Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Proverbe 13:24 "Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine-l iubeste, il pedepseste indata"

putem spune ca parintele isi uraste copilul daca il bate, dar daca il lasa indiferent sa greseasca, credeti ca il iubeste mai mult?!? si nici nu este vorba in mod direct de bataie, ci partea a doua a versetului ne spune despre a pedepsi pe copil, nu de a-l bate neaparat!!!

si ce te faci cu cei care iau textul si indemnele astea ad literam ?

 

in plus, cuvantul care se traduce prin "ura" vine de la verbul grecesc [miseo] care inseamna ura, dar si indiferenta, dispret, dizgratie...

pacat ca biblia e mai mult decat ambigua, necesitand zeci, sute, mii de interpretari dar pastrandu-si o coperta superioara "cuvantul lui Dumnezeu".

 

PACAT este orice greseala pe care o faci constient

normal. raul premeditat e cea mai urata fata a manifestarilor umane.

 

si orice gand care nu te lasa sa adormi noaptea pentru ce ai facut sau nu peste zi

aia nu e pacat, aia e CONSTIINTA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PACAT este orice greseala pe care o faci constient si orice gand care nu te lasa sa adormi noaptea pentru ce ai facut sau nu peste zi
aia nu e pacat, aia e CONSTIINTA.
da, constiinta nu te lasa sa dormi, dar din cauza pacatului savarsit si considerat ca atare

 

reformulez ideea despre pacat

Pacat este orice greseala pe care o faci constient si orice gand care iti macina constiinta

 

 

 

Daca Isus dorea sa ne intregeasca afirmatia sa cu trimiteri la proverbe ..o facea singur ...dar Isus nu putea sa faca nici o trimitere caci in toata viata lui el nu a facut nici o referire sau trimitere la Biblie desi era cartea tatalui sau!
de ce esti asa de sigr ca nu a facut-o?

daca si-ar fi scris singur predicile, ne-ar fi spus si trimiterile...

este asa cum eu pot sa spun unui coleg de la masterat ca datorez foarte mult lui Ceausescu - el intelege ca este vorba de spre profesorul Gheorghe Ceausescu...

cuvintele lui Isus aveau alte semnificatii in mintea celor carora li se adresa

 

Asa ca nu are rost sa combinam si sa interpretam textele bibliei asa cum ne convine noua si nici sa le intelegem cum vrem noi ca doar Isus e Dumnezeu si nu om ...si nu suntem noi oamenii atat de destepti sa il corectam pe Dumnezeu!!!
la fel, nu are rost sa luam cate un sir de litere din Biblie si sa desconsideram intregul text si chiar spiritul biblic pe baza sirului respectiv

 

Dar greseala capitala prin care se prezinta oamenilor o biserica in legatura stransa cu Dumnezeu atunci cand de fapt nu e nici o legatura cu nici un Dumnezeu nu e PACAT...?????
nu

pacatul este definit in Biserica pentru credinciosi

trebuie gasit un alt termen pentru a califica faptul

se prezinta oamenilor o biserica in legatura stransa cu Dumnezeu atunci cand de fapt nu e nici o legatura cu nici un Dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa te sinucizi este pacat impotriva creatiei dumnezeu iti da viata si el o poate lua tu nu ai acest drept daca o faci ajungi in planurile de intuneric si satai acolo mult si bine jde reicarnari .

 

 

pentru crestini : de ce te invata in biserica sa iti ceri iertare pentru pacatele savarsite cu : gandul, cu vorba , cu fapta , cu voie , sau fara de voie ? daca eu nu vreau cum fac pacate fara de voie?

 

si dece suntem considerati pacatosi daca iisus a luat totul asupra lui eu cred ca suntem parte din dumnezeu deci cum pot eu sa fiu pacatos?

Editat de vali

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa te sinucizi este pacat impotriva creatiei dumnezeu iti da viata si el o poate lua tu nu ai acest drept daca o faci ajungi in planurile de intuneric si satai acolo mult si bine jde reicarnari .

pentru crestini : de ce te invata in biserica sa iti ceri iertare pentru pacatele savarsite cu : gandul, cu vorba , cu fapta , cu voie , sau fara de voie ? daca eu nu vreau cum fac pacate fara de voie?

 

si dece suntem considerati pacatosi daca iisus a luat totul asupra lui eu cred ca suntem parte din dumnezeu deci cum pot eu sa fiu pacatos?

 

 

deci tu esti fara de pacat ,poti arunca piatra sa inteleg .

cu pacatul primordial cum ramane ? cica pe el il mostenim si-l dam mai departe urmasilor ! de asta ce zici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci tu esti fara de pacat ,poti arunca piatra sa inteleg .

cu pacatul primordial cum ramane ? cica pe el il mostenim si-l dam mai departe urmasilor ! de asta ce zici ?

 

 

io ce am zis acolo ca iisus a luat pacatele supra lui deci noi ne nastem fara de pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacatul apare cand EGO-ul ia locul mintii si sufletului. Individul actioneaza numai in scop propriu pentru castig pe termen scurt nerespectand nici o etica a constiintei.

 

EGO-ul este "marul" discordiei. EGO-ul nu este ratiune pura, este ratiune limitata bazata pe adevaruri relative care convin individului si in multe cazuri contravin intereselor celorlalti.

 

O minte libera nu pacatuieste, dar o minte inchinata EGO-ului cu sigurantza. Diavolul (pentru cei religiosi) manipuleaza prin EGO, prin vanitate, putere, oportunitate - concepte care sunt straine mintii si sufletului dar sunt muzica pentru EGO.

 

 

Ca si semantica - EGO-ul este siret, smeker, descurcaret, hot - nu este inteligent sau destept... simti diferenta ?

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacatul apare cand EGO-ul ia locul mintii si sufletului. Individul actioneaza numai in scop propriu pentru castig pe termen scurt nerespectand nici o etica a constiintei.

 

Sau cu alte cuvinte cand un individ actioneaaza numai motivat de EGO-ul lui, neglijand ratiunea si constiinta, ptr scopul propriu de a ajunge intr-un rai inchipuit nsi ptr aceasta iluzie calca in picioare cele mai elementare imperative ale vietii cum ar fi ratiunea si libertatea de a gandi ....este un pacat!

 

Asa-e!

 

Convinge-l si pe cioanas de asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×