Sari la conținut
Forum Roportal
abandonero

Derren Brown si controlul mintii

Postări Recomandate

Ati auzit de Derren Brown si de controlul mintii?

 

D.B. se foloseste doar de slabiciunile (sau poate puterile) subconstientului ci nu face magie falsa precum David Blaine. A avut o emisiune intitulata "Mind Control" pe canalul englez Channel 4 in care facea o serie de prezentari ale trucurilor sale, emisiunea continand mai multe episoade.

 

Unul din trucuri este inductia "handshake interrupt" (intrerupere prin scuturarea mainii) care a fost prezentata in clipul Russian Scam pe care il puteti gasi si pe youtube la adresa: http://www.youtube.com/watch?v=hwthqRJ1Khg .

Explicarea acestui truc este mai jos:

 

"Stick out your right hand to shake theirs. As they go to shake it reach over with your left and grab their wrist and bring the hand up about 12 inches from their face. Point at it with your right hand. Say 'Look at your hand. Close your eyes.' As you say close your eyes drop your pointing finger down encouraging their eyes to close. Now say. 'Thats right go inside.'

Now proceed in whatever way you wish. I tend to encourage the arm to go stiff or to lift. Or just get on with what I want to achieve. If you are insistent on deepening the state you can do so because you have an arm in the air and their eyes closed. So link the arm going stiff/up/down to going deeper inside. They get the idea.

When done tell them their arm will come down and their hand will meet yours and give them some appropriate wake up. Amnesia for what occured may ensue but is not guaranteed. So if you want it ask for it.

The idea is that when you interrupt the handshake they go into a transderivational search (a long winded way of saying - they think 'errrr what?...'). This moment lasts a second and a half approximately. Leave it much monger and they will just put their hand down. Think of it this way you interupt the pattern, they momentarily fall into a sea of confusion. In a second of a half they are going to realise they can touch the bottom - its only a metre deep, before they do you are going to throw them a life line which they will grab and hold onto. As long as you keep saying thats right hold on keep your legs up you will be fine they will do so."

 

Mult mai multe detalii despre D.B. puteti gasi pe wikipedia la adresa: http://en.wikipedia.org/wiki/Derren_brown .

 

Asadar, ce parere aveti despre Derren Brown si "magia" sa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu mie mi se pare ca mintea poate fi controlata doar daca ai vointa slaba...asa ca ala sa se duc sa isi infiga bagheta undeva :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta trasnaie de-a lui Derren Brown este Psychic Punch, adica lovirea adversarului cu pumnul insa fara a-l atinge!? :D Aceasta demonstratie pare rupta din scenele cu Bruce Lee. Deoarece multe din scamatoriile lui Derren Brown par imposibil de explicat si de realizat, multi sunt de parere ca DB foloseste actori in demonstratiile sale asa cum si Ronaldinho a fost contestat pentru trucarea clipului cu barele succesive.

Adresa clipului Psychic Punch: http://www.youtube.com/watch?v=GQdJf-rTVFo .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fix p'astea vroiam si eu sa le postez in continuare la Dresorii de Minti Umani si la Schimbare care va avea loc - care ambele trateaza perceptia si conditionarea.

 

Ronaldinho si suturile la bara - stiu asta de cand am fost in Brazilia... ca e falsa. Initial cica footage-ul fusese facut CG si 3d action track pentru nu stiu ce reclama... reclam nu s-a mai facut - tara latina filmuletul s-a scurs pe net

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clipul cu Ronaldinho si eu cred ca e trucat si nu inteleg de ce acesta sustinea sus si tare ca e adevarat si ca ar fii rodul muncii sale de la antrenament. Probabil a fost platit de firma la care facea reclama respectiva. :hi: Cu toate astea nu sunt de parere ca si trucurile lui Derren Brown sunt false, or fii cateva dar nu toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hipnoza.Simplu si la obiect.

Saman

 

mai e si concentrarea pe al -3-lea ochi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu mie mi se pare ca mintea poate fi controlata doar daca ai vointa slaba...asa ca ala sa se duc sa isi infiga bagheta undeva :)

 

in controlul mintii nu e vorba de slabiciune sau putere. e vorba de o anumita "educatie" daca te dezvolti intr-un mediu controlat, fara sa cunosti o alta realitate, mintea ta poate fi indreptata catre ceva anume, fara ca tu sa ai constiinta ca nu e ceea ce trebuie... restul e SF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in controlul mintii nu e vorba de slabiciune sau putere. e vorba de o anumita "educatie" daca te dezvolti intr-un mediu controlat, fara sa cunosti o alta realitate, mintea ta poate fi indreptata catre ceva anume, fara ca tu sa ai constiinta ca nu e ceea ce trebuie... restul e SF

 

Cam asa ceva, mai exact tehnica se numeste NLP (Neuro Linguistic Programming / Programare Neuro-Lingvistica) care planteaza, fara stiinta, anumite comenzi in subconstient, care incep instantaneu sa se execute.

 

Un alt exemplu este clipul din linkul de mai jos, in care Derren Brown ii face pe cativa pasageri sa uite la ce statie coboara. Clipul pare destul de real mai ales ca pe unul din pasageri metoda nu functioneaza.

In acest clip (Trains... Of thought) se observa cum Derren Brown da anumite comenzi si atrage atentia subconstientului asupra acestora prin folosirea mainilor sau a sunetelor (pocneste din degete).

Comanda cheie este "What Stop? Thinking about it now." care se transforma in "What? Stop Thinking about it now!" Aceasta fraza o zice de 2-3 ori la fiecare pasager.

Saracu' negru' ala ce mai incerca sa-si aduca aminte! :blink:

 

http://www.youtube.com/watch?v=6bkleuxpvxY .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×