Sari la conținut
Forum Roportal
ClaudiuCC

ce ii multumeste mai mult pe oameni intr-o relatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragostea dintre o femeie si un barbat nu poate exista fara sex (doar daca nu ne referim la dragostea dintre frate si sora, parinte si copil s.a.m.d. )

Trebuie sa te contrazic aici, poate exista dragoste fara sex...exemple sunt destule, incepand de la iubirile adolescentei pana la iubirile imposibile.

Pentru mine sexul reprezinta o forma foarte placuta de exprimare a iubirii, dar nu e singura forma.

Ca sa raspund la intrebarea din titlu, sexul fiind rezultatul iubirii e normal sa se imbine armonios. Totusi daca as avea de ales intre o relatie bazata doar pe sentimente si una doar pe sex, as aleage-o pe cea sentimentala fara ezitare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stabilitatea relatiei in timp presupune o complementaritate a caracterelor, care transforma treptat- treptat iubirea cea mai patimasa in prietenia cea mai sincera!

Insa barbatul, asumandu-si responsabilitatea intemeierii unei familii, implicit trebuie sa asigure si partea materiala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trebuie sa te contrazic aici, poate exista dragoste fara sex...exemple sunt destule, incepand de la iubirile adolescentei pana la iubirile imposibile.

Pentru mine sexul reprezinta o forma foarte placuta de exprimare a iubirii, dar nu e singura forma.

Ca sa raspund la intrebarea din titlu, sexul fiind rezultatul iubirii e normal sa se imbine armonios. Totusi daca as avea de ales intre o relatie bazata doar pe sentimente si una doar pe sex, as aleage-o pe cea sentimentala fara ezitare.

 

 

Esti sigur ca iubirile imposibile sau iubirile adolescentiale sunt iubiri iubiri? Acestea pe care le mentionezi tu sunt oglindarea unei idealizari pasiuni care nu are legatura cu dragostea reala si matura dintre doua persoane.

 

Trebuie sa te contrazic aici, poate exista dragoste fara sex...exemple sunt destule, incepand de la iubirile adolescentei pana la iubirile imposibile.

Pentru mine sexul reprezinta o forma foarte placuta de exprimare a iubirii, dar nu e singura forma.

Ca sa raspund la intrebarea din titlu, sexul fiind rezultatul iubirii e normal sa se imbine armonios. Totusi daca as avea de ales intre o relatie bazata doar pe sentimente si una doar pe sex, as aleage-o pe cea sentimentala fara ezitare.

 

 

Esti sigur ca iubirile imposibile sau iubirile adolescentiale sunt iubiri iubiri? Acestea pe care le mentionezi tu sunt oglindarea unei idealizari pasiuni care nu are legatura cu dragostea reala si matura dintre doua persoane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti sigur ca iubirile imposibile sau iubirile adolescentiale sunt iubiri iubiri? Acestea pe care le mentionezi tu sunt oglindarea unei idealizari pasiuni care nu are legatura cu dragostea reala si matura dintre doua persoane.

Am mentionat un interval cu respectivele limite ca sa nu fiu nevoit sa enumar toate cazurile posibile...nici n-as avea cum.

Da, iubirea din adolescenta nu este matura, dar este "iubire iubire". Din categoria iubirilor imposibile, cazuri de oameni care lucreaza impreuna de foarte mult timp si se cunosc foarte bine, dar sunt casatoriti (cu alte persoane bineinteles). Ca sa nu vorbesc de cei cu probleme medicale, care nu pot face sex...sa stii ca si ei sunt iubiti si iubesc, nu-s aruncati la ghena omenirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o dilema...nu inteleg de fapt ce ii multumeste mai mult pe oameni intr-o relatie: sexul sau atractia sentimentala ?!

Nici una nici alta...

Sexul poate furniza momente super faine... dar atat... momente... mai devreme sau mai tarziu cei 2 realizeaza ca vor mai mult deca gimnastica la orizontala...

Atractia sentimentala e si ea o componenta importanta... dar daca nu exista ceva mai profund sa o alimenteze... se duce naibii intr-un timp destul de scrut, asta bineinteles daca cei 2 se vad destul de des... daca se vad din an in pasti... poate fi alimentata de vise.

 

Ce ii multumeste cu adevarat pe oameni este suportul functional. Sa vezi ca lucruri care ti se pareau groaznic de grele/neplacute sunt facute de cel de langa tine cu zambetul pe buze si cu o usurinta ce bate in ireal. Sa vezi ca esti privit(a) ca un zeu (zeita) pentru lucrurile pe care le faci si care implica din partea ta un minim de efort...

 

Toate astea se intampla cand cei 2 se afla intr-o relatie de dualitate.

Daca o atractie fizica dublata si de o atractie intelectuala este sustinuta de un raport de dualitate intre cei 2... atunci sansele sunt maxime ca sa se dezvolte o relatie de invidiat.

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm....daca stai sa analizezi, cam ai dreptate Cavaler al Jedi:)....cel mai complex raspuns....mi-a placut

 

QUOTE(sabina00 @ Feb 6 2007, 12:14 PM)

Esti sigur ca iubirile imposibile sau iubirile adolescentiale sunt iubiri iubiri? Acestea pe care le mentionezi tu sunt oglindarea unei idealizari pasiuni care nu are legatura cu dragostea reala si matura dintre doua persoane.

 

 

hmm....pai au legatura cu dragostea reala si matura din cele 2 persoane.gandeste-te ca cei 2 ajung sa se cunoasca foarte bine in timp si ajung sa se maturizeze impreuna.In timpul anilor nu vor fi doar iubiti, ci si prieteni, prin urmare isi vor povesti unul altuia prin ce probleme au trecut , ajungand ca relatia sa se intareasca.Asta in cazul cel bun in care s-au gasit.Sepoate intampla ca doar unul dintre ei sa se maturizeze ,timp in care celalalt va stagna, astfel relatie fiind un esec;ceea ce rezulta ca ii foarte importanta comunicarea intr-o relatie, as adauga.

 

 

Stabilitate financiara !!!

 

onest .... femeile sint dupa bani !!! si viata linistita/stabila fara griji, restul se poate aranja !!!

 

 

nu trebuie neglijat ce a spus omul.....de cele mai multe ori asa este. nu ne referim aici la bogatii, ci la starea finaciara pur si simplu.Un om nu poate arata la fel de bine cand nu are bani, ca atunci cand are.Evident isi perimte sa se ingrijeasca;sa-si cumpere haine mai misto, etc..Una ii sa inviti persoana iubita intr-un apartamnt\casa pusa la punct si alta ii sa inviti o persoana intr-o casa mai naspa. Oamenii imediat trag concluzii pripite ca asa-i omul.Nu se gandesc ca poate omul desi este sarac are multe in cap, ori poate desi ii cu bani, are putine in cap, si il da deoparte pe cel sarac , alegandul pe cel bogat(ma refer atat in cazul femeilor cat si al barbatilor) Cam intortocheat ce am scris, dar ii dati voi de cap :crazy:

 

Da.

Si tocmai de aceea ar trebui ca fiecare relatie sa se bazeze pe fidelitate, pasiuni si hobby-uri comune, completare reciproca atat la munca, precum si la distractie, dorinta de a cladi ceva impreuna, prieteni comuni, acordul asupra unor decizii: asta da, aia' ba! Si nu doar atat, sa nu depinda material unul de celalalt si chiar daca unul e mai puternic, sa nu ii arate fatis acest lucru celuilalt, doar pentru a-i aminti ceva atat de evident. 8)

 

 

:huh: love ya girl :cheer:

Editat de Cipixxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stabilitate financiara !!!

 

onest .... femeile sint dupa bani !!! si viata linistita/stabila fara griji, restul se poate aranja !!!

mda si sa trag concluzia la ce a zis miss big fun america, acolo unde exista interes exista si multa dragoste....pentru interes binenteles......scopul scuza mijloacele dar iubirea nu iarta pe nimeni....cu totii iubim... chiar si propriile interese.... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici una nici alta...

Sexul poate furniza momente super faine... dar atat... momente... mai devreme sau mai tarziu cei 2 realizeaza ca vor mai mult deca gimnastica la orizontala...

Atractia sentimentala e si ea o componenta importanta... dar daca nu exista ceva mai profund sa o alimenteze... se duce naibii intr-un timp destul de scrut, asta bineinteles daca cei 2 se vad destul de des... daca se vad din an in pasti... poate fi alimentata de vise.

 

Ce ii multumeste cu adevarat pe oameni este suportul functional. Sa vezi ca lucruri care ti se pareau groaznic de grele/neplacute sunt facute de cel de langa tine cu zambetul pe buze si cu o usurinta ce bate in ireal. Sa vezi ca esti privit(a) ca un zeu (zeita) pentru lucrurile pe care le faci si care implica din partea ta un minim de efort...

 

Toate astea se intampla cand cei 2 se afla intr-o relatie de dualitate.

Daca o atractie fizica dublata si de o atractie intelectuala este sustinuta de un raport de dualitate intre cei 2... atunci sansele sunt maxime ca sa se dezvolte o relatie de invidiat.

Inseamna ca tu infirmi faptul ca extremele se atrag.Ca de obicei,pui mult pret pe unirea sufleteasca.Ideea ca sex fara dragoste nu se poate ,e o fortare si prin asta nu faci decat sa lupti impotriva curentului.Sunt bune de ascultat aceste lucruri incantatoare.Si te ung parca la inima.Fac parte din morala impusa de societate.Insa sexul e un lucru fizic.Neputinta de a desparti cele 2 actiuni duce la imposibilitatea savarsirii unuia fara celalalt.Un blocaj mental autoimpus si acceptat de cei mai multi.Chiar si monogamia este o norma impusa de interesul societatii.Si chiar nu are nimic de-a face cu sentimentul si cu actiunea.Insa de acum fac parte din scara noastra de valori si nici macar nu mai putem gandi altfel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o dilema...nu inteleg de fapt ce ii multumeste mai mult pe oameni intr-o relatie: sexul sau atractia sentimentala ?!

voi ati gasit raspunsul la aceast intrebare?

consider ca femeile sunt de fapt dupa sex mai mult, desigur nu sunt sigur de asta, de aceea as vrea sa raspunda sincer femeile pt a stii si eu in ce lume traiesc. eu, unul, prefer o relatie bazata mai mult pe sentimente decat sex.

Prieteni de-ai mei nu sunt de acord cu mine si spunca prefera sexul mai mult, lucru pe care nu-l cred;nu cred ca au fost sincer cu ei in primul rand.Prin urmare, fiti sinceri cu voi prima oara cand raspundeti la aceasta intrebare

 

 

am sa-ti raspund strict din punctul meu de vedere .prefer o relatie bazata pe sentimente,daca iubesti banuiesc ca sexul nu are cum sa nu fie placut, atata timp cat e iubire !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca tu infirmi faptul ca extremele se atrag.

cele 2 persoane dintr-o dualitate sunt foarte diferite DAR nu sunt la extreme decat daca privesti situatia intr-un mod redus (introvertit vs. extrovertit de ex.)

 

Ca de obicei,pui mult pret pe unirea sufleteasca.Ideea ca sex fara dragoste nu se poate ,e o fortare si prin asta nu faci decat sa lupti impotriva curentului.
N-am zis niciodata ca sex fara dragoste nu se poate... Am avut si eu partea mea de relatii goale. Ideea era ca astfel de relatii nu rezista (parerea mea)
Chiar si monogamia este o norma impusa de interesul societatii.Si chiar nu are nimic de-a face cu sentimentul si cu actiunea.

aici se poate argumenta in ambele directii... Personal prefer o societate monogama. Prefer sa gasesc pe cineva si sa cresc impreuna cu acea persoana.

Pentru ca o societate poligama sa poata functiona la parametri optimi trebuie un altfel de om... unul mai putin egoist, mai putin posesiv...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×