Sari la conținut
Forum Roportal
Nachtvogel

In apararea limbii romane

Postări Recomandate

:blinca:! :soc: :cry: :soc:!Evolutia starii emtionale dupa raspunsul primit.Nici mie nu-mi plac dar se folosesc.Cu simpatie :cry: !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, stiti ca e regula. Masele conduc. Daca am avea o mana de intelectuali entuziasti care sa plece din oras in oras si sa tina conferinte despre te-miri-ce poate ca alta ar fi tara.. amintiti-va de Cenclul Criterion din perioada interbelica ! Acuma.. exemplele voastre sunt in regula, dar vezi tot e problema. Prin execelenta domeniul informaticii apartine limbii engleze; si stiti ca romanul e furacios.

 

V-am zis, ce ne trebuie este cultura de masa. Nu facuta pe forumuri, ci in pietele publice. Stii, e vorba despre simtul poetic al omului de rand.. daca nu il are atunci logic ca-i convine sa imprumute din alte limbi..

 

A, era sa uit. Sunt elev la un liceu bilingv, ro-en, si cu mana pe inima pot spune ca anumiti termeni si anumite sintagme sunt mai savuroase in original decat traduse sau prin echivalenti.. :evil:

 

Stiti, faza cu poceala nu tine. Pentru c? pu?ini sunt cei ce se str?duie sa? apese ctrl+sift pe caeyboard ca sa? schimbe la limba rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar suna rau, dar nu prea ai un corespondent in limba romana pentru ele. Nu poti sa spui "imagini legate" si chiar daca gasesti o varianta in romana e foarte lunga.

Si acum mai rad de modul in care sa-a tradus Office-ul in limba romana.

[snapbacca]28562[/snapbacca]

sa stii ca pina la urma tot limba rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt absurda si n-o sa-i spun "mouse"-ului "soarece" si nici "link"-ului "legatura", dar totusi... nu exista o limita?

... "ganduri bloguite" (:)), "varianta hackuita" (:lol2:), "imagini linkuite" (:cry:), "a spama mailboxuri" (:)) - doar o mica selectie a celor mai ilare combinatii; lista poate desigur continua...

 

 

Uite, de exemplu expresia "Ganduri Bloguite" am folosit-o si eu in site-ul personal, fara sa o fi vazut undeva inainte - nu m-am inspirat de nicaieri ! Insa tinand cont ca era instalat un blog, dar nicidecum un jurnal un adevaratul sens al cuvantului (doar niste ganduri asternute din cand in cand) , am considerat de cuviinta sa numesc rubrica GANDURI BLOGUITE. Si... ghici : imi place la nebunie cum suna , si nu am de gand sa schimb titlul ... :D :)

 

PS: Nu cumva avem onoarea cu ..domnul Pruteanu ? :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×