Sari la conținut
Forum Roportal
bibimiry

ziua de odihna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te lamuresc eu: 1. ziua de odihna este acea zi pe care o dedici odihnei.

2. Zilele de odihna pot fi: luni, marti, miercuri, joi, vineri, simbata si duminica.

3. Odihna in cursul vietii este de 2 feluri: temporara si definitiva.

4.Odihna temporara se repeta pe tot parcursul vietii. Cea definitiva nu....

:spiteful: :crazy: :o: 8) 8) 8) :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum serios vorbind... nu este o zi anume ci o zi care o vrei tu sa fie de odihna si asta nu in sensul sa stai sa te uiti la TV sau sa joci un pocher cu amicii, ci este o zi dedicata revenirii in linistea interioara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de unde stim care este cu adevarat ziua de odihna? Va fi un impediment in calea iubirii, pe care de-zeu o are fata de noi? Religiile se contrazic f. mult....

  :good:

[snapbacca]28484[/snapbacca]

Are dreptate Victor: ziua este aceea in care te odihnesti. Dar sa stii ca initial crestinatatea considera sambata ziua de odihna, la fel ca evreii. Dar la dinodul de la Niceea Constantin Cel Mare, cel care a intrevazut puterea crestinismului, a decis ca duminica sa fie ziua de idihna. Stii si de ce? Pentru ca pana atunci in imperiu religia era "sol invictis"= soarele invincibil. Si ca sa ramana ceva si din vechea religie, sa nu dispara complet, a facut un "mixaj" intre cele doua. A stabilit ziua de odihna duminica, dar putini stiu ca provine din religiile necrestine. ;) :cry: :clap: :band:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine ziua de odihna e in fiecare zi cand nu am nimic de facut! :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bibimiry, unde ai disparut draga ?

Mai fa si tu un comentariu, doua, la ce apare pe topicul tau...

Uite, eu cred ca nu aceasta e o problema prea mare...Poate fi insa o problema, serbarea Sf. Pasti la date diferite. Remarc contributia celui ce a fost Papa Pius al II-lea pe linia intelegerii si unificarii religiilor si din cite sa-a scris si noul Papa doreste sa continue aceasta revolutie, sa zic asa. De remarcat si raspunsul de intimpinare pozitiv dat de conducerea bisericii ortodoxe. Sau multe alte diferente intre surorile crestine intr-ale credintei.

In plus, legat de aspectul ridicat de tine, cred ca nu intram in contradictie cu ce zice biblia. Dar poate ne lamureste un teolog daca apare pe acest forum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mesajul de mai sus am vrut sa scriu Papa Ioan Paul a-la II - lea. .Scuze de neatentie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate  fi  insa  o  problema,  serbarea  Sf.  Pasti  la  date  diferite. 

[snapbacca]40809[/snapbacca]

 

pastele se pune in fiecare an in functie de eclipsa de luna, nu mai stiu sigur la cat timp dupa acea eclipsa. am aflat asta al ora de religie. din aceasta cauza se tot schimba data.

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×