Sari la conținut
Forum Roportal
neoiulius

restabilire sistem

Postări Recomandate

buna tuturor

sunt nou pe acest forum si m-am inscris cu speranta ca pot gasi pe cineva sa ma ajute.

sa va spun cu ce doresc sa ma ajutati.

deoarece m-am cam saturat oarecum sa tot reinstalez windosul (cade destul de des -am un pusti mic care abia invata sa lucreze) , am aflat de pe forum ca se poate restabili windowsul daca ai facuta o imagine cu acronis true image.

asa am facut. dupa o reintalare de windows pe curat, cu toate driverele si tot ceea ce tine de soft-urile si programele ulterioare instalarii , am facut o imagine a partitiei C; cu Acronis True Image .toate bune si frumoase pana aici.

acum cand windows-ul care l-am instalat a inceput sa dea "rateuri" vreau sa pun la loc windows-ul de pe imaginea facuta.

intrebarea mea este CUM ????

imaginea este inca pe alta partitie de pe calculator. cum pot proceda sa pun acea imagine pe partitia C: reformatata(adica pe curat , cum se spune)? trebuie o discheta de but , sau cum pot formata partitia C; daca pe ea se afla instalat win? dupa formatare cum recunoaste calculatorul programul Acronis True Image daca nu mai este windows-ul instalat si implicit nici programul care a facut imagine (Acronis True Image)??? trebuie sa fac un DVD butabil cu imaginea facuta dupa partitia C:???

va rog sa-mi raspundeti cum pot face aceasta ??

va multumesc !!!!!

post-80625-1171037904_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu aş fi folosit Norton Ghost, care e celebru de ani buni, de Acronis n-am auzit

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Norton Ghost" sau "Symantec Image Center" utilitare care le poti gasi si pe Hyren's BootCD.

Sincer, n-am lucrat cu Acronis..nu stiu cum sa te lamuresc...tot ce pot sa-ti spun e ca Image Center-ul salveaza back-up sub forma unui fisier si nicidecum a unei imagini. Un lucru care-mi place extrem de mult la I.C. este faptul ca-ti comprima incredibil de mult o partitie cu Windows instalat.

De ex., in cazul meu Windows+drivere+programe instalate...erau undeva la putin peste 3 GB. Ei bine, fisierul meu de back-up facut cu I.C. are doar 600 MB :spiteful:

 

System Restore ?! Bleah !

 

In mod normal ar trebui sa arzi imaginea pe un DVD,CD (fctie de marime) si s-o incarci cu ajutorul programului, nu ?

Editat de ALX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
System Restore ?! Bleah !

Ce e, nu e destul de "cool"? :spiteful:

 

De ex., in cazul meu Windows+drivere+programe instalate...erau undeva la putin peste 3 GB. Ei bine, fisierul meu de back-up facut cu I.C. are doar 600 MB :lol:

Dacă mai citeşti una-alta despre "wasted space" pe HDD, compresie şi arhivare, n-o să ţi se mai pară aşa o ispravă! :D

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti spun eu un lucru despre System Restore..intr-adevar readuce systemul la o "stare" anterioara...faptul asta nu-l contest...dar in cazul in care ai programe instalate vei observa ca in "Program Files" raman folderele programelor care fusesera instalate (chiar daca sunt goale) lucru pe care pe mine unul ma deranjeaza; acuma poate ca au reparat treaba asta ....n-am folosit System Restore decat o singura data cam cu putin timp inainte ca sa apara SP2-ul.

 

Si pentru un hard de 250 GB n-as putea numi 600 MB "wasted space"

In plus, Symantec-ul e simplu si eficient: bagi cd-ul, rulezi programul...mergi faci un dus, te intorci...e gata intrat in Windows. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa-ti spun eu un lucru despre System Restore..intr-adevar readuce systemul la o "stare" anterioara...faptul asta nu-l contest...dar in cazul in care ai programe instalate vei observa ca in "Program Files" raman folderele programelor care fusesera instalate (chiar daca sunt goale) lucru pe care pe mine unul ma deranjeaza;

 

Aşa, şi? Poţi oferi un motiv rezonabil pentru care "te deranjează" ? :alien: At

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I'm still not bought though :)

Fiecare foloseste ce-i place si gata. Ca doar e democratie ce naiba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×