Sari la conținut
Forum Roportal
WW2007

Interpretare analize dupa 4 luni de Pegasys

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

BUNA ZIUA !

DUPA 4 LUNI DE TRATAMENT CU PEGASYS MI-AM FACUT ANALIZELE SI VA ROG SA-MI SPUNETI CE PARERE AVETI, DACA MAI E CINEVA IN SITUTIA MEA:

TGP 50.5 ( INAINTE 70)

TGO 39.4 ( 50)

NUMAR LEUCOCITE 2.81 , VAL NORMALE 4-10

NUMAR ERITROCITE 3.58, VAL NORMALE 3.8-5.1

HEMOGLOBINA 10.7 , VAL NORMALE 11.7-15.5

MEMATOCRIT 32, VAL NORMALE 35-45

NUMAR TROMBOCITE 123, VAL NORMALE 150-450

NEUTROFIL 41.3, VAL NORMALE 45-80

MONOCIT 16, VAL NORMALE ,<15

mi s-a spus ca sufar de leucopenie cu neutropenie, trombocitopenie, anemie usoara normocitara normocrona.

stiu ca toate astea sunt din cauza pegasysului, insa as vrea sa stiu daca pot sa iau ceva medicamente pt a mai creste aceste trombovite, leucocite

sau din alimentatie

daca stie cineva ceva remedii, va rog sa-mi raspundeti si mie.

sper sa pot duce tratamentul la captat.

va multumesc anticipat.

multa sanatate va doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUNA ZIUA !

DUPA 4 LUNI DE TRATAMENT CU PEGASYS MI-AM FACUT ANALIZELE SI VA ROG SA-MI SPUNETI CE PARERE AVETI, DACA MAI E CINEVA IN SITUTIA MEA:

TGP 50.5 ( INAINTE 70)

TGO 39.4 ( 50)

NUMAR LEUCOCITE 2.81 , VAL NORMALE 4-10

NUMAR ERITROCITE 3.58, VAL NORMALE 3.8-5.1

HEMOGLOBINA 10.7 , VAL NORMALE 11.7-15.5

MEMATOCRIT 32, VAL NORMALE 35-45

NUMAR TROMBOCITE 123, VAL NORMALE 150-450

NEUTROFIL 41.3, VAL NORMALE 45-80

MONOCIT 16, VAL NORMALE ,<15

mi s-a spus ca sufar de leucopenie cu neutropenie, trombocitopenie, anemie usoara normocitara normocrona.

stiu ca toate astea sunt din cauza pegasysului, insa as vrea sa stiu daca pot sa iau ceva medicamente pt a mai creste aceste trombovite, leucocite

sau din alimentatie

daca stie cineva ceva remedii, va rog sa-mi raspundeti si mie.

sper sa pot duce tratamentul la captat.

va multumesc anticipat.

multa sanatate va doresc.

Buna,WW2007

Te rog mult, spune-mi si mie Pegasys-ul asta e interferonul pegylat? Caci in cateva zile voi incepe si eu tratamentul cu el. Daca e acelasi lucru, te rog inca o data spune-mi si mie care au fost si sunt efectele adverse ale interferonului (in afara de rezultatul la analizele de mai sus, care vad ca nu sunt bune). Il suporti bine? Cat aveai viremia inainte de a il incepe? Ai facut punctia hepatica? Cum ti-a iesit? Cat timp trebuie sa faci pegasys-ul? Daca sunt injectii, unde trebuie sa le faci?

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna,WW2007

Te rog mult, spune-mi si mie Pegasys-ul asta e interferonul pegylat? Caci in cateva zile voi incepe si eu tratamentul cu el. Daca e acelasi lucru, te rog inca o data spune-mi si mie care au fost si sunt efectele adverse ale interferonului (in afara de rezultatul la analizele de mai sus, care vad ca nu sunt bune). Il suporti bine? Cat aveai viremia inainte de a il incepe? Ai facut punctia hepatica? Cum ti-a iesit? Cat timp trebuie sa faci pegasys-ul? Daca sunt injectii, unde trebuie sa le faci?

Multumesc.

 

buna ziua

da pegasyul e interferon pegylat

reactii adverse la mine au inceput cam la o luna de la tratament, imi pica parul, am procleme cu sinusurile, mi-a curs sange din nas, pielea uscata, dureri de oase, oboseala , iritabilitate, nervozitate.

acum m-am obisnuit cu aceste efecte, sper sa rezist pana la capat, mai am 2 luni de tratament si ai vazut ce analize mi-au iesit.....

sper sa reusesc ........, starea mea psihica nu e extraordinara

viremia a fost pana la cer de ordinul miliardelor....... ori a fost greseala , ori adevarul am facut-o la ids si in perioada aceea au avut probleme cu softul...... cica,....

da punctia am facut-o acum un an, mi-a iesit bine, putin inflamat ficatul....

pegasysul tb sa-l fac cel putin 6 luni

eu le-am facut la fundeni 4 luni iar de o saptamana le fac la cabinetul medicului de familie.

cam asta e situatia acum

va doresc sanatate multa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu am viremia ff.mare1.480.000.000 copii/ml si transaminaze 120 aproximativ.Astept aprobarea pentru pegasys si mi-e cam teama. Starea mea psihica nici acum nu e grozava. Asa ai fost si tu inainte de inceperea tratamentului sau doar dupa tratament.

Sanatate multa! Sisa te scapi de virusi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! Si eu am viremia ff.mare1.480.000.000 copii/ml si transaminaze 120 aproximativ.Astept aprobarea pentru pegasys si mi-e cam teama. Starea mea psihica nici acum nu e grozava. Asa ai fost si tu inainte de inceperea tratamentului sau doar dupa tratament.

Sanatate multa! Sisa te scapi de virusi.

 

iti dai seama cand am aflat eram distrusa, nu puteam crede ca mi se intampla mie

acum m-am obisnuit cu ideea, dar sunt fff irascibila, am chef de certa tot timpul.ma dor oasele, sunt obosita mai tot timpul.

bafta multa si tie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna din nou!

Obosita ma simt si eu tot timpul.Cred ca e de la hepatita. dar banuiesc ca tu te simti mult mai rau din cauza tratamentului. De asata mi-e frica.Sa nu ma simt mai rau de cum ma simt acum. Iti doresc sa termini cu bine tratamentul. Sa ne dai vesti bune la sfirsit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna din nou!

Obosita ma simt si eu tot timpul.Cred ca e de la hepatita. dar banuiesc ca tu te simti mult mai rau din cauza tratamentului. De asata mi-e frica.Sa nu ma simt mai rau de cum ma simt acum. Iti doresc sa termini cu bine tratamentul. Sa ne dai vesti bune la sfirsit.

 

 

 

da

de la pegasys sunt manifestarile astea de oboseala si irascibiliate, dar sper sa rezist pana la capat..... tb sa luptam cu boala altfel ne doboara

gand la dumnezeu si numai la dumnezeu

tu ce varsta ai??

ti s-a aprobat pegasysul??

sanatate multa si mai vb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am 34 de ani si am 2 copii si ei bolnavi de hepatita B. Amandoi au facut INTERFERON (nu pegasys) , au luat zeffix , dar nu au scapat de virusi.

Eu am depus un dosar pt pegasys , initial am fost respinsa si m i sau cerut analize suplimentare. Chiar astazi am dus la casa de asigurari ce mi sa cerut si astept din nou. Eu am deja simptomele ce le descrii tu : irascibilitate , oboseala , slabiciune in muschi si cred ca este de la Hepatita. Mi-e teama ca pegasysul va accentua starile acestea. Dar stiu ca nu am alta solutie. Vreau sa vad daca voi avea rezultate bune si apoi sa le fac si copiilor (daca se va aproba pt copii) caci sunt tot in situatia mea.

ITI DORESC SA AI MULTA RABDARE SI CU DUMNEZEU INAINTE !!! (mai vb)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

Am 34 de ani si am 2 copii si ei bolnavi de hepatita B. Amandoi au facut INTERFERON (nu pegasys) , au luat zeffix , dar nu au scapat de virusi.

Eu am depus un dosar pt pegasys , initial am fost respinsa si m i sau cerut analize suplimentare. Chiar astazi am dus la casa de asigurari ce mi sa cerut si astept din nou. Eu am deja simptomele ce le descrii tu : irascibilitate , oboseala , slabiciune in muschi si cred ca este de la Hepatita. Mi-e teama ca pegasysul va accentua starile acestea. Dar stiu ca nu am alta solutie. Vreau sa vad daca voi avea rezultate bune si apoi sa le fac si copiilor (daca se va aproba pt copii) caci sunt tot in situatia mea.

ITI DORESC SA AI MULTA RABDARE SI CU DUMNEZEU INAINTE !!! (mai vb)

 

IMI PARE RAU DE SITUATIA ASTA DAR MERGEM INAINTE CU DUMNEZEU

COPIII AU LUAT VIRUSUL DE LA TINE LA NASTERE SAU L-AU DOBANDIT PE PARCURS??? E FFFF GREU PT TINE, IMI INCHIPUI SI CU COPIII...

CE SA ZIC CA LA MINE SITUATIA E PUTIN ALTFEL DAR NU E ROZA

ARE SI FRATELELE MEU B. SI EU..... ITI DAI SEAMA.... EL ARE 21 ANI, EU 27... SUPER FERICIRE PE NOI

DIN MARTIE INCEPE SI EL TRATAMENTUL CU PEGASYS

ASA CA TB SA AVEM GRIJA, IN SPECIAL LA ALIMNENTATIE

SA-I DAM FICATELULUI CE-I PLACE MAI MULT SA NU-L CHINUIM MAI MULT

ITI DORESC SANATATE TIE SI FAM SI MAI VB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou!

Copiii se pare ca au luat de la mine hepatita.Deci o au din nastere.Cel mare are 12 si cel mic are 6 ani.Pt. ca s-a nascut cu probleme i s-au facut mai multe investigatii si atunci a fost gasit cu hepatita(la nastere) si de atunci s-a descoperit totul.Deci ne luptam de 6 ani cu acest virus fara sa avem siguranta ca vom reusii sa scapam vreodata de el.sotul meu nu are nici un fel de antigen pozitiv doar anticorpi are. Acum 15 ani a trecut printr-o hepatita acuta.Se pare ca a fost hepatita B dar doctorul care l-a tratat atunci nu ne-a spus nimic despre urmari sa ce inseamna asta.Am aflat din pacate acum 6 ani.MULT PREA TARZIU!!!Intre timp am facut 2 copii bolnavi,fara sa mai pun la socoteala faptul ca m-am imbolnavit si eu.Dar asta e!Faptul e consumat.Ramine sa ne luptam cu virusul asta si sa ne reluam viata de unde am pierdut-o.Pentru ca , nu pot sa vorbesc in numele altora,dar stiu ca mie si familiei mele ne-a schimbat complet viata boala aceasta.

 

Voi cum ati luat virusul? Parintii vostrii nu il au?La ai mei le-am facut analize si ei nu au.

SANATATE MULTA!!! (ne mai auzim)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×