Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Divinitatea versus Dumnezeu din Biblie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ar fi cazul sa acceptam ca Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi si sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce nu a reusit ptr ca tatal sau l-a dat Mortii, cred ca e evident asta, putem trage urmatoarea concluzie coroborand legendele bibliei.

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.

4) Tatal il alunga din cer pe Lucifer...si acesta vine intre oameni intrupat in om cu numele Isus!

5) Isus, fost Lucifer, vrea sa ne aduca mantuirea ....prin Lumina Cunoasterii

6) Tata sau suparat ptr aceeasi faza care se repeta (faza cu pomul cunoasterii) il da mortii pe fiul sau incercand sa opreasca evolutia catre Lumina!

7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!

:blink: Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga

9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele, ca soacra-mea la Telenovele!

 

 

Daca tragem linia si judecam rational si recunoastem ca un Tata nu are ce sa si dea fiul Mortii !

Iar a -ti da prpriul fiu Mortii nu poate fi niciodata ptr dragostea de oameni!

Un fiu mort nu putea aduce nici o mantuire nimanui !

... iar Tatal ... daca iubea oamenii, ni-l dadea pe Fiul sau sa traisaca 2000 de ani intre ca sa nei invete tot ce a trebuit sa invatam singuri in 2000 de ani!.

 

Acesta este dumnezeul biblic... nu CREATORUL ...dumnezeul biblic ucide, indeamna la crima, si promite imparatii oamenilor decedati ...el e zeul mortii

 

Concluzia este ca Tatal lui Lucifer din cer, venit ca si Isus pe pamant este cel mai mare dusman al vietii si al oamenilor ...el este zeul mortii el este Satana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi cazul sa acceptam ca Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi si sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce nu a reusit ptr ca tatal sau l-a dat Mortii, cred ca e evident asta, putem trage urmatoarea concluzie coroborand legendele bibliei.

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.

4) Tatal il alunga din cer pe Lucifer...si acesta vine intre oameni intrupat in om cu numele Isus!

5) Isus, fost Lucifer, vrea sa ne aduca mantuirea ....prin Lumina Cunoasterii

6) Tata sau suparat ptr aceeasi faza care se repeta (faza cu pomul cunoasterii) il da mortii pe fiul sau incercand sa opreasca evolutia catre Lumina!

7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!

:blink: Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga

9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele, ca soacra-mea la Telenovele!

Daca tragem linia si judecam rational si recunoastem ca un Tata nu are ce sa si dea fiul Mortii !

Iar a -ti da prpriul fiu Mortii nu poate fi niciodata ptr dragostea de oameni!

Un fiu mort nu putea aduce nici o mantuire nimanui !

... iar Tatal ... daca iubea oamenii, ni-l dadea pe Fiul sau sa traisaca 2000 de ani intre ca sa nei invete tot ce a trebuit sa invatam singuri in 2000 de ani!.

 

Acesta este dumnezeul biblic... nu CREATORUL ...dumnezeul biblic ucide, indeamna la crima, si promite imparatii oamenilor decedati ...el e zeul mortii

 

Concluzia este ca Tatal lui Lucifer din cer, venit ca si Isus pe pamant este cel mai mare dusman al vietii si al oamenilor ...el este zeul mortii el este Satana

te citez :

"1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!"

adevarat...

 

"2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!"

adevarat...daca e vorba de satana,lucifer,etc...

 

"3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER."

adevarat,,,dar s-ar putea sa fie o confuzie de nume totusi....

"4) Tatal il alunga din cer pe Lucifer...si acesta vine intre oameni intrupat in om cu numele Isus!"

asta e o concluzie care deriva din cea de-a treia....deci nu pot sa dau un raspuns exact pana nu ma lamuresc cum e cu confuzia

"5) Isus, fost Lucifer, vrea sa ne aduca mantuirea ....prin Lumina Cunoasterii"

credeam ca satana a adus deja lumina cunoasterii asupra omului,cum este posibil sa o aduca iar?

 

"6) Tata sau suparat ptr aceeasi faza care se repeta (faza cu pomul cunoasterii) il da mortii pe fiul sau incercand sa opreasca evolutia catre Lumina!"

adevarat...dumnezeu nu a facut nimic ca sa opreasca moartea fiului sau....dar nu putem sa comentam asupra acestui subiect pt ca nu stim motivele,putem doar specula...

"7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!"

asta era clar de lapacatul primordial incoace,odata cu izgonirea din rai cand dumnezeu a fost cat se poate de explicit spunandu-i omului ca e pe cont propriu

":hi: Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga"

aici nu te inteleg,explica mai in detaliu...

"9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele, ca soacra-mea la Telenovele!"

aici e chestie de relativitate...fiecare e liber sa creada in ce vrea si sa isi aleaga singur o modalitate de a-si demonstra credinta..

"Daca tragem linia si judecam rational si recunoastem ca un Tata nu are ce sa si dea fiul Mortii !"

ca sa judecam rational at trebui sa avem toate faptele si implicatiile lor ...inca nu se stie motivatia lui dumnezeu in aceste lucruri.

" fiu mort nu putea aduce nici o mantuire nimanui !

... iar Tatal ... daca iubea oamenii, ni-l dadea pe Fiul sau sa traisaca 2000 de ani intre ca sa nei invete tot ce a trebuit sa invatam singuri in 2000 de ani!."

da sunt de acord cu tine aici,,,

"Acesta este dumnezeul biblic... nu CREATORUL ...dumnezeul biblic ucide, indeamna la crima, si promite imparatii oamenilor decedati ...el e zeul mortii

Concluzia este ca Tatal lui Lucifer din cer, venit ca si Isus pe pamant este cel mai mare dusman al vietii si al oamenilor ...el este zeul mortii el este Satana"

deci dumnezeul biblic e satana?si nu are nici o treaba cu creatorul?

e posibil....dar din nefericire omul s-a maestecat de prea multe ori in religie,asa ca ceea ce crezi tu ca e adevarat despre dumnezeu ,sa nu fie nimic altceva decat balmajelile unui lunatic...adica cel care a scris biblia.

ps..

se pare ca o sa fim doar noi doi aici pe acest topic...let us have fun!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi cazul sa acceptam ca Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi si sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce nu a reusit ptr ca tatal sau l-a dat Mortii, cred ca e evident asta, putem trage urmatoarea concluzie coroborand legendele bibliei.

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

Nu spui ADEVARUL intreg !!! Tatal a spus sa nu manance din frunctul cunoasterii BINELUI si al RAULUI ca sa nu cunoasca ce inseamna raul !!! E o mare diferenta !!!

Spui o mare minciuna ! Fiul nu s-a razvratit impotriva tatalui ci a venit sa moara pentru om de bunavoie !!!

 

se pare ca o sa fim doar noi doi aici pe acest topic...let us have fun!!!

:hi: Nope , nu veti vi doar voi doi !!! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi cazul sa acceptam ca Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi si sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce nu a reusit ptr ca tatal sau l-a dat Mortii, cred ca e evident asta, putem trage urmatoarea concluzie coroborand legendele bibliei.

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.

4) Tatal il alunga din cer pe Lucifer...si acesta vine intre oameni intrupat in om cu numele Isus!

5) Isus, fost Lucifer, vrea sa ne aduca mantuirea ....prin Lumina Cunoasterii

6) Tata sau suparat ptr aceeasi faza care se repeta (faza cu pomul cunoasterii) il da mortii pe fiul sau incercand sa opreasca evolutia catre Lumina!

7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!

:tease: Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga

9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele, ca soacra-mea la Telenovele!

Daca tragem linia si judecam rational si recunoastem ca un Tata nu are ce sa si dea fiul Mortii !

Iar a -ti da prpriul fiu Mortii nu poate fi niciodata ptr dragostea de oameni!

Un fiu mort nu putea aduce nici o mantuire nimanui !

... iar Tatal ... daca iubea oamenii, ni-l dadea pe Fiul sau sa traisaca 2000 de ani intre ca sa nei invete tot ce a trebuit sa invatam singuri in 2000 de ani!.

 

Acesta este dumnezeul biblic... nu CREATORUL ...dumnezeul biblic ucide, indeamna la crima, si promite imparatii oamenilor decedati ...el e zeul mortii

 

Concluzia este ca Tatal lui Lucifer din cer, venit ca si Isus pe pamant este cel mai mare dusman al vietii si al oamenilor ...el este zeul mortii el este Satana

 

 

:yahoo: Ai un stil minunat de a lega frazele, dar logica nu prea pare sa'si gaseasca locul intr'ansul... Tragi concluzii care, in opinia mea se bazeaza pe prea putine conostinte si pe prea multe speculatii. Si pentru ca tu ai formulat o introducere, ai trecut apoi punctual toate acele "legende", cum le spui si te'ai simtit indreptatit sa le consideri si intemeiate, si ai tras si concluziile "logice" (ma rog, aici ramane de discutat), ma vad... provocat oarecum sa'ti prezint un alt punct de vedere, ca deh.. de aia'i forum :), cam in aceeasi maniera...

Bun... Este Iisus mai fiu de Dumnezeu decat noi...? Nu stiu musai... dar macar are meritul ca este primul... de unde asta...? "La inceput a fost Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu...". Si daca e sa ne gandim la "fiu", conceptual, trebuie sa ne gandim si la "tata", nu? Dumnezeu este Tatal nostru, al tuturor, dar paradoxal, nu? noi nu suntem toti fiii lui Dumnezeu. De ce asta? Pentru ca nu te poti numi fiu al lui Dumnezeu, fara sa il accepti pe Dumnezeu. Daca tu nici macar nu ii recunosti existenta inseamna ca esti cam... orfan... Dar nu asta e important acum... E bine de inteles ca daca noi, oamenii am ajuns sa Il putem numi pe Dumnezeu, Tata, asta este numai multumita sacrificiului lui Hristos, iar cei care au privilegiul de a'L numi Tata sunt cei care Il accepta ca atare.

Spui ca Iisus nu a reusit sa mantiuasca lumea pentru ca Tatal Sau L'a dat mortii... Tu ce'ai fi vrut sa se intample, sau ce inseamna pentru tine mantuirea...? Tocmai faptul ca Iisus a murit si mai mult, ca a si inviat sunt baza mantuirii, pentru ca s'a creat un model de urmat, care dadea sigurata, prin proba practica. Ce e mantuirea...? Viata vesnica alaturi de Dumnezeu... ceea ce s'a si intamplat pentru OMUL Iisus si ceea ce se poate intampla pentru fiecare om care urmeaza caile Domnului. Daca Iisus nu era Om pe Pamant, sau daca NU MUREA nu mai era nici o mantuire. Tocmai moartea Celui Neprihanit a platit pacatele celor multi. Asa cum orice faradelege isi cere osanda, asa isi cerea si pacatul moartea... dar fara de pacat moartea a fost desfiintata ca pedeapsa nedreapta. Dumnezeu nu L'a dat pe Fiul Sau mortii, drept dovada L'a si inviat apoi, dar daca Iisus n'ar fi acceptat acest sacrificiu n'ar fi putut nici ceilalti sa fie mantuiti. Si Biblia spune ca pana ce bobul de grau nu este pus in paman sa moara si apoi sa renasca, nu poate da roada.

Sa dezbatem acum punctele...

1) N'a vrut Dumnezeu sa manance omul din Pomul Cunostintei Binelui Si Raului...? Probabil ca nu... ca orice parinte grijului care stie ce'i trebuie copilului lui sa creasca frumos si sanatos fizic si intelectual... Orice parinte stie ca e mai bine sa'i dea copilului sa citeasca basme sau legende sau altele... decat sa'i dea reviste pentru adulti, sau ziare cu circul dintre presedinti si premieri... Stia Dumnezeu ca omul va manca din pom? Bine'nteles. Omul nu de asta a fost izgonit din Rai. Ci pentru neascultare. Si pentru ca s'a crezut suficient de intelept incat a nu mai aiba nevoie de indrumarea Domnului. De asta a picat si Satana. Mandria este unul dintre cele mai mari pacate spune Biblia. Si tind s'o cred si aici... Mancatul din pom reprezinta pentru om trecerea intr'o faza anevoioasa si de durata... de la stagiul in care el alegea binele instinctiv, necunoscand raul, la stagiul in care stiindu'le pe ambele este nevoit sa aleaga una dintre ele... Omul nu avea nevoie sa cunoasca binele de rau pentru ca omul nu cunostea raul... De'asta nu a vrut Dumnezeu sa manance omul din pom. Raul, si pacatul si moartea(pedeapsa pentru pacat) apar dupa ce e descoperita neascultarea.

2) La cine te referi...? La Adam, sau la Satana...? Daca e vorba de Adam si razvratirea lui din neascultare... e normal... Omul pacatuise si intinase sfintenia care'i fusese daruita prin Harul lui Dumnezeu. Nu putea sta putreziciune in locul sfant asa cum nici trupul cel sfant al Lui Iisus n'a cunoscut putreziciunea. Daca zici despre Satan.. apoi el n'a fost fiul lui Dumnezeu... El a fost un inger si'atat.

3) A spus Fiul ca vine ca aducator de lumina..? :crazy: A spus ca E LUMINA lumii. Cel ce va reda orbilor vederea pentru ca prin el cei multi vor vedea si vor cunoaste. Este Lucifer? Da., dar are o alta semnificatie decat cea data ingerului cazut. Pentru ca ingerul cazut invata despre creatia lui Dumnezeu, pe cand Iisus ne ajuta sa'L cunoastem chiar pe Dumnezeu, ca persoana, cu tot ce presupune aceasta( atitudini, sentimente, trairi, etc...).

4) Lucifer (Satan) a fost alungat din ceruri cu mult inainte de intruparea lui Iisus... Chiar motivul pentru care a fost alungat din ceruri a fost ca nu a vrut sa se inchine in fata Ingerului Sfatului Cel Prea-Inalt. Acest inger al Sfatului Cel Prea-Inalt este Iisus cel ce se va intrupa... De unde si pana unde i'ai facut tu una si aceeasi persoana..????

5) Sper ca am lamurit pana acum care'i treaba cu Iisus si Lucifer... Cel prezentat in Apocalipsa este intr'adevar Iisus, Dumnezeu Fiul care restaureaza lagatura intre om si Creatorul sau, dandu'i omului cunoasterea legilor ce trebuie urmate pentru a reveni la starea de la inceput in care nu era moarte, nici suferinta, nici mijerie spirituala. Cei ce ajung sa il cunoasca pe Dumnezeu, cunosc voia Sa si implinesc voia Sa. Spune Iisus :"Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine." Cine ar putea fi un mesager mai potrivit in a face cunoscuta voia Tatalui, decat Acela Care L'a vazut pe Tatal?

6) Din cate am citit eu faza cu pomul s'a petrecut numai odata. Iar moartea lui Iisus este tocmai pentru a face posibila trecerea spre lumina. Ti se pare ca daca atatia oameni murisera pana atunci de la Adam omul evoluase tare spre Lumina..? Sau ca acum daca pretindem cu sufletul indoit ca noi credem sau multi afirma raspicat ca nu cred... ne indreptam spre Lumina..? Poate doar la cea provocata de un razboi atomic... mai mult nu vad cum...

7) A ramas omul fara mantuitor si invatator..? Nope... Unii oameni SI'AU ALES sa ramana fara mantuitor. Mantuirea'i moka, dar nu si fortat. Dragoste cu de'a sila... nu prea vaz cum... Cei care L'au cautat L'au aflat. In multer forme, si in multe locuri si in multe situatii, pentru ca e infinit in toate: si in intelepciune, si in dragoste, si in mila. Dar n'a fortat si nici nu va forta niciodata pe nimeni. Isi e omul mantuitor??? Am un zambet amar gandindu'ma la cat de mult am distrus in jurul nostru... planeta intreaga e in prag de colaps... Ce intelepti suntem!!! Cat de minunati!!! Cred ca extraterestrii in spatiu ne ridica statui...

:tease: Dumnezeu lupta impotriva oamenilor ca sa'i distruga? :crazy:) Cat crezi ca ar dura o asemenea lupta daca ar fi adevarat...? Noi nu suntem nici cat un bob de nisip in Universul asta si totusi Universul e facut de Dumnezeu... Daca vrea sa ne distruga ce explicatie dai faptului ca ne'a facut de prima data... Nu'i era mai usor sa stea linistit? Crezi ca avea nevoie de oameni sa inventeze Hbo'ul?? Era fan Ronoldinho si trebuia sa'l creeze sa se mai uite si el la meciuri..??? Si'apoi, ce nevoie avem sa ne distruga Dumnezeu? Ti se pare ca nu ne descurcam destul de bine si singuri...? Daca nu era indelunga mila a Sa demult eram tarana... Dar omul a fost creat pentru a trai vesnic desfatat de infinitatea dragostei si intelepciunii Dumnezeiesti. Omul a fost facut sa fi asemeni Lui Dumnezeu. Nici macar ingerii n'au acest privilegiu. Pentru ca numai omului a dat Domnul darul de a crea, de a da nastere la lucruri noi, de a evolua... Ingerii nu pot. Iata de ce marea gelozia a lui Satan pe oameni. Suntem privilegiati... si'i trist ca nici macar nu ne pasa... :>

9)Omenirea a comis poate miliarde de crime in numele Domului... dar tot oamenii au ucis... In ce moment le'a cerut Domnul sa se ucida...? Ce folos are el daca mor oamenii??? E ilogic...Sau poate poruncile sale care sunt numai doua : sa'L iubesti pe Dumnezeu si sa te inchini numai Lui si sa'ti iubesti aproapele ca pe tine insuti indeamna la genocid...? Cei ce au ucis au facut in numele lor propriu si urmarindu'si propriile interese... nu in numele Domnului...Evreii cred si acum ca uciderea Lui Iisus e un act facut in Numele Domnului... Iar daca Dumnezeu a ales sa nu intervina direct e pentru ca respecta liberul arbitru al fiecaruia si pentru ca stie ca cei care mor fara vina, ca martiri ai sai vor avea parte de o fericire mult mai mare decat le'ar fi putut oferi viata aceasta.

Daca tragem din nou linie si incercam sa concluzionam... logic din punctul meu de vedere (si nu zic musai ca e si cel corect) ca fara moartea si invierea Domnului Iisus Hristos, putea sa fi stat Iisus pe pamant doua miliarde de ani si tot rai si nepasatori unii fata de altii am fi ramas, fara sa putem accede la o noua faza a constiintei, fara sa evoluam catre acea Lumina despre care spuneai... Daca Iisus nu murea noi n'am fi putut trai.

Acesta este Dumnezeu Cel din Biblie, Cel din viata de zi cu zi, Cel din sufletul fiecaruia, Acesta este Tatal care "Atat de mult a iubit oamenii incat a dat pe Fiul Sau ca jertfa, pentru ca oricine crede in El sa nu moara ci sa aiba Viata vesnica." Este un Dumnezeu al vietii, nu al mortii, nu al mortilor, pentru ca moartea asa cum apare ea in mod curent nu este decat o trecere, o punte catre malul vesniciei... Daca ar fi Satana, dumnezeul mortilor, asa cum vezi tu moartea, ar fi absurd pentru ca moarte in acest caz nu ar mai presupune o cuontinuitate dincolo ci un sfarsit brusc. Si atunci unde mai e imparatia?? unde mai e dumnezeul??? Dar creatia omului are un scop bine definit si mult mai profund decat aceasta traire vremelnica..

Reamintesc, ca ce'am scris pana acum sunt simple opinii proprii, concluzii trase de catre mine pe baze celor ce am citit si studiat pe unde'am putut si ei... si nu trebuie sa fie musai impartasite si de altcineva... Sper totusi sa ajute, si sa te ajute si pe tine sa scuturi un pic praful de pe infailibila'ti logica si sa te documentezi ceva profund pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Ai un stil minunat de a lega frazele, dar logica nu prea pare sa'si gaseasca locul intr'ansul... Tragi concluzii care, in opinia mea se bazeaza pe prea putine conostinte si pe prea multe speculatii.... "

 

Intre religiune si extasy nu este nicio diferenta. Aceasta nu face altceva decat sa drogheze indivizii inainte de disparitie...

Domnita sau domn, intra in topicul religiune si manipulatie si poarta o discutie cu mine daca te consideri credincios/credincioasa. Mai reflecta !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi cazul sa acceptam ca Isus este mai fiu de Dumnezeu decat oricare dintre noi si sa creditam un pic povestirile biblice, si sa incercam sa acceptam idea ca Isus a venit sa fie mantuiturul lumii ....ceea ce nu a reusit ptr ca tatal sau l-a dat Mortii, cred ca e evident asta, putem trage urmatoarea concluzie coroborand legendele bibliei.
concluziile tale sunt cam subiective

 

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

Dumnezeu i-a poruncit omului sa nu manance din Pomul Cunosterii asa cum, in mod justificat, parintii cer copiilor sa nu se joace cu focul pana la o varsta...

 

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

asta nu este concluzie, ci fabulatie

 

3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.

oare?

unde, mai exact?

 

4) Tatal il alunga din cer pe Lucifer...si acesta vine intre oameni intrupat in om cu numele Isus!

nici asta nu este concluzie, ci este fabulatie

 

5) Isus, fost Lucifer, vrea sa ne aduca mantuirea ....prin Lumina Cunoasterii

unde scrie asta?

 

6) Tata sau suparat ptr aceeasi faza care se repeta (faza cu pomul cunoasterii) il da mortii pe fiul sau incercand sa opreasca evolutia catre Lumina!

concluzia ta personala, coroborata cu impresiile gresite pe care le ai despre textul biblic

 

7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!

aici vorbesti despre tine

 

:huh: Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga

parerea ta

Fiul, din moment ce s-a intrupat, trebuia sa moara, ca orice om

dar moartea se refera la moartea pentru lumea aceasta

 

9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele

Dumnezeu vede totul, inclusiv postarile tale

numai ca pe masura ce devii mai violent cu forumistii, raspunsul pe care il astepti de la Dumnezeu va veni pentru tine tot mai tarziu

 

a -ti da prpriul fiu Mortii nu poate fi niciodata ptr dragostea de oameni!
oare?!?

dar orice mama stie ca, dand viata unui copil, ii da implicit si moarte

 

Un fiu mort nu putea aduce nici o mantuire nimanui !
"nu poate" dupa masura capacitatii tale de intelegere, dar dincolo de ea, totul este posibil

 

... iar Tatal ... daca iubea oamenii, ni-l dadea pe Fiul sau sa traisaca 2000 de ani intre ca sa nei invete tot ce a trebuit sa invatam singuri in 2000 de ani!.
acesta este sindromul varstei de gradinita pe care o regreta cam toti baietii pana ajung pe la 45 de ani

ca educatoarea (care parea foarte bine intentionata) nu a avut grija de ei in continuare si i-a lasat de izbeliste...

 

Acesta este dumnezeul biblic... nu CREATORUL ...dumnezeul biblic ucide, indeamna la crima, si promite imparatii oamenilor decedati ...el e zeul mortii
asa il vezi tu de ciuda ca nu iti raspunde atunci cand ii poruncesti sa iti raspunda

 

Concluzia este ca Tatal lui Lucifer din cer, venit ca si Isus pe pamant este cel mai mare dusman al vietii si al oamenilor ...el este zeul mortii el este Satana
concluzia acesata este intradevar concluzia ganmdirii tale personale prezentata mai sus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
concluziile tale sunt cam subiective

 

Ale tale cu atat mai mult

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

Dumnezeu i-a poruncit omului sa nu manance din Pomul Cunosterii asa cum, in mod justificat, parintii cer copiilor sa nu se joace cu focul pana la o varsta...

 

Era vorba de pomul cunoasterii binelui si al raului ...adica al constientizarii si nu de tufa arzand cu care a vorbit Moise !

Iar un tata care in loc sa il invete el insusi pe copil ce e binele si raul ...asa cum fac miliarde de tatici in lumea asta ....nu poate fi nici macar tata vitreg!... ci un outsider nevrednic de acest titlu!

 

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

asta nu este concluzie, ci fabulatie

 

Toata geneza ca sa nu zic 90% din biblie e o fabulatie ...de ce fabulatiile in care crezi tu sunt corecte si alte fabulatii sunt gresite?.... doar ptr ca te cheama Maria?

3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.

oare?

unde, mai exact?

Am mai postat asta de 100 de x

 

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CONTINUARE

concluziile tale sunt cam subiective

 

1) Tata nu a vrut ca omul sa manance din pomul Cunoasterii!

Dumnezeu i-a poruncit omului sa nu manance din Pomul Cunosterii asa cum, in mod justificat, parintii cer copiilor sa nu se joace cu focul pana la o varsta...

 

2) Tata l-a alungat de langa el pe fiul care se razvratise impotriva-i!

asta nu este concluzie, ci fabulatie

 

3) Fiul a promis ca vine pe pamant ca aducator de Lumina si recunoaste in Apocalipsa ca e LUCIFER.

oare?

unde, mai exact?

 

4) Tatal il alunga din cer pe Lucifer...si acesta vine intre oameni intrupat in om cu numele Isus!

nici asta nu este concluzie, ci este fabulatie

 

5) Isus, fost Lucifer, vrea sa ne aduca mantuirea ....prin Lumina Cunoasterii

unde scrie asta?

 

6) Tata sau suparat ptr aceeasi faza care se repeta (faza cu pomul cunoasterii) il da mortii pe fiul sau incercand sa opreasca evolutia catre Lumina!

concluzia ta personala, coroborata cu impresiile gresite pe care le ai despre textul biblic

 

7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!

aici vorbesti despre tine

 

:tease: Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga

parerea ta

Fiul, din moment ce s-a intrupat, trebuia sa moara, ca orice om

dar moartea se refera la moartea pentru lumea aceasta

 

9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele

Dumnezeu vede totul, inclusiv postarile tale

numai ca pe masura ce devii mai violent cu forumistii, raspunsul pe care il astepti de la Dumnezeu va veni pentru tine tot mai tarziu

 

oare?!?

dar orice mama stie ca, dand viata unui copil, ii da implicit si moarte

 

"nu poate" dupa masura capacitatii tale de intelegere, dar dincolo de ea, totul este posibil

 

acesta este sindromul varstei de gradinita pe care o regreta cam toti baietii pana ajung pe la 45 de ani

ca educatoarea (care parea foarte bine intentionata) nu a avut grija de ei in continuare si i-a lasat de izbeliste...

 

asa il vezi tu de ciuda ca nu iti raspunde atunci cand ii poruncesti sa iti raspunda

 

concluzia acesata este intradevar concluzia ganmdirii tale personale prezentata mai sus

 

 

7) Omul ramas fara mantuitor si invatator intelege sa se dezvolte singur devenind propriul sau mantuitor!

aici vorbesti despre tine

 

Nu! Eu nu sunt mantuitor al omenirii ci propriul meu mantuitor (si exact asa este)

.... vorbeam mai ales...dar nu numai ...despre medicul care te-a scos din necaz si nu ai murit asa cum mureau oamenii in timpurile biblice dintr-o durere de masea!

 

:P Dumnezeul care si-a dat propriul fiu mortii lupta impotriva oamenilor astfel ca acestia sa se autodistruga

parerea ta

Fiul, din moment ce s-a intrupat, trebuia sa moara, ca orice om

dar moartea se refera la moartea pentru lumea aceasta

 

ce le mai jonglezi ...dar sincer ...aiurea rau de tot!

 

Pai daca s-a nascut om si trebuia sa moara putea sa moara la 999 de ani ca Matusalem .... iar aportul unui om pentru omenire se face prin viata si sacrificiu in munca si nu prin sacrificiu pe cruce...daca Alexander Graham Bell sau Tesla si altii ca ei ... isi dadeau viata pe cruce in loc sa ne binecuvanteze cu inventiile lor ...si astazi te manca mizeria !

 

9) Omenirea comite zeci de milioane de crime in numele Domnului ...si D-zeu se uita cu interes dar impasibil la ele

Dumnezeu vede totul, inclusiv postarile tale

numai ca pe masura ce devii mai violent cu forumistii, raspunsul pe care il astepti de la Dumnezeu va veni pentru tine tot mai tarziu

 

Sa dea Dumnezeu sa vina dupa ce voi avea 100 de ani!

Daca Ultra Violeta nu imi stergea postarea aflai ca acum 10 zile am avut un accident de circulatie pe autostrada in care orice om normal murea de trei ori !

Eu nu am avut nici macar o vanataie sau zgarietura !!!!!1 Vezi ca Creatorul Iubeste Adevarul si ma "are in bratele sale"!

 

oare?!?

dar orice mama stie ca, dand viata unui copil, ii da implicit si moarte

O Mama da numai viata ...dumnezeul tau a dat moartea ca el are o "Imparatie in lumea mortii" de asta a oprit omul sa manace din pomul vietii!

 

"nu poate" dupa masura capacitatii tale de intelegere, dar dincolo de ea, totul este posibil

 

Asta CRED ... de la un anumit nivel poti sa crezi ca jumerele canta in cer mai frumos ca Pavaroti ...si asteapta dansand ca River Dance! sa vina imparatia de 1000 de ani cand toti porci vor invia ! ...cand crezi totul e posibil!

 

acesta este sindromul varstei de gradinita pe care o regreta cam toti baietii pana ajung pe la 45 de ani

ca educatoarea (care parea foarte bine intentionata) nu a avut grija de ei in continuare si i-a lasat de izbeliste...

Iar la altii e simbolul orbului gainii ...

Uite asa au invatat oamenii singuri ceea ce educatoarea nu a fost in stare sa ii invete din cauza ca se iubea cu un plotoner mustacios!

 

concluzia acesata este intradevar concluzia ganmdirii tale personale prezentata mai sus

 

Spre deosebire de a ta care este "concluzia ganmdirii tale personale prezentata mai sus" caci tu nu mai poti gandi decat prin citate biblice !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CONTINUARE

 

Daca Ultra Violeta nu imi stergea postarea aflai ca acum 10 zile am avut un accident de circulatie pe autostrada in care orice om normal murea de trei ori !

Eu nu am avut nici macar o vanataie sau zgarietura !!!!!1 Vezi ca Creatorul Iubeste Adevarul si ma "are in bratele sale"!

 

Ai mare grija sa nu fi fost un semn de la CEL care te a creat . Dar si Satana ii "scapa " uneori pe slujitorii sai fideli pt ca mai are nevoie de ei ! Cunosc un barbat la 50-60 de ani care a avut accident vascular cerebral din care scapau 1,00000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 % .El a scapat ! Ce este interesant e faptul ca e un SATANIST veritabil , se considera "fratele vitreg " al lui Hitler , nu admite faptul ca exista Dumnezeu si nici ca Isus a fost Fiul lui Dumnezeu pe Pamint , dar in schimb uneori invoca numele de Dzeu ....: "daca ma ajuta dumnezeu " si chiar isi face si cruce ! Foarte ciudat ! Mai poarta o "amuleta " sau o pentagrama - un simbol satanic - tot timpul cu el si iti poate citi trecutul si viitorul pe un calculator pe baza datei de nastere ! Fara greseli !

Desi nu crede in YHWH Creatorul , se pare ca el totusi se inchina unui dumnezeu ! Sa fie oare dumnezeul lui .....THOR ? Care inseamna Satan ! Sa fie oare o coincidentza ca il stimeaza atit de mult pe Hitler - recunoscut ca practica "magia " si a fost "initiat" in ritualuri satanice ? Mda ...se pare ca e doar o COINCIDENTZA !!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

divinitatea poate fi pusa "versus" Dumnezeului biblic doar de o persoana care a asteptat la un moment dat ajutorul lui Dumnezeu si s-a simtit jignita ca nu l-a primit in momentul in care l-a cerut, la comanda...

 

atitudinea pe care o adopta acesta persoana ulterior este de etichetare a acelui Dumnezeu (care nu a raspuns la comanda) ca fiind o antidivinitate

argumentele pe care le gaseste sunt puerile, agatandu-se de orice neclaritate a textului sfant pentru a-si sustine convingerile prejudecate

 

intentia este de a-l zgandari pe Dumnezeu sa ii raspunda macar la jigniri, daca la cererea de ajutor nu a facut-o...

dar Dumnezeu nu raspunde la comanda

 

prin acest topic se arunca insistent in ochii credinciosilor "adevaruri" la care cineva a ajuns in mod personal ca urmare a jignirii resimtite la un moment dat datorita intarzierii unui raspuns din partea lui Dumnezeul

unii poate ca nu isi vor da seama si vor prelua ideile gresite, altii vor gandi in mod personal si isi vor da seama singuri de greseli

 

 

 

pentru cei carora ar putea sa li se parea ca prin desfiintarea Dumnezeului biblic li se deschid ochii asupra vreunei realitati, subliniez ideea ca, orice text in limbaj omenesc poate fi interpretat in orice fel de om, dupa starea de spirit in care se afla

dar este o greseala (nedemocratica) sa impui altora propriile pareri

ei fac parte dintr-o Biserica si exprim parerile acestei Biserici

cei care nu sunt de acord cu aceste pareri sunt liberi sa adere la Biserica sau grupul de care se simt atrasi

dar libertatea de a "desfiinta" credintele altora nu o are nimeni, in numele niciunei democratii

 

 

 

acestea le-am spus la modul general, in tema topicului

in particular, este usor de observat ca toate mesajele lui Soimos sunt violent indreptate impotriva perceptiei generale asupra Dumnezeului asa cum sunt crestinii la acest moment pregatiti sa il inteleaga

poate avea motivele lui personale, dar nu este deloc un principiu democratic sa citesti la fiecare doua randuri o insulta adusa lui Dumnezeu asa cu il inteleg crestinii la acest moment

ce se incearca prin aceste mesaje denigratoare?

voi cum intelegeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×