Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iata un articol care lamureste problema crinilor de apartament:

 

Ceea ce se vinde in magazine sub numele de Amarillys este de fapt Hippeastrum. Plantele sunt inrudite numai ca adevaratul Amarillys este rar pe piata. El se gaseste mai mult in colectiile pasionatilor. Hippeastrumul reprezinta o afacere pentru producatori, deoarece se exploateaza sezonul de iarna cand alte plante sunt in repaus. La noi in tara, ele sunt plante de interior, dar in zonele cu clima calda se planteaza si in gradina pe suprafete mari.

 

ETAPE DE DEZVOLTARE

Hippeastrumul trece, in functie de sezon, prin anumite etape de dezvoltare si ingrijirile trebuie sa respecte aceste etape. Daca bulbul a fost plantat in octombrie, in mod normal a inflorit in preajma Sarbatorilor de iarna. Acum, florile sunt vestejite si puteti sa taiati tija fara probleme, dar lasati bulbul in ghiveci si ingrijiti-l in continuare.

 

Daca ati fi facut polenizare la momentul la care florile erau deschise, trebuia sa asteptati pana ce se formau si maturizau semintele. Revenind la ingrijirile bulbului: el ramane in pamant pana la vara, timp in care acumuleaza minerale ce vor alimenta urmatoarea inflorire. Pentru un rezultat bun se recomanda administrarea de ingrasaminte. Asa, bulbul creste simtitor dupa ce a fost partial epuizat de inflorire.

 

REPAUS PANA TOAMNA

La vara veti observa cum frunzele incep sa se vestejeasca. Taiati-le scurt, scoateti bulbul si pastrati-l intr-o ladita cu talas pana toamna cand il replantati. Ca in cazul tuturor plantelor cu bulbi aveti grija la udare. Udati mai degraba putin, pentru ca prea multa apa duce la putrezirea bulbului. Plantati Hippeastrumii superficial in vase ceramice, pentru ca asa vor avea o stabilitate mai buna si eventual legati delicat tulpina florala de un tutore. Ghivecele se tin la lumina buna, iar pamantul folosit trebuie sa contina si nisip in proportie de aproximativ 30%.

 

Sursa Jurnalul National

 

Si eu am doua nuante de crini dar nu ii las in repaos.Punandu-le mereu ingrasamant,si avand si conditii de lumina si temperatrura potrivite,fac flori de 2 ori pe an.E posibil oare sa ,,oboseasca"?Cat despre pui,sunt plini si apar in fiecare an altii.

 

 

Buna ziua,

 

Intru pentru prima data pe acest forum. Articolul dvs este f interesant. Am insa niste nelamuriri in legatura cu plantuta mea....Amaryllis-ul meu....Cand l-am cumparat din magazin era boboc.....toate bune si frumoase...a facut nenumarate flori, m-am bucurat de ele....s-au scuturat si de vreo 5 luni de zile, daca nu mai mult.....pauza...nimic....in afara de frunze (in numar de 4 ) nu a mai aparut nimic. Nu stiu ce sa-i fac.....am citit tot referitor la bulbi, etc , dar nu stiu daca sa scot acum bulbul, in mai....cum sa procedez. Precizez ca apartamentul meu este expus pe sud, si astfel am toata ziua soare in casa si e cald, fara curenti de aer rece. Va multumesc !

Editat de Cristinick
edit font, culoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Crinii infloresc ,de regula,o data pe an:vara.E prea tarziu sa mai scoti bulbul...scoaterea lui din pamant si pastrarea,echivaleaza cu o ,,hibernare" :spiteful: .

In aceasta perioada,uda-l cam la 3-4 zile odata si tine ghiveciul cu planta la lumina,dar nu in soare direct.E important sa adaugi in apa si ingrasamant lichid,conform instructiunilor de pe ambalajul recipientului cu ingrasamant.

In conditiile astea,ar trebui sa faca flori prin iulie-august.Dar,daca a inflorit prea mult asta toamna...a fost fortat,cum s-ar zice...probabil se va mai odihni ceva vreme pana sa -i apara din nou boboci.

Rabdare si tutun!

 

Aaaa...si inca o chestiune importanta...daca vrei sa cureti planta de prea multele frunze,taie-le cand luna este in crestere!De fapt,toate plantele se trasplanteaza,se taie,etc, cand luna e in crestere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un amaryllis l-am taiat in noiembrie ai acuma 2 saptamani l-am scos la lumina cat va dura pana va incepe sa scoata tija ?

Este udat bine vasu este bun....

Editat de Kentdunhill

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de temperatura aerului, daca-l tii in casa pe geam sa aibe lumina naturala, poate mai devreme insa nu se poate ghici. Destul de rapid se intimpla in zona subtropicala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×