Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biblia - intrebari, raspunsuri, puncte de vedere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Importanta Bibliei in viata omului

 

 

1.Ce este Biblia?

Cartea Domnului

ISAIA 34:16 Cautati in cartea Domnului, si cititi! Niciuna din toate acestea nu va lipsi, nici una nici alta nu vor da gres, caci gura Domnului a poruncit lucrul acesta: Duhul Lui va stringe acele salbataciuni.

2.Cine a lasat Biblia?

Dumnezeu

EX 24:1 Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Suie-te la Domnul, tu si Aaron, Nadab si Abihu, si saptezeci de batrini ai lui Israel, si sa va inchinati de departe, aruncindu-va cu fata la pamint.

EX 24:2 Numai Moise sa se apropie de Domnul; ceilalti sa nu se apropie si poporul sa nu se suie cu el.``

EX 24:3 Moise a venit si a spus poporului toate cuvintele Domnului si toate legile. Tot poporul a raspuns intr'un glas: ,,Vom face tot ce a zis Domnul.``

EX 24:4 Moise a scris toate cuvintele Domnului. Apoi s'a sculat dis de dimineata, a zidit un altar la poalele muntelui, si a ridicat douasprezece pietre pentru cele douasprezece semintii ale lui Israel.

APOC 1:11 care zicea: ,,Eu sint Alfa si Omega, Cel dintii si Cel de pe urma. Ce vezi, scrie intr-o carte, si trimete-o celor sapte Biserici: la Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodicea.``

3.Cum este Biblia?

Insuflata de Dumnezeu

2TIM 3:16 Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,

2TIM 3:17 pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavirsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

4.Pentru ce este lasata Biblia?

Ca sa indrepte si sa arate fagaduintele lui Dumnezeu

2TIM 3:15 din pruncie cunosti Sfintele Scripturi, cari pot sa-ti dea intelepciunea care duce la mintuire, prin credinta in Hristos Isus.

2TIM 3:16 Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,

2TIM 3:17 pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavirsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

5.Cum trebuie sa fie starea omului fata de Biblie?

Dornic de a o cerceta

FAPTE 17:11 Iudeii acestia aveau o inima mai aleasa decit cei din Tesalonic. Au primit Cuvintul cu toata rivna, si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spunea, este asa.

IEREMIA 15:16 Cind am primit cuvintele Tale, le-am inghitit; cuvintele Tale au fost bucuria si veselia inimii mele, caci dupa Numele Tau sint numit, Doamne, Dumnezeul ostirilor!

2PET 1:19 Si avem cuvintul proorociei facut si mai tare; la care bine faceti ca luati aminte, ca la o lumina care straluceste intr'un loc intunecos, pina se va crapa de ziua si va rasari luceafarul de dimineata in inimile voastre.

2PET 1:20 Fiindca mai intii de toate, sa stiti ca nicio proorocie din Scriptura nu se tilcuieste singura.

2PET 1:21 Caci nici o proorocie n'a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, minati de Duhul Sfint.

6.Cine poate sa inteleaga Biblia?

Robii Domnului

APOC 1:1 Descoperirea lui Isus Hristos, pe care l-a dat-o Dumnezeu, ca sa arate robilor Sai lucrurile cari au sa se intimple in curind. Si le-a facut-o cunoscut, trimetind prin ingerul Sau la robul Sau Ioan, -

DAN 12:1 In vremea aceea se va scula marele voivod Mihail, ocrotitorul copiilor poporului tau; caci aceasta va fi o vreme de strimtorare, cum n'a mai fost de cind sint neamurile si pina la vremea aceasta. Dar in vremea aceea, poporul tau va fi mintuit, si anume oricine va fi gasit scris in carte.

DAN 12:2 Multi din cei ce dorm in tarina pamintului se vor scula: unii pentru viata vecinica, si altii pentru ocara si rusine vecinica.

DAN 12:3 Cei intelepti vor straluci ca stralucirea cerului, si cei ce vor invata pe multi sa umble in neprihanire vor straluci ca stelele, in veac si in veci de veci.

DAN 12:4 Tu, insa, Daniele, tine ascunse aceste cuvinte, si pecetluieste cartea, pina la vremea sfirsitului.... Atunci multi o vor citi, si cunostinta va creste.``

DAN 12:5 Si eu, Daniel, m'am uitat, si iata ca alti doi oameni stateau in picioare, unul dincoace de riu, si altul dincolo de malul riului.

DAN 12:6 Unul din ei a zis omului aceluia imbracat in haine de in, care statea deasupra apelor riului: ,,Cit va mai fi pina la sfirsitul acestor minuni?``

DAN 12:7 Si am auzit pe omul acela imbracat in haine de in, care statea deasupra apelor riului; el si -a ridicat spre ceruri mina dreapta si mina stinga, si a jurat pe Cel ce traieste vecinic, ca va mai fi o vreme, doua vremuri, si o jumatate de vreme, si ca toate aceste lucruri se vor sfirsi cind puterea poporului sfint va fi zdrobita de tot.``

DAN 12:8 Eu am auzit, dar n'am inteles; si am zis: ,,Domnul meu, care va fi sfirsitul acestor lucruri?``

DAN 12:9 El a raspuns: ,,Du-te Daniele! Caci cuvintele acestea vor fi ascunse si pecetluite pina la vremea sfirsitului.

DAN 12:10 Multi vor fi curatiti, albiti si lamuriti; cei rai vor face raul, si niciunul din cei rai nu va intelege, dar cei priceputi vor intelege.

1COR 2:14 Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci, pentru el, sint o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentruca trebuiesc judecate duhovniceste.

7.Cand trebuie citita Biblia?

Mereu,cugetand la ea zi si noapte

PSA 1:2 Ci isi gaseste placerea in Legea Domnului, si zi si noapte cugeta la Legea Lui!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu siguranta Bilbia nu ar trebui sa lipseasca nimanui din casa si din suflet... :lol:

Cred ca o Biblie citita si aplicata in viata oamenilor, ar aduce mai multa pace in familie si in societate! DE fapt Biblia contine hrana necesara pentru a fi oameni sanatosi din punct de vedere spiritual si moral. O societate fara Scriptura este si va fi o societate bolnava!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca o Biblie citita si aplicata in viata oamenilor, ar aduce mai multa pace in familie si in societate! DE fapt Biblia contine hrana necesara pentru a fi oameni sanatosi din punct de vedere spiritual si moral. O societate fara Scriptura este si va fi o societate bolnava!

Eu as indrazni sa spun chiar mai mult, as spune ca este o societate putreda, moarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca o Biblie citita si aplicata in viata oamenilor, ar aduce mai multa pace in familie si in societate! DE fapt Biblia contine hrana necesara pentru a fi oameni sanatosi din punct de vedere spiritual si moral. O societate fara Scriptura este si va fi o societate bolnava!

Ai pus punctele pe 'y' stimabile.Dar la Codul bunelor maniere nu te-ai gandit ca fiind o alternativa#

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cioanas, Biblia , afara de ceea ce ai spus este un cod de legi etice si morale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Importanta Bibliei in viata omului

1.Ce este Biblia?

un cod de legi utile societatii umane , o mare parte dintre carti sunt scrise sub revelatie, o alta parte sunt simple reproduceri , iar alte carti n-au fost niciodata acceptate de preotime ca apartinand Scripturii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cioanas, Biblia , afara de ceea ce ai spus este un cod de legi etice si morale!

 

Da cre'ca, mai ales etice si morale, de fapt daca stau si ma uit bine in jur violenta devine din ce in ce mai etica si morala. Biblia este [EDIT] unde violenta este cuvantul de ordine. Vreti etica si morala? Atunci de ce nu studiati modelul japonez si cel chinez? Nu v-ati intrebat niciodata de ce china si japonia au fost mereu atat de avansate?

Editat de Shur'tugal
abtine-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da cre'ca, mai ales etice si morale, de fapt daca stau si ma uit bine in jur violenta devine din ce in ce mai etica si morala. Biblia este un gunoi atat moral cat si etic unde violenta este cuvantul de ordine. Vreti etica si morala? Atunci de ce nu studiati modelul japonez si cel chinez? Nu v-ati intrebat niciodata de ce china si japonia au fost mereu atat de avansate?

Pentru ca au forta de munca multa si ieftina?

 

Parca era impotriva regulamentului sa spui ca Biblia e un gunoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ceea ce se cunoaste astazi drept Biblie este,de fapt o colectie de documente antice scrise sub inspiratie divina.Acestea au fost redactate si compilate de peste 16 secole.In totalitate, aceasta colectie de documente formeaza ceea ce Ieronim a denumit pe drept in limba latina ''Bibliotheca Divina".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×