Sari la conținut
Forum Roportal
haven_in_your_eyes

ganduri...

Postări Recomandate

de multe ori ma gandeam de ce avem nevoie de cineva sa fim fericiti...de ce avem nevoie de iubire pentru a ne simti impliniti,sta in firea omului nevoia de a avea pe cineva aproape sau suntem victime a unei mentalitati?multi ar putea raspunde zicand ca asa e de la dumnezeu si sincer imi dau seama pe zi ce trece ca...nu cred in dumnezeu,cred ca noi suntem dumnezeul universului nostru..ne rugam pentru ceva si atunci daca se implineste spunem ca dumnezeu a facut posibila implinirea dorintei fara sa ne dam seama ca noi prin puterea mintii am facut totul,iar daca nu se implineste spunem ca dumnezeu nu a vrut sa se intample in loc sa gandim ca poate noi nu ne-am dorit destul de mult sa se implineasca sau poate pur si simplu era un lucru imposibil.Ma irita conceptii de genu "totul este posibil...nimic nu este imposibil" cand sunt atat de multe lucruri imposibile...va dati seama ce fericiti am fi daca tot ar fi posibil?ciudat e ca inca mai cred ca iubirea este un lucru minunat,ca doar ea ne poate face cu adevarat fericiti....dar realizez ca rar mai exista povesti de iubire cu final fericit si ca defapt iubirea ne face sa suferim...de ce ne dorim un lucru care stim sigur ca mai devreme sau mai tarziu ne va face sa suferim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta pentru că iubirea nu o dorim noi, ca fiinţe raţionale şi independente, ci fiindcă ea a fost indusă ca o "comandă" de la Mama Natură.

Natura, de-a lungul evoluţiei, a realizat că trebuie motivante pentru a determina speciile să se reproducă şi astfel a indus aceste stări de bine (temporare, ce-i drept) asociate cu dragostea. De suferit, suferim pentru că nu suntem programaţi să nu ne mulţumim cu ce avem, ci căutăm mereu ceva mai bun, un partener mai bun, gene mai bune pentru viitorii noştri copii, persoane

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma irita conceptii de genu "totul este posibil...nimic nu este imposibil" cand sunt atat de multe lucruri imposibile...

Pe mine ma irita conceptia ta...scuza-ma, nu este atac la persoana doar la conceptie, cu toate ca abia am primit un rezultat precum ca este 'imposibil' dar postul tau mi-a dat curaj intr-un fel... sa sti ca este posibil orice ai in cap, vointa si iar vointa, asta trebuie oricare ar fi imprejurarile, ideea conteaza si vointa de a o realiza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca suferim pentru ca noi cautam ceva mai bun...suferim de cele mai multe ori din cauza faptului ca persoana pe care pretindem ca o iubim nu ne raspunde in acelasi mod sau pentru ca ne simtim inselati... tradati...oare de ce loialitatea partenerului conteaza asa mult pentru noi?de multe ori lumea vorbeste de ceea ce e bine sa faci si ceea ce nu e bine dar cine stabileste limita dintre bine si rau?cred ca in viitor fidelitatea nu va mai conta intr-o relatie sau cel putin nu asa mult ca acum...asa cum nici homosexuali nu mai sunt condamnati de societate cum erau inainte...

 

Pe mine ma irita conceptia ta...scuza-ma, nu este atac la persoana doar la conceptie, cu toate ca abia am primit un rezultat precum ca este 'imposibil' dar postul tau mi-a dat curaj intr-un fel... sa sti ca este posibil orice ai in cap, vointa si iar vointa, asta trebuie oricare ar fi imprejurarile, ideea conteaza si vointa de a o realiza.

 

si atunci de ce crezi ca omul este asa nefericit?de ce fiecare moare cu atat de multe dorinte neimplinite?intr-o societate ideala...da as fi deacord cu ideea ca "este posibil tot ce ai in cap" dar intr-o lume plina de oameni ignoranti...cinici...corupti,plina de idei preconcepute si de mentalitati idioate..nu nu cred ca e posibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ba eu cred daia' suferim...pentru cautarea asta neincetata spre mai bun si mai bine. Daca te multumeai cu ce ai, sunt sigur ca nu mai aveai atata suferinta, daca nu tindeai spre un alt nivel sigur nu mai erai ranit si asa mai departe. Toate sunt facute de manuta noastra si bune si rele. Conteaza ce vrem pana la urma si cel mai important cred eu, este acea schema ierarhica prin care se leaga toate lucrurile intre ele si un singur impas poate provoca un dezastru numai din simplul fapt ca vrei ceva mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam toti ajungem sa iubim mai devreme sau mai tarziu chiar daca nu ne dam seama...si toti am suferit macar o data din iubire...dar poate daca nu ar mai exista idei ca partenerul trebuie: sa nu insele,sa fie atent ,sa iti acorde atentie,sa nu faca asa si asa faca asa..si chestii de astea..poate daca am lua omul asa cum este si am iubi in primul rand defectele...poate asa nu am mai suferi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×