Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Emigranti romani la Emisfera Sudica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

6 Februarie 2007

Cristina Botezatu - EXCLUSIV ON-LINE

 

 

 

Sotii Vilceanu au riscat deportarea deoarece au vrut sa-si salveze copilul care sufera de o boala necrutatoare.

 

 

Un cuplu de imigranti romani care a ascuns autoritatilor starea grava a sanatatii fiului lor va ramane in Noua Zeelanda si va primi tratament pentru boala de care sufera minorul, informeaza postul de radio australian Newstalk.

 

Adrian Vilceanu, in varsta de 11 ani, sufera de o boala ereditara a sangelui, foarte periculoasa, care necesita transfuzii de sange si injectii zilnice.

 

Starea lui medicala a iesit la iveala dupa a fost internat la spitalul Starship din Auckland.

 

Imigrantilor romani li se va permite sa ramana in Noua Zeelanda, desi au mintit. Tribunalul a recunoscut ca daca s-ar intoarce in tara, viata copilului ar fi in pericol.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga Khan: Doar pentru minciuna ??? Ce frumos suna din gura d-lui inginer de what ever!!!

Olga Khan: Viata acestui copil nu este una normala si nu este nici garantat oriunde ar fi!

ca soarta nimanui defapt.

Parintii doar extind suferinta si durerea cu 10 ani!!!

Olga Khan: Sotii Vilceanu au riscat deportarea deoarece au MINTIT !!!

 

Ii cunoasteti personal? V-au grasit cu ceva?

Adrian este un copil cat se poate de normal care nu simte ca i-au fost extinse suferinta si durerea.

Daca nu i-ai cunoate povestea nu ai zice ca are nevoie de mai multa ingrijire decat noi ceilalti.

 

Prea multa inversunare, parerea mea.

 

Din Auckland,

Diegis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne fereasca bunul Dumnezeu sa fim pusi in astfel de situatie. Scot palaria in fata unor oameni ca ei, amintindu-mi cu durere de asa zisi ''parinti'' care-si abandoneaza odraslele prin maternitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii cunoasteti personal? V-au grasit cu ceva? Din Auckland,

Diegis

 

 

Forumul ziarului nu pretinde sa si cunosti persoanele despre care se scrie la stiri!!! ar fi absurd.

 

In emigrare: daca unu minte si trece neprins, de ce n-ar incerca si altii sau din cei care sint deja in aceasi situatie de ce nu s-ar incadra in acelas lege ????? Doar o exceptie se face ca e inginer ??? Injustutia prin minciuna nu sufar!

Mereu puneti ingineria in fata de toate parca ei ar fi cu coarne in fata de alti muritori !!!

Aperi minciuna, ca romanii inca la ea se inchina !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A zis cineva ceva de ingineri? Ce legatura are situatia copilului cu meseria tatalui?

Nu apar minciuna, ci dreptul la viata in general.

Ai copii? Incearca sa te pui in situatia lor si da-ti un raspuns sincer: ce ai fi facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A zis cineva ceva de ingineri? Ce legatura are situatia copilului cu meseria tatalui?

Nu apar minciuna, ci dreptul la viata in general.

Ai copii? Incearca sa te pui in situatia lor si da-ti un raspuns sincer: ce ai fi facut?

 

 

"Cezar, inginer in aeronautica" sta clar in text.

 

Un sincer raspuns: am pierdut foarte mult in viata ca n-am mintit !!! dar nu-mi pare rau.

Integritate se cheama ceea ce lipseste la foarte multi romani si graduati ca si ei se fac de doua parale unde se duc nu numai cei foarte slabi pregatiti!!! sau de minoritati nedezirate !!!

Nu eu sint la analiza in articol aici, ca ce as fi facut!!! procedeurile de emigrare se modifica dupa aceste cazuri si altii vor suferi.

 

Aperi si minciuna si falsul si uzul lor sa obtii drepturi, si asta e o crima !!! nimeni nu i-a luat viata baiatului, doar ca nu s-a nascut ca alti copii si nu va avea o viata ca altii. Poate la un copil nu i se va aproba un dinte, o coroana ca n-o sa aiba buget ca la altu-i trebuie prea multa sange si alte procedeuri. La o schimbare politica s-ar putea sa se schimbe conditiile, si atunci???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asemenea parinti merita toata recunostinta si dragostea unui copil si sincer ii invidiez intr-o oarecare masura .

le urez sa-si rezolve problemele cu fiul lor si sa-si traiasca viata decenta pe care o si merita !

 

:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi facut acelasi lucru, probabil, pentru copilul meu. Daca asta ma face mincinoasa, atunci... :tease:

Nu poti judeca niste parinti disperati si Olga, nu cred ca vrei sa fi fost in situatia lor, sa vad io atunci unde-ti cautai integritatea.

Pana una-alta, tot din Romania ai plecat, nu mai jigni atat romanii, ca nu-s cu nimic mai rai decat altii de pe planeta asta, tot oameni suntem si toti avem greseli. Perfectiunea nu e in America si nu e nicaieri. Draga. Mai draga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aperi si minciuna si falsul si uzul lor sa obtii drepturi, si asta e o crima !!! nimeni nu i-a luat viata baiatului, doar ca nu s-a nascut ca alti copii si nu va avea o viata ca altii.

crima Olgutza ar fi sa nu-i dai copilului tau o sansa de-asi trai viata , asta ar fi o CRIMA !

 

Poate la un copil nu i se va aproba un dinte, o coroana ca n-o sa aiba buget ca la altu-i trebuie prea multa sange si alte procedeuri. La o schimbare politica s-ar putea sa se schimbe conditiile, si atunci???

si nu compara zana maseluta cu d-na moarte , sunt povesti diferite :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga eu nu iti inteleg inversunarea. E un copil de 11 ani care prin efortul parintilor a capatat sansa unei vieti mai bune. Care e problema?

Eu cred ca tu nu ai copii ca altfel nu se explica atitudinea.

Pentru viata copilului meu as da si in cap la drumul mare sau mi-as vinde sufletul asa ca tu doar vorbesti discutii.

Au mintit. Ok. Sunt de acord cu tine. SI ????? Mai departe......... Care e treaba???

Important e ca au reusit iar copilul traieste o viata mai buna.

Daca in urma unui lung si complicat proces statul neozeelandez le-a acordat drept de sedere inseamna ca pacatul nu e asa de mare.

Nu vad de ce te oftici tu. Suferi cumva de sindromul caprei vecinului?

Normal era sa te bucuri pentru compatriotii tai. S-ar fi dovedit ca dai dovada de omenie si compasiune.

Inca ceva ..... ai spus ca i-au prelungit suferinta cu 10 ani. Fals!!!!! Se vede ca habar n-ai de ce vorbesti. Care suferinta? Copilul ala e absolut normal si traieste o viata normala. Nu se deosebeste cu nimic de alti copii.

 

cat despre faza cu inginerii.......hahahahaha........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×