze intrarea in stomac),dar analizele hepatice au fost mereu crescute aproape la dublu decat normal(in ultimii 2 ani).Chiar acum de curand am fost la doctor si le-am repetat si sant dublu decat normal.M-am speriat destul de mult intrucat doctorul s-a gandit la o hepatita autoimuna cu anticorpi antinucleari si facand analiza anticorpilor au iesit la granita(1,80 si 1,40 iar normal sant < 1,80 si <1,40).El a zis ca nu imi poate da acest diagnostic intrucat nu este concludent,ei pot fi la granita si la oameni sanatosi,ceea ce nu este normal la mine sant totusi testele hepatice.Mi-a propus sa le repet peste 3 luni.Acum as vrea sa incerc sa tin un regim si sa fac tot ceea ce se poate pentru a-mi ajuta ficatul numai ca mai exista o problema.Am gastrita de foarte multi ani si grazie tratamentelor"miraculoase"ale biologului Mircea Ciuhrii am facut un ulcer groaznic la stomac.Tin sa precizez ca nu locuiesc in tara si am venit special la Bucuresti anul trecut in vara, pentru a le cumpara.Nu mi s-a parut deloc ieftin(180 euro pt 3 luni tratament).Am urmat 1 luna tratament care nu m-a ajutat deloc la ficat,dincontra gastrita care era inactiva,s-a activat si am facut si un ulcer la stomac(diagnosticat la gastroscopie) de care trag si in prezent.Am avut dureri violente la stomac de credeam ca se rupe si multumesc lui D-zeu acum imi este putin mai bine dupa ce am urmat un tratament cu capsule de Obligeana.Vreau sa va rog sa imi scrieti cam ce credeti voi ca as putea urma ca tratamente naturiste,sant dispusa in incerc orice dar sa aveti in vedere ca stomacul nu imi permite ceiuri si tratamente amare(ca rostopasca,papadie)si nici sucuri acide in exces.Poate chiar aveti si retete pt stomac sau combinate pentru a le suporta mai usor.Eu va multumes mult si m-as bucura enorm sa primesc raspunsuri de la voi.Va urez multa multa sanatate si va pup!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Pentru stomac este bun sucul din cartofi.Se bea dimineata cu 1-2 ore inainte de masa.Am avut probleme cu stomacul si le-am rezolvat cu acest suc.In cursul zilei se bea ceai de pojarnita.Pt ficat e bun ceai de galbenele ,turita si pedicuta.Daca tii regim alimentar,sa mananci multe lactate(iaurtul e bun la stomac).Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×