Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biblia - intrebari, raspunsuri, puncte de vedere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 Cum ramane cu sumerienii, mesopotamienii, asirienii, babilonienii ? Aia ce faceau, frecau menta ?

 

 

N-o frecau. Faceau chai.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Accept parerea ta, dar sa stii ca , conform zicalei  "parerile sunt impartite", io am o parere diferita de a ta, deoarece si daco-getii au avut Biblia lor(mult mai veche si Moise nu era strain de ea, mai ales atunci cand a spart Tablitele cu Legile autentice, vorba aia) si chiar o Trinitate de Mosi , BABA fiind intotdeauna prezenta(credinta fiind in Sfanta Patrime). Am mai scris mai demult(si)p-aci, pe undeva, faptul ca aceasta trinitate de mosi : CADMOS, ZAMOLXES si DECENEU sunt Patriarhii nostri intemeietori, asemenea patriarhilor biblici ai evreilor: Avraam, Isaac si Iacob.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Israel Finkelstein, profesor evreu de arheologie la Universitatea Tel Aviv, si Neil Asher Silberman, editor la "Archeology Magazine" au scos o carte importanta de stiinta: "The Bible Unearthed: Archaeology's New Vision of Ancient Israel and the Origin of Its Sacred Texts"

 

Aceasta carte demonstreaza ca Biblia este o colectie de legende fara acoperire in realitate.

Cartea este un best-seller pe Amazon in ce priveste arheologia biblica.

 

 

Da ,de sigur  lor  le  convine  ideea   asta  ca  sa nu   se   cunoasca   cate   mizerii  a  facut   poporul  ales  de-a   lungul  timpului.Sunt  experti  in  denaturarea  istoriei

Sunt  curios   daca   autorii  respectivi   au  aceiasi  parere  despre   Talmud,   cartea  lor   sfanta

Editat de Egipteanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 4 Evanghelii care constituie Sfanta Scriptura, adica Biblia (-fenomenul adunarii cartilor, cum va spusesem), care cuprinde VT si NT "Cartea Cartilor".

Insa, ce vroiam sa va reamintesc io aci este ca esenta Crestinismului nu sta in Biblie, ci in Inviere(Jertfa pe Cruce a Mantuitorului Iisus Hristos) si Euharistie.

Pentru ca am amintit mai sus, Evanghelia inseamna "veste buna" care creste sub semnul bucuriei. Peste tot este "Bucura-Te".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred mai degraba ca esenta crestinismului sta in invatatura lui Isus Hristos conform careia trebuie sa-L iubesti pe Dumnezeu cu toata inima ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti.

Dar crestinismul e ca si comunismul. Numai teorie

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred mai degraba ca esenta crestinismului sta in invatatura lui Isus Hristos conform careia trebuie sa-L iubesti pe Dumnezeu cu toata inima ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti.

 

Eu  nu-l  pot  iubi  pe aproapele   meu   pt  ca  vad   in  el  un   rival in  lupta  pentru  pamant   si  apa sau....pentru  o   femeie..Decat ipocrizii  dulcege  mai  bine  un   individualism  asumat

Editat de Egipteanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un anumit sens ai dreptate. Dar e mai trista viata asa cum spui tu.

Fara acest Dumnezeu al meu sau al tau sau al altuia , nu e posibila nici o simfonie a 9-a  

Editat de Majer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×