Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

cat timp am facut eu meditatie ... tre sa recunosc ca n-am mai facut de cateva luni ...

 

din ce am fost eu invatata trebe sa te asezi intr-o pozitie semi-comoda (nici incomoda ca iti atrage atentia si nici comoda sa nu adormi) si sa iti relaxezi corpul...apoi mintea ...sa te detasezi de probleme si bucurii...o stare de semi veghe, ca inainte de a adormi ... si mentii starea asta ...

poate primele dati nu ti se va parea nimic deosebit dar incet incet ...apare si frumusetea ... si simti si utilitatea :tease:

 

voi ce stiti?

 

Maya, Qusay cine mai stie despre sa ne spuna ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu aveai dreptate... chiar mi se pare silly...

Prin "a medita" eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ca sa meditezi nu cred ca tre sa faci yoga :tease:

meditatia nu tine neaparat de a face sau nu yoga.....poti sa faci si kamasutra si sa meditezi :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ca sa meditezi nu cred ca tre sa faci yoga :tease:

meditatia nu tine neaparat de a face sau nu yoga.....poti sa faci si kamasutra si sa meditezi :tease:

 

ote unde era adepta lu' "pipiguru"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat timp am facut eu meditatie ... tre sa recunosc ca n-am mai facut de cateva luni ...

 

din ce am fost eu invatata trebe sa te asezi intr-o pozitie semi-comoda (nici incomoda ca iti atrage atentia si nici comoda sa nu adormi) si sa iti relaxezi corpul...apoi mintea ...sa te detasezi de probleme si bucurii...o stare de semi veghe, ca inainte de a adormi ... si mentii starea asta ...

poate primele dati nu ti se va parea nimic deosebit dar incet incet ...apare si frumusetea ... si simti si utilitatea :jester:

 

voi ce stiti?

 

Maya, Qusay cine mai stie despre sa ne spuna ?

nu e chiar asa....

recomand cu caldura manualul asta de Vipassana:

 

din pacate e inca pe lista mea de "To Do"... tot zic ca ma apuc... dar... tot timpul uit...

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e yoga mai, aia si-o trag in grup pentru a ajunge la starea de iluminare :tease:

 

meditatia e linistirea mintii si da , poti sa iti pui ca tema de meditatie ceva anume ...si vei descoperi raspunsuri cel putin bune in starea limpede a mintii

 

iti trebe un indrumator pe masura sufletului tau, doreste-ti si vei gasi

 

:jester:

 

ideea e ca adevarul deja il stii, solutiile deja sunt la tine doar ca ai nevoie de mintea limpede sa le aduci la stadiul de constientizare ...de-ai ai nevoie de liniste si pace ...

:) Asa se ajunge la starea de iluminare?

I-auzi,dom'le...si atit v-ati invirtit in jurul cozii pe un topic...cind solutia era atit de simpla! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da ...bine

 

dar poti sa ne spui cum meditezi tu ? :jester:

in pat, semilotus cu o pena sub fund, coloana dreapta (imi imaginez ca cineva ridica de un fir imaginar trecut prin coloana si iesind prin ceafa), ochii deschisi... privind undeva in fata. Inspir pe gura, expir pe nas. Gandurile imi vin in cap, le constietizez (contorizez) si le las sa plece fara a-mi focaliza atentia asupra lor....

cam atat... relaxarea se instaleaza destul de repede... iar stari elevate de constiinta nu am urmarit inca asa ca prea mult nu am facut exercitiile astea de meditatie.... 5-10 min... cam atat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×