Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

m-am gandit...si nu am reusit sa gasesc o solutie

 

1. un om face pacat cand omoara turcii care cotropesc tara??

2.un om nebun face pacat cand omoara lumea pe strada... (pt ca el nici nu stie ca face rau)

3.un om care e invata de mic sa ucida face pacat .... (nu face ce a fost invatat )

4. animalele nu se omoara unele pe altele doar ca sa supravietuiasca??? (asa am fost si noi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1) Da, e pacat sa ucizi. Dar e si mai mare pacat sa te lasi ucis. In conditiile in care nu reusesti sa gasesti alta solutie pentru a-ti salva viata, sunt de acord cu crima in legitima aparare.

Dar tu spuneai de razboaie in care principalii vinovati sunt cei care le declanseaza din motive egoiste. Un bun strateg incearca in primul rand sa evite varsarea de sange, iar daca negocierile sunt pierdute incearca sa limiteze pierderile. Pentru lider este foarte dificil pentru ca responsabilitatea care apasa pe umerii sai este extrem de mare. El trebuie sa tina cont de interesele comune ale poporului pe care il conduce. E o crima si sa lase barbarii sa-i cotropeasca, dar si sa-si sacrifice oamenii inutil. In oricare dintre cazuri risca foarte mult, iar modificari importante survin in dezvoltarea populatiei.

Pentru un soldat sau orice luptator care urmeaza ordinele e foarte simplu. Daca a ales serviciul militar dezertarea nu este o optiune; el este o simpla unealta a strategului si se poate stradui sa fie intrebuintat cat mai bine, sperand intr-un bine general. Ar fi pacat sa saboteze operatiunile pentru "mustrari de constiinta". Nu vreau sa intru in cazuri de exceptie ca as ocupa prea mult spatiu si as fi off-topic.

Ideea de baza e ca pacatul tine de o apreciere subiectiva a situatiei. Nu ca scopul scuza mijloacele. E pacat sa nu sesizezi gravitatea situatiei si sa te agati de concepte fixe. Flexibilitatea in gandire este o conditie esentiala a supravietuirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am gandit...si nu am reusit sa gasesc o solutie

 

1. un om face pacat cand omoara turcii care cotropesc tara??

2.un om nebun face pacat cand omoara lumea pe strada... (pt ca el nici nu stie ca face rau)

3.un om care e invata de mic sa ucida face pacat .... (nu face ce a fost invatat )

4. animalele nu se omoara unele pe altele doar ca sa supravietuiasca??? (asa am fost si noi)

Definitia data pacatului de catre Dumnezeu, este singura care poate face lumina. Si Dumnezeu spune:''Sa nu ucizi''.Intarita de Fiul Sau prin:''...dar Eu va spun:oricine spune fratelui sau:Nebunule!, va fi suspus judecatii...''.

Deci, a ucide turci care cotropesc o anumita tara, e pacat.

Un nebun care ucide, insa el nu stie ca face rau, face un pacat.La fel ca si soferul care conduce in Anglia pe partea dreapta a drumului, necunoscand legislatia rutiera a respectivei tari.

Cel care invata pe altii sa ucida, face un pacat.Iar cei care se lasa invatati, pacatuiesc.

A ucide, chiar daca nu direct, ci printr-o simpla semnatura, printr-un simplu cuvant sau gest, printr-o simpla apasare a unei taste a vreunui calculator sau a vreunui buton, este pacat.Cei care incearca sa scuze pacatul care este crima, nu au nici o legatura cu Dumnezeu.

 

Despre animale nu discutam, ca ele nu stiu carte. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Isus ar fi facut fie si numai un singur pacat, mantuirea noastra nu ar mai fost posibila. Sa fim recunoscatori pentru faptul ca El a dus o viata perfecta si ca a stat in locul nostru pe cruce pentru a ne da incredere. In acelasi fel, amintiti-va ca un singur pacat ne poate desparti vesnic de Dumnezeu si ne poate pierde (cf. Is. 59.2). Diavolul va face tot ce-i sta in putere pentru a se asigura ca vom fi pe veci ai lui. "Fiindca plata pacatului este moartea: dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru" (Rom. 6.23). Cristos a facut ca mantuirea sa fie posibila, dar zi de zi noi suntem cei care hotaram unde ne vom petrece vecia.

Nu uitati ca scopul nostru este sa fim "sarea pamantului si lumina lumii" (Mt. 5.13-14). Nu putem exercita o prea mare influenta daca traim in pacat, Daca mergem cu adevarat pe urmele Sale, influenta noastra poate fi nemasurata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-am gandit...si nu am reusit sa gasesc o solutie

 

1. un om face pacat cand omoara turcii care cotropesc tara??

2.un om nebun face pacat cand omoara lumea pe strada... (pt ca el nici nu stie ca face rau)

3.un om care e invata de mic sa ucida face pacat .... (nu face ce a fost invatat )

4. animalele nu se omoara unele pe altele doar ca sa supravietuiasca??? (asa am fost si noi)

Raspunsul la intrebarile tale este da, toti acestia pacatuiesc. Crima este un pacat si ea este o consecinta a pacatului.

Cat despre responsabilitatea acestor oameni si animale, fata de pacatul savarsit, unii sunt responsabili,altii iresponsabili. Nebunul declarat iresponsabil,este bolnav si nu are cum sa raspunda pentru pacatul lui! Un om care invata de mic sa ucida, este responsabil, deoarece cugetul lui ii spune ca a omora nu este bine! Cel care omoara turcii care-i cotropesc tara , probabil ca nu are ce face, se apara,altfel ii moare familia si daca este soldat, este dator sa-si apere tara.Cat despre animale, de la inceput nu a fost asa! De la caderea omului in pacat, pacatul a adus consecinte dezastroase asupra intregii creatii! Nu cred ca sunt responsabile deoarece le lipseste constiinta ! Omul este diferit de animal si nu a fost niciodata un animal!~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pacatul este in general orice lucru rau/gresit facut de om sau unui om...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omul a fost animal si este...unu animal evoluat...sa stii ca si animalele au constiinta...dar nu intelegem noi... animalele omoara doar cand se apara.... sau cand li se face foame....exact ca oamenii....

 

- nu este pacat sa omori un animal???? (sau este pacat sa omori un animal doar de placere) totul este relativ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
omul a fost animal si este...unu animal evoluat...sa stii ca si animalele au constiinta...dar nu intelegem noi... animalele omoara doar cand se apara.... sau cand li se face foame....exact ca oamenii....

 

- nu este pacat sa omori un animal???? (sau este pacat sa omori un animal doar de placere) totul este relativ

Aceea nu este constiinta ci instinct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×