Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Divinitatea versus Dumnezeu din Biblie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

NU. satana a fost substituit sarpelui din gradina edenului mai tarziu. initial YHWH era "za big boss", apoi s-a decis ca actiunile lui violente (unele absolut gratuite) sunt in contradictie cu mentalitatea oamenilor si a aparut reversul. cineva trebuia sa preia maleficul si uite-asa si-a bagat dracu' coada...la propriu ! :D

 

Nu prea iasa la socoteala?

 

 

Este acest YHWH o divinitate pozitiva ...din moment ce face rau si apoi se ascunde sau arunca murdaria lui in ograda altora?

 

Sau acest YHWH este intruchiparea maleficului care doreste sa isi prezinte omului devenit constient ...fatza frumoasa?

 

Oare deaca pivim creatia lui YHWH ...vita pe pamant si mai ales regnul animal, dar nu numai .... xe vedem in jur ?... exemple de morala si mantuire ...sau o lume in care crima si cruzimea sunt regula si nu exceptie?

 

Oare Creatia nu este portretul Cretorului??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea iasa la socoteala?

de ce?

 

Este acest YHWH o divinitate pozitiva ...din moment ce face rau si apoi se ascunde sau arunca murdaria lui in ograda altora?

Sau acest YHWH este intruchiparea maleficului care doreste sa isi prezinte omului devenit constient ...fatza frumoasa?

YHWH este o divinitate si atat. ca manifestari, nu i se atribuie mai multe sau mai putine, mai bune sau mai rele decat zeilor greci/romani, celor egipteni sau ale altor culturi.

 

Oare deaca pivim creatia lui YHWH ...vita pe pamant si mai ales regnul animal, dar nu numai .... xe vedem in jur ?... exemple de morala si mantuire ...sau o lume in care crima si cruzimea sunt regula si nu exceptie?

Oare Creatia nu este portretul Cretorului??

asta e o lume facuta dupa chipul si asemanarea noastra. iar zeii pe care-i inchipuim sunt la fel. nu ei sunt problema, ci noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este acest YHWH o divinitate pozitiva ...din moment ce face rau si apoi se ascunde sau arunca murdaria lui in ograda altora?

Cine face rau : cel care aplica legea sau cel care incalca legea ? EDIT

Editat de dark_light
atac la persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine face rau : cel care aplica legea sau cel care incalca legea ?EDIT

 

Cum incalca legea divinitatii lupul care manca iepurele?

 

Acest exemplu si milioanele altele asemanatoare in care cel tare il uc vide pe cel slab este chiar legea naturii si nu o i8ncalcare a ei!

Editat de dark_light
probleme cu mesajul citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine face rau : cel care aplica legea sau cel care incalca legea ? EDIT :jester:

 

Daca legea este tampita, atunci este evident ca si cel care o aplica este tampit nu?

Editat de dark_light
probleme cu mesajul citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea iasa la socoteala?

Este acest YHWH o divinitate pozitiva ...din moment ce face rau si apoi se ascunde sau arunca murdaria lui in ograda altora?

 

Sau acest YHWH este intruchiparea maleficului care doreste sa isi prezinte omului devenit constient ...fatza frumoasa?

 

Oare deaca pivim creatia lui YHWH ...vita pe pamant si mai ales regnul animal, dar nu numai .... xe vedem in jur ?... exemple de morala si mantuire ...sau o lume in care crima si cruzimea sunt regula si nu exceptie?

 

Oare Creatia nu este portretul Cretorului??

 

Somios tu il judeci pe YHWH prin ochii si intelegerea altora. Asa cum il judeci tu te judeca si pe tine altii pe aici pe forum...fara sa te cunoasca... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Somios tu il judeci pe YHWH prin ochii si intelegerea altora. Asa cum il judeci tu te judeca si pe tine altii pe aici pe forum...fara sa te cunoasca... :jester:

 

Faptul ca ma judeca ... YHWH ....si mai alespe forum ...nu e important!

YHWH nu e cu nimic mai deosebit decat Zeus, Ra, Wotan .... sau altii ...poate chiar mai putin ...caci Ra zeul soarelui nu ucide si nu indeamna la crima,

 

Creatorul nu e zeitate la care sa te inchini ci Seful care ti-a dat o misiune pe care trebuie sa o duci pana la capat.

 

Cat despre Creator si nu despre YHWH ....Retine ca in realitate el e de partea mea total .... am maio spus ca am avut de curand un accident pe autostrada in care altii ar fi murit de 3 ori iar eu nu am avut nici o zgarietura sau cucui desi masina a fost facuta praf!

 

Asta este semnul ca ii place ca sunt in slujba adevarului si nu al minciunii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum incalca legea divinitatii lupul care manca iepurele?

 

Acest exemplu si milioanele altele asemanatoare in care cel tare il uc vide pe cel slab este chiar legea naturii si nu o i8ncalcare a ei!

Este o lege a naturii ! Acesta lege a fost conceputa de cineva !!!

 

Daca legea este tampita, atunci este evident ca si cel care o aplica este tampit nu?

Ai vazut tu ca e tampita ? Sau te-ai uitat unde nu trebuia ? :mellow:

 

... am maio spus ca am avut de curand un accident pe autostrada in care altii ar fi murit de 3 ori iar eu nu am avut nici o zgarietura sau cucui desi masina a fost facuta praf!

E ca si la un meci de fotbal cand arbitru da un avertisment ! La al doilea avertisment, jucatorul primeste cartonas rosu , si ...este eliminat de pe teren ! :crazy:

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este o lege a naturii ! Acesta lege a fost conceputa de cineva !!!

 

Exact !

De Dumnezeu ...si aceasta lege a naturii a reusit sa o sparga omul prin evolutie!

 

E ca si la un meci de fotbal cand arbitru da un avertisment ! La al doilea avertisment, jucatorul primeste cartonas rosu , si ...este eliminat de pe teren ! :mellow:

 

Ce frumos ar fi sa fie totul asa cum spui tu! ...dar nu e!

E asa cum am spus eu !

Cati mor pe sosele fara nici un cartonas galben!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact !

De Dumnezeu ...si aceasta lege a naturii a reusit sa o sparga omul prin evolutie!

Omul nu sparge nimic , el doar , la fel ca totul ce este material , se supune aceleasi legi a evolutiei create de Dumnezeu !!!

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×