Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca Fiul sta la dreapta Tatalui, cine sta la stanga? Duhul lui Dumnezeu este pretutindeni, ce fel de tron i-ar trebui?

 

De ce trebuie sa fie cineva la STANGA ? De ce nu spune despre "Spiritul Sfant" ca sta la stanga ? De ce nu spune ca "sta undeva"...

 

Tu trebuie intai sa-ti lamuresti sensul cuvantului "PERSOANA". Daca pe pamant unica fiinta care are personalitate este omul, asta nu inseamna ca numai omul este persoana. Si

 

ingerii sunt persoane, si heruvimii si serafimii. Nimeni nu zice ca Duhul Sfant este om, sau Tatal este om. Personalitate are orice fiinta sau existenta vie care indeplineste anumite

 

criterii.

 

Tu zici ca Dumnezeu si Mielul sunt prezentati ca "2 persoane". Vezi ca personalizezi pe Dumnezeu, chiar daca nu este un om?

Cat despre faptul ca sunt presentate ca doua existente independente, confirma ca ambele au personalitate proprie, dar zice:

"Caci Domnul Dumnezeu cel Atotputernic, cat si Mielul, sunt TEMPLUL ei". Deci impreuna sunt templul. Gandeste-te un pic la asta. Vezi ce inseamna Templu in

 

vechime. Dumnezeu nu era in templu, ci El si cu Mielul erau insusi Templul. Eu nu zic "dualitate", sau "trinitate", ca sa nu gresesc.

 

Chiar nu vezi ? "Domnul Dumnezeu cel Atotputernic" si "Mielul"(adica Cristos). Este clar ca Mielul nu este "Domnul Dumnezeu cel Atotputernic". Ca sa nu spun de ce nu

 

scrie..."Domnul Dumnezeu cel Atotputernic", "Mielul" si "Spiritul Sfant"...

 

Uite un citat care prezinta unele texte biblice care fac referire la personalitatea Duhului Sfant:

 

Biblia ne descoperă faptul că Duhul Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos sa-mi aduceti si mie un singur verset in care se specifica cum ca Domnul Isus se afla in partea dreapta, sau in partea stanga a Tatalui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da...ca doar nu este prin sine.
Deci este Cristos Fiul lui Dzeu/divin sau nu ? :-

 

Care este speculatia in ce am scris eu ? Dar tu cand citezi v. 1,2 si 14 cum este ?
De ce este speculatie?Pentru ca tragi concluzii de pe un text,care nu spune asta.

Interpretarea v..1,2 si14 sunt interpretate literal ,cuvant cu cuvant. :cheer:

 

Ba poate insemna ca si singur...si tu poti sa spui acasa "trebuie sa luam paine"...si de fapt se duce doar o persoana dupa paine...sigur inseamna ca mai era cineva cu el...si de ce nu ingerii chiar daca ar fi creati ? Si spui ca eu speculez

 

Nu,cand eu spun'trebuie sa luam paine' o spun de fata cu altcineva,care este in casa cu mine si are banii,sau cel putin contribuie.Daca as locui singura in casa si as spune'trebuie sa luam paine' ar insemna ca sufar de dubla personalitate. :)

 

 

Versetul din geneza1.26 spune :

Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăp

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci este Cristos Fiul lui Dzeu/divin sau nu ? :D

Da.

De ce este speculatie?Pentru ca tragi concluzii de pe un text,care nu spune asta.

Interpretarea v..1,2 si14 sunt interpretate literal ,cuvant cu cuvant. :think:

 

?!?!?!? Pai si eu le interpretez la fel de literal ca si tine. Eu am si argumentul ca "Cuvantul" nu poate sa fie Cristos pentru ca altfel nu avea de ce sa scrie "Cuvantul" si scria direct "Cristos"...sau FIUL. Este clar o diferenta intre "CUVANT"...si CRISTOS pentru ca acesta se face TRUP si devine CRISTOS.

 

Nu,cand eu spun'trebuie sa luam paine' o spun de fata cu altcineva,care este in casa cu mine si are banii,sau cel putin contribuie.Daca as locui singura in casa si as spune'trebuie sa luam paine' ar insemna ca sufar de dubla personalitate. :(

 

Eu nu am spus ca Dumnezeu era singur. Tu stai in casa cu o persoana...si spui..."trebuie sa facem ceva"...si tu esti cel care face de fapt acel ceva...Este foarte logic si foarte posibil...dar poate tu nu vrei sa vezi asta...

 

Versetul din geneza1.26 spune :

Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos sa-mi aduceti si mie un singur verset in care se specifica cum ca Domnul Isus se afla in partea dreapta, sau in partea stanga a Tatalui.

De ce ar aveam importanta atat de mare ?

pentru ca marea majoritate a celor ce cred intr-un dumnezeu triunic, si-au imaginat in multe icoane ce sunt gata de pupat, trei dumnezei cu chipuri de oameni aliniati dupa cum urmeaza: 1 2 3.

 

*Numarul 2, are obligatoriu pe cineva la stanga si la dreapta.

*Numarul 1, are obligatoriu pe cineva in partea dreapta.

*Numarul 3, are pe cineva in partea stanga.

 

*Imaginea nu a fost privita in oglinda

 

Din aceasta cauza am rugat pe cineva sa-mi aduca din Scripturi un verset oarecare in care se specifica unde este plasat numarul 1, 2, respectiv 3. Ma intereseaza foarte mult aceasta ordine, daca ea exista sub forma de aranjament florar, in forma de piramida, dupa inaltime, dupa varsta, greutate, putere de decizie, culoarea parului, culoarea hainelor, culoara ochilor... :lol:

 

:( Ana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ar aveam importanta atat de mare ?

 

pentru ca marea majoritate a celor ce cred intr-un dumnezeu triunic, si-au imaginat in multe icoane ce sunt gata de pupat, trei dumnezei cu chipuri de oameni aliniati dupa cum urmeaza: 1 2 3.

 

*Numarul 2, are obligatoriu pe cineva la stanga si la dreapta.

*Numarul 1, are obligatoriu pe cineva in partea dreapta.

*Numarul 3, are pe cineva in partea stanga.

 

*Imaginea nu a fost privita in oglinda

 

Din aceasta cauza am rugat pe cineva sa-mi aduca din Scripturi un verset oarecare in care se specifica unde este plasat numarul 1, 2, respectiv 3. Ma intereseaza foarte mult aceasta ordine, daca ea exista sub forma de aranjament florar, in forma de piramida, dupa inaltime, dupa varsta, greutate, putere de decizie, culoarea parului, culoarea hainelor, culoara ochilor... :lol:

 

:( Ana

 

Interesanta idee...nu m-am gandit la asta...si chiar asa de ce nu este prezentat ca fiind la dreapta Tatalui ci la dreapta lui Dumnezeu. Oare nu pentru a se face o diferenta intre Cristos si Dumnezeu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interesanta idee...nu m-am gandit la asta...si chiar asa de ce nu este prezentat ca fiind la dreapta Tatalui ci la dreapta lui Dumnezeu. Oare nu pentru a se face o diferenta intre Cristos si Dumnezeu ?

Apostolul Pavel rezolva dilema voastra! Isus sta la dreapta Maririi (a Trinitatii) si El este Fiul Tatalui! Dumnezeu ne-a vorbit prin Fiul SAU! Deci Dumnezeu (Tatal,Fiul si Duhul Sfant) a ales ca in vremea sfarsitului sa ne vorbeasca prin Fiul Sau!

 

EVR 1: 1 Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin prooroci, in multe rinduri si in multe chipuri, Dumnezeu,

EVR 1: 2 la sfirsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor, si prin care a facut si veacurile.

EVR 1: 3 El, care este oglindirea slavei Lui si intiparirea Fiintei Lui, si care tine toate lucrurile cu Cuvintul puterii Lui, a facut curatirea pacatelor, si a sezut la dreapta Maririi in locurile prea inalte,

EVR 1: 4 ajungind cu atit mai pe sus de ingeri, cu cit a mostenit un Nume mult mai minunat decit al lor.

EVR 1: 5 Caci, caruia dintre ingeri a zis El vreodata: ,,Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut?`` Si iaras: ,,Eu Ii voi fi Tata, si El Imi va fi Fiu?``

EVR 1: 6 Si, cind duce iaras in lume pe Cel intii nascut, zice: ,,Toti ingerii lui Dumnezeu sa I se inchine!``

EVR 1: 7 Si despre ingeri zice: ,,Din vinturi face ingeri ai Lui; si dintr'o flacara de foc, slujitori ai Lui``;

EVR 1: 8 pe cind Fiului I-a zis: ,,Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:

EVR 1: 9 Tu ai iubit neprihanirea si ai urit nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decit pe tovarasii Tai.``

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ISUS HRISTOS ESTE DUMNEZEU

 

a. Afirmatie explicita:

 

....caci un Copil ni s-a nascut, un Fiu ni s-a dat di domnia va fi pe umarul Lui, il vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii.... (Is. 9:6)

 

.... la inceput era Cuvintul, si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu...( Ioan 1:1)

 

....Drept raspuns Toma I-a zis: Domnul meu si Dumnezeul meu..... (Ioan 20:28)

 

Fara sa mai mai citez in detaliu restul versetelor, sugerez sa se citeasca si sa se studieze urmatoarele versete: Fapt. 20:28, Rom. 9:5, Tit 2:13, Evrei 1:8, 2 Pet. 1:1, 1 Ioan 5:20. Pentru o traducere corecta, si un studiu linguistic, este bine sa se foloseasca versiunea in limba greaca care se poate gasi foarte usor pe internet. Din cauza ca unele versete si cuvinte in limba romana nu au fost traduse exact, este bine sa se faca comparatia pentru studiu unui student mai serios.

 

TATAL LUI ISUS HRISTOS ESTE DUMNEZEU

 

Afirmatie explicita:

 

....Tata, a sosit ceasul! Proslaveste pe Fiul Tau, ca si Fiul Tau sa te proslaveasca pe Tine...(Ioan 17:1)

 

....totus pentru noi nu este decit un singur Dumnezeu: Tatal, dela care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sint toate lucrurile si prin El si noi....(1 Cor. 8:6)

 

Deasemenea gasim expresia; Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Cristos.

 

...Binecuvintata sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, Parinytele indurarilor si Dumnezeul mingaieri...( 2 Cor. 1:3)

 

....Binecuvintat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos.......( Ef. 1:3)

 

....Binecuvintata sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Cristos.......(1 Petru 1:3)

 

DUHUL SFINT ESTE DUMNEZEU

 

a. Egal cu Dumnezeu:

 

.....Anania, pentruce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfint, si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei?....N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×