Sari la conținut
Forum Roportal
edi

Colesterolul si trigliceridele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astept ca cei cu experienta si cunostinte verificate in domeniu sa-si spuna parerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Colesterolul, produs in mod natural de om este indispensabil pentru viata, dar in cantitatii mici, pentru producerea anumitor hormoni si a altor substante necesare bunei functionari a corpuli nostru.

Colesterolul devine periculos atunci cand este in exces. Surplusul de colesterol neutilizat de catre corp incepe sa se depuna in vasele sangvine si sa le blocheze. Daca artera coronariana, se blochiaza, se ajunge la infarct de miocard.

Atunci cand o artera care transporta sange la creier este atinsa se ajunge la accident vascular cerebral.

 

Trigliceridele:

Organismul are nevoie de energie pentru a functiona. El trebuie sa inmagazineze aceasta energie si sa-o distribuie la tesuturi, mai ales la muschi. Trigliceridele se constituie in aceasta rezerva de energie. Ele sunt in mod normal stocate in celulele grase din diferite parti ale corpului.

Trigliceridele provin din aimentatie si sunt prezente in toate grasimile consumate. Ele sunt, de asemenea produse de organism din zahar si alcool. O crestere a trigliceridelor de asemenea poate fi constatata daca sunteti predispus la diabet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane esti la medicina acolo in Timisoara? daca da, eu sunt in Bucuresti, nice to meet You!:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si noi suntm bucurosi sa te intalnim enemy. Bine ai venit pe forumul Roportal! :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bogdane esti la medicina acolo in Timisoara? daca da, eu sunt in Bucuresti, nice to meet You!:)

 

Da sunt la "Victor Babes" la Medicina Generala.

Incantat de cunostiinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....eu imi fac analizele la 6 luni cu mare precizie ...si ca dreacu..exact colesterolul si trigliceridele le tin cu greu la limita normalului ...doar la maxim.. probabil e varsta :?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..exact colesterolul si trigliceridele le tin cu greu la limita normalului ...doar la maxim.. probabil e varsta  :?

 

:?

 

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....eu imi fac analizele la 6 luni cu mare precizie ...si ca dreacu..exact colesterolul si trigliceridele le tin cu greu la limita normalului ...doar la maxim.. probabil e varsta  :?

 

Atunci eu tot ce pot sa te sfatuiesc este sa pe pui pe mere!

Marul este unul dintre fructele care nu doar tine din frau colesterolul dar si ii micsoreaza cantitatea. Mai ar fi ceva, icearca sa te abtii de la trei produse: smantana, untul si carnea de porc!

Daca ti acest "regim" sigur vei ajunde la valori normale :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

folositi cerealele in lupta cu colesterolul

Cerealele fac parte din alimentatia de baza a oamenilor, datorita aportului de calorii si vitamine. Pentru a beneficia de calitatile lor, cerealele

trebuie consumate asa cum sunt, fara ajutorul procedeelor de rafinare. In acest caz, chiar daca aportul energetic este mare, ele nu ingrasa.

 

Graul combate colesterolul

Graul il consumam zilnic, dar fara sa beneficiem in totalitate de proprietatile lui. Pe langa obisnuinta de a manca paine integrala, uleiul de germeni de grau completeaza hrana. Acesta contine 72% acizi grasi esentiali care regleaza nivelul colesterolului si evita depunerea lui pe peretii vaselor de sange.

Germenii de grau puteti sa ii preparati si acasa, aveti nevoie doar de boabe din ultima recolta. Le puneti intr-un vas unde veti turna apa calda cat sa le acopere. Se lasa timp de 12 ore cu un capac deasupra. Apoi se scurge si se lasa timp de alte 12 ore fara apa. Se repeta operatia pana cand veti observa embrionul crescut de aproximativ 5-6 mm (cat sa fie vizibil). Aveti grija sa clatiti bine cand schimbati apa ca sa inlaturati bacilii fermentatiei care dau un gust neplacut. Daca la sfarsit boabele sunt acre, inseamna ca reteta nu a reusit si e bine sa renuntati la aceste boabe. Graul incoltit e mai gustos daca il indulciti cu miere.

 

Porumbul impiedica cresterea colesterolului

Bogat in fibre, porumbul favorizeaza tranzitul intestinal. Uleiul de porumb se opune cresterii colesterolului din sange. Consumat regulat, previne retentia apei in organism.

 

 

Sursa: Actualitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×