Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biblia - intrebari, raspunsuri, puncte de vedere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ceea ce se cunoaste astazi drept Biblie este,de fapt o colectie de documente antice scrise sub inspiratie divina.Acestea au fost redactate si compilate de peste 16 secole.In totalitate, aceasta colectie de documente formeaza ceea ce Ieronim a denumit pe drept in limba latina ''Bibliotheca Divina".

 

 

Istoricii recreeaza trecutul dupa propriile interpretari.Astfel modifica si viitoriul. Asa stau lucrurile......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Istoricii recreeaza trecutul dupa propriile interpretari.Astfel modifica si viitoriul. Asa stau lucrurile......

 

 

''Toata scriptura este inspirata de Dumnezeu'' a spus apostolul Pavel, care vorbea despre Scripturile Ebraice ca despre ''declaratiile sacre ale lui Dumnezeu''-Ioan6:63;2Tim.3:18;Rom.3:1,2.

 

 

OFFTOPIC!Si personal,DarkBringer, nu crezi ca si istoricii atei au modificat cate ceva pe ici, pe colo, prin partile esentiale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai pus punctele pe 'y' stimabile.Dar la Codul bunelor maniere nu te-ai gandit ca fiind o alternativa#

Codul bunelor maniere este un punct de referinta pentru noi oamenii. Asimiland invatatura lui vom deveni oameni manierati, insa nu vom avea viata vesnica.Biblia ne da maniere pentru suflet si ne arata Calea ca sa ajungem in Imparatia lui Dumnezeu, ne da Sens in viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pace Cioanas! Ma bucur sa vad ca esti iarasi aici.

 

As vrea sa aduc din Scripturi un Psalm care imi este foarte drag si despre care cred ca este destul de sugestiv, pentru a arata valoarea cuvintelor din Cartea Cartilor, cat si faptul ca numai cei ce sunt sub calauzirea lui Dumnezeu pot vedea prin ochii lui Dumnezeu, ca tot ce este in jurul nostru, este trecator.

 

Psalmii 23 "Domnul este Păstorul meu: nu voi duce lipsă de nimic. El mă paşte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pace Cioanas! Ma bucur sa vad ca esti iarasi aici.

 

As vrea sa aduc din Scripturi un Psalm care imi este foarte drag si despre care cred ca este destul de sugestiv, pentru a arata valoarea cuvintelor din Cartea Cartilor, cat si faptul ca numai cei ce sunt sub calauzirea lui Dumnezeu pot vedea prin ochii lui Dumnezeu, ca tot ce este in jurul nostru, este trecator.

 

Psalmii 23 "Domnul este Păstorul meu: nu voi duce lipsă de nimic. El mă paşte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru persoanele care vor sa dezbata anumite aspecte legate de Biblie si din perspective diferite fata de cea oferita de conceptiile crestine.

fara jigniri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Bibliotheca Divina".

".Aceasta biblioteca are un catalog,respectiv o lista oficiala de publicatii,care cuprinde numai acele carti care intra in sfera si specificul acestei biblioteci.Toate cartile neautorizate sunt excluse(!).Dumnezeu este Marele Bibliotecar care stabileste criteriul pe baza caruia sunt incluse scrierile.Astfel,Biblia are un catalog fix care contine 66 de carti,toate produse sub indrumarea spiritului sfant.

Colectia sau lista cartilor acceptate ca Scripturi inspirate si autentice este denumita adesea "canonul"Bibliei.Initial,trestia(in ebraica:qane)servea drept vergea de masurat,daca nu era la indemana o bucata de lemn.Apostolul Pavel a aplicat termenul grecesc"kanon"unei "reguli de conduita",precum si "masurii marginilor"(teritoriul repartizat lui).Astfel,cartile canonice sunt cele cu adevarat inspirate si demne de a fi utilizate ca indreptar de stabilire a credintei,a doctrinei si a conduitei corecte.Daca folosim carti care nu sunt "drepte" ca firul de plumb,"cladirea"noastra nu va fi dreapta si nu va face fata la testul Inspectorului Suprem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu in suveranitatea Sa, a vebgheat si asupra actului important al canonizarii. In general s-au evidentiat trei canoane ale Vechiului Testament: canonul evreiesc, canonul protestant si canonul catolic.Numarul total al cartilor din canonul evreiesc este de 24 de carti , dar este echivalent cu numarul de 39 de carti ale canonului protestant.

Deci, continutu canonului evreiesc si protestant sunt identice, diferenta consta numai in felul in care sunt grupate si asociate aceste carti.

Diferit insa este canonul catolic, care contine 46 de carti, deoarece acesta include si cartile apocrife sau neinspirate, ca: Tobit,Cartile Macbeilor, ectc...

Prima traducere a Vechiului Testament a fost in limba greaca, numita Septuaginta. Aceasta traducere a fost facuta in Alexandria pentru evreii din Egipt care vorbeau greceste, pe vremea lui Ptolomeu Piladelfu (285-256 i.Cr).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amin, Biblia este Cuvantul care da viata si oricine iubeste Viata, se hraneste in fiecare zi din Cuvant pentru a trai!

 

Sa faci o asemenea afirmatie este extem de comica ....dar sa si crezi asta .... este ceva de plans!

 

Eu nu inteleg din ce cauza moderatorii permit asemenea pareri extremiste adevarate atentate la adresa ratiuni ????

 

Asemenea afirmatii sunt extrem de jignitoare, si discriminant rasiste ...adica: un chinez budist...nu este o finta umana ci un obiect caci nu e nascut din "cuvantul datator de viata" ... iar pigmeul din Ituri Forest sufera de foamete ca nu se pot hrani cu Cuvantul ?

 

Pana cand mai trebuie sa induram asemenea jigniri aduse ratiunii si discriminari afirmate public pe un forum liber??

 

Ptr ce cei care combat asemenea idiotenii sa fie cenzurati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×