Sari la conținut
Forum Roportal
melon_1

Adevarata fata a islamului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

TEXTUL DE MAI JOS REPREZINTA TRADUCEREA APROXIMATIVA A UNOR ARTICOLE DE PE SITE-UL

http://www.answering-islam.org.uk/Quran/Sc...moon_locus.html

 

 

Locatia Lunii si a stelelor

 

In coran gasim urmatoarele marturii despre luna si stele:

 

67/3,5

Acela care a creat sapte ceruri unul peste latul, fara sa vezi nici o nepotrivire in creatia Celui molostiv. Intoarce-ti privirea.oare vezi tu vreo crapatura?

Noi am impodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei chinul Vapaii.

41/12

Si le-a hotarat El sa fie sapte ceruri, in doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa. Si am impodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, si straja. Aceasta este oranduiala Celui puternic si Atoatestiutor.

37/6,7

Noi am impodobit cerul cel mai apropiat cu podoaba stelelor

Care apara impotriva oricarui sheitan razvratit

71/15-16

Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul

Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?

 

Coranul pare sa invete ca acolo sunt 7 ceruri, unul peste altul, daca a fost imaginat sa fie ca si etajele unei cladiri inalte ( straturi plate) sau ca coajele sau straturile de ceapa. Conform acestor versete, Soarele ar fi o candela aflat in cerul cel mai de jos, iar Luna o lumina aflata intre cele 7 ceruri.

Ca expresie poetica este acceptabila, dar stiintific vorbind, nu sunt stadii patrunzatoare in univers care sa ne permita sa diferentiem intre diferite ceruri.

Totusi, Coranul anume repartizeaza stelele intr-un cer jos sau cel mai jos, in timp ce sustine ca relatia dintre luna si si totalitatea celor sapte ceruri este ca este "intre ele " (fehinna). Aceasta da impresia ca luna este la fel de departe de stele daca nu mai departe.

Dar fiecare stie astazi ca stelele sunt mult mai departe de pamant decat luna. Aceasta nu este o mica diferenta, este o problema de cateva magnitudini. Distanta aproximativa de la pamant la luna este 384,400 km, in timp ce Proxima Centauri, cea mai apropiata stea din afara sistemului solar, este deja de 4,3 ani lumina= 40, 682, 300,000,000 km (40 de trilioane de kilometri distanta, sau exprimata diferit, avem nevoie sa multiplicam distanta lunii de mai mult de 100 milioane de ori sa ajungem chiar la cea mai apropiata dintre stele.

Totusi pare chiar agitat, cineva ar putea spune ca toate stelele sunt in cel mai de jos rai 9cum sustine Coranul) si luna este in partea cea mai de jos a celui mai de jos rai ( despre care Coranul nici nu o spune nici implica). Coranica epresie relateaza locatia lunii in multitudinea de raiuri si spune ca luna "este "intre ele". Nu spune ca ar fi exact in mijloc, dar spune undeva "in interior" daca ne uitam la cum acest cuvant este folosit intr-un alt loc.

Sunt cateva locuri de astfel de versete unde Coranul foloseste acelasi cuvant arabic "Fihinna" ca in versetele despre care vorbim. In versetul 9/36 si 2/197 este utilizat in fraze "lunile s finte, IN ELE NU FA..." cu semnificatia "in timpul ". Este folosit vorbind de un spatiu temporal" inside".

 

In urmatoarea list de versete unde cuvantul este folosit pentru locatie:

55/56 (despre gradinile paradisului)

55/70 In ele vor fi drepti (companionii), bine, frumos;

Acesta sustine clar ca aceste femei frumoase sunt in interiorul acestor gradini, si mai mult sau mai putin in mijloc sau distribuite, dar nu ca ele s-ar strange toate la bordurile ei. Aceasta ar fi un important below (ar fi o importanta urmare)

 

5/120

" A lui Allah este imparatia cerurilor si a pamantului, precum si toate care se afla in ele, caci El este cu putere peste toate.

Inca o data, aceasta este despre Iisus, si intregul punct este ca el traieste PRINTRE EI, nu o viata intr-un punct obscur al periferiei, nu ca ar fi in mijlocul lor si ei nu au nici o scuza ca ei nu i-au auzit mesajul pentru ca ei nu au stiut despre asta.

 

17/44

Il preamaresc cele sapte ceruri si pamanturi si cei care se alfa in ele si nu este nimic care sa nu-l preamareasca si sa nu-i aduca laude, insa voi nu pricepeti preamarirea lor. El este Bland iertator.

Inca o data, inseamna totalitate, nu doar inceputul sau periferia.

 

23/71

Si daca adevarul s-ar potri cu poftele lor, s-ar fi stricat cerurile si pamantul, precum si toti cei care se afla intre ele...

Inca o data, INTRE ELE, inseamna "inauntrul "acelor care traiesc pe pamant sau in raiuri.

 

In sfarsit versetul 71/16 care este o intrebare

Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?

71:16

Pickthall: And hath made the moon a light therein, and made the sun a lamp?

Yusuf Ali: And made the moon a light in their midst, and made the sun as a (Glorious) Lamp?

Clar " in mijlocul lor" este o traducere valida si nu este necesar sa intelegi ca "exact in mijlocul raiului" dar este "inauntru". La ce se refera "in"? Este INTRE, CELE SAPTE CERURI, DACA TOT Coranul vorbeste despre versetul anterior acestuia.

 

 

71/15-16

Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul

Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?

 

71:15-16

 

Do you not see how God has created the seven heavens

one above the other,

and made the moon a light in their midst,

and made the sun as a lamp?

 

Nici o indicatie ca luna este la bordura acestor ceruri, sau macar la cea mai de jos bordura a celui mai de jos din cele sapte. Citirea naturala este inca totusi "undeva inauntru". Si clar, Yusuf Ali a crezut ca a fost citirea naturala.

In distinctie cu aceasta, noi avem foarte clar afirmatia ca stelele sunt " la bordura" celor sapte raiuri daca totusi sunt in CEL MAI JOS RAI dupa cum sustine Sura 67/5

Ca acestea, poate nimeni nu poate spune ca luna este mai departe de stele, dar spune ca stelele sunt in cel mai jos si in interiorul raiurilor, luna este macar la fel de departe de cea mai apropiata stea si aceaste este o problematica stiintifica. Daca nu este fatis gresit ce Coranul sustine datorat vagilor expresii, atunci da totusi o impresie gresita.

 

http://www.answering-islam.org.uk/Quran/Contra/qe005.html

 

Sunt Soarele si Luna obiecte pentru oameni?

 

14/33

Si a supus pentru voi Soarele si Luna, amandoua urmarindu-si cursul fara oprire, si a supus pentru voi noaptea si ziua.

 

Nu au fost nici o data obiecte pentru mine. Ele urmeaza cursul lor chiar daca vreau sau nu ceva sa fac cu ele, si sunt sigur ca cititorul nu are nici o influenta asupra lor decat am eu. Contrariul este adevarat. Omenirea este obiect pentru ele in numeroase cazuri.

Prezenta sau absenta luminii soarelui (noapte si zi) determina marele grad ce putem face si ce nu putem face. Luna influenteaza fluxul si refluxul oceanelor. Oamenii traind in zonele costale sunt supusi acesteia.Ei nu o pot schimba dar o pot ajusta la viata lor.

Inventia electricitatii au schimbat mult acest " de a fi obiect" disponibilitatii luminii soarelui, macar in zonele industriale ale lumii. Am gasit un anumit substituient al luminii naturale. Si chiar in aceste conditii, chiar daca putem "local" face noaptea in zi si ziua in noapte, soarele si luna nu sunt totusi influentate de noi. Ele nu sunt obiect pentru noi.

Ar fi acceptabil de spus ca D-zeu a plasat soarele si luna pe cer in beneficiul nostru, dar nu sa sustina ca ele sunt obiecte pentru noi ,este neadevarat daca noi nu le putem influnenta in nici un fel.

 

 

http://www.answering-islam.org.uk/Quran/Contra/qe008.html

 

 

Muntii si Cutremurele (pamatul e plat?!)

21/31

Noi am facut pe pamant muntii neclintiti, pentru ca el sa nu se clatine cu ei, iar printre munti am facut carari si drumuri pentru ca ei sa se poata calauzi.

16/15

El a asezat pe pamant munti statornici, ca sa nu se clatine cu voi, rauri si drumuri, poate ca voi veti fi calauziti.

31/10

El a creat cerurile fara stalpi pe care voi sa-i puteti vedea si a aruncat [infingand] in pamant munti trainici, pentru ca el sa nu se clatine cu voi si a risit pe el tot felul de vietati. Si am coborat noi din cer ploaia si am facut sa creasca pe el perechi de plante folositoare de tot felul.

78/6-7

oare nu am facut Noi pamantul un pat

Si muntii ca tarusii?

88/17-19

oare nu se uita ei la camile cum sunt ele create

Si la cer, care este inalt,

Si la munti, cum ei sunt ridicati?

Si la pamant cum este intins?

 

Am auzit cateva ori Musulmanii vorbind despre asta si cum acesta ar fi un semn stiintific. In cartea stiintifica a din capitolul cartii Dr. campbell. Am cateva intrebari aici:

Aceasta idee este reperata de cateva ori in Coran, ma intreb ce gandesc musulmanii despre cateva duzine de cutremure care se intampla in fiecare an? Cateva din ele chiar au o puternica putere devastatoare! Daca prevenirea cutremurelor a fost scopul muntilor, de ce muntii nu le previn? Nu este aceasta o sustinere respinsa de oricine este in stare sa citeasca un ziar?

Poate doresti sa te informezi la Cutremure home page. Nu am gasit nimic in legatura ca muntii inseamna de fapt prevenitori de cutremure.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa nu incepem iar cu denigrari ale unei credinte sau alteia

denigrand Islamul, nu aratati nicidecum o fata adevarata a lui, pe orice argumente logice v-ati baza concluziile

este evident ca aveati deja concluzia si nu ati avut decat de cautati niste argumente care sa v-o sustina

 

daca nu va puteti abtine, faceti-o in alta parte, va rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×