Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ba tocmai dupa chipul si asemanarea lui suntem facuti pentru ca avem trup, suflet si duh.

trup...da

suflet...da

duh???...adica?

ce intelegi tu prin duh?

 

pe acest subiect da. nimeni nu impiedica pe nimeni sa deschida un alt subiect care sa contina joaca cu subtilitati si alte puncte de vedere in afara de cel crestin, atata timp cat ele sunt exprimate civilizat.

suza-ma ca te intrerup....dar...tu gandesti?

adica tu propui ca pt fiecare idee sau exemplu care desi e legat de topic este totusi cam in afara lui,sa facem un topic nou?

i-a incearca sa faci o socoteala...si vezi in o saptamana cate off-topicuri apar,chiar vrei sa vezi pr feicare din ele transformat in topicuri?

 

Amin!

 

Acum pentru trinitarieni o intrebare de baraj. :)

 

Daca voi spuneti ca Duhul Sfant este o alta persona din dumnezeire, de ce Domnul Isus numeste ca TATA pe Dumnezeu din moment ce Duhul Sfant sa pogorat peste Maria?

 

Sa nu fi stiut Domnul cine este Tatal Sau?

 

:jester:

buna intrebare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te citez ":

"Din 1954 (a 10-a Conferinţă Generală asupra Măsurilor şi Greutăţilor de la Paris) se foloseşte un singur punct fix, punctul triplu al apei, care reprezintă starea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca in Familia Ioanas sunt trei persoane : X,Y si Z. Toate aceste Trei Persoane sunt Ioanas! Tatal,Mama si Fiul.Aceste Persoane nu-si dau toata ziua in cap aratand care este mai mare. Ei toti trei stiu ca sunt Ioanas si ca trebuie sa se iubeasca unul pe altul si sa se respecte unul pe altul.Daca intr-o zi se hotarasc sa-si faca o creatie proprie,ei isi fac un plan si fiecare are atributii. In creatie ei vor fi Ioanas. Nimeni nu poate lua sau fura patentul! Ioanas este unul in trei persoane.

 

Logica ta este buna in acest caz dar lucrurile stau putin diferit...biblic...

 

1. Spiritul Sfant este Spiritul lui Dumnezeu...asta inseamna ca el este Spiritul Familiei...si asta inseamna ca Spiritul Sfant are si el un Spirit la randul sau... :nep:

 

2. In orice familie Tatal este mai mare ca Fiul.

 

3. Scriptura spune ca avem un singur Dumnezeu(Familie): Tatal. In acest caz comparatia nu merge.

 

4. Trinitatea nu inseamna doar existenta a 3 persoane ci inseamna ca acestea 3 sa fie egale, co-egale si eterne...fara de inceput si fara de sfarsit...nici una mai mare si nici una mai mica...asta este de fapt problema...nu demonstrarea existentei a 3 persoane.

 

Chiar daca demonstrezi ca Spiritul Sfant este cumva o persoana (lasand la o parte orice alt argument) tot nu inseamna ca ai o TRINITATE...pentru ca este imposibil sa indeplinesti celelalte criterii...egalitate, co-egalitate, fara de inceput...Fiul nu poate sa fie fara inceput daca este numit Fiu. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Logica ta este buna in acest caz dar lucrurile stau putin diferit...biblic...

 

1. Spiritul Sfant este Spiritul lui Dumnezeu...asta inseamna ca el este Spiritul Familiei...si asta inseamna ca Spiritul Sfant are si el un Spirit la randul sau... :nep:

 

2. In orice familie Tatal este mai mare ca Fiul.

 

3. Scriptura spune ca avem un singur Dumnezeu(Familie): Tatal. In acest caz comparatia nu merge.

 

4. Trinitatea nu inseamna doar existenta a 3 persoane ci inseamna ca acestea 3 sa fie egale, co-egale si eterne...fara de inceput si fara de sfarsit...nici una mai mare si nici una mai mica...asta este de fapt problema...nu demonstrarea existentei a 3 persoane.

 

Chiar daca demonstrezi ca Spiritul Sfant este cumva o persoana (lasand la o parte orice alt argument) tot nu inseamna ca ai o TRINITATE...pentru ca este imposibil sa indeplinesti celelalte criterii...egalitate, co-egalitate, fara de inceput...Fiul nu poate sa fie fara inceput daca este numit Fiu. :flowers:

Dragul meu,ti-au fost aduse argumente biblice in care fiecare persoana din Trinitate este Dumnezeu. Oare ce rost mai au argumentele de felul acesta: "Scriptura spune ca avem un singur Dumnezeu(Familie): Tatal. In acest caz comparatia nu merge."

 

Daca luam la infinit versetele si le aducem ca argumente nu rezolvam nimic. Eu zic ca ar trebui sa accepti unele lucruri care deja s-au spus sau s-au argumentat !

Aceste trei persoane sunt egale, co-egale si eterne! Daca venim din nou cu versete din Scriptura o sa revii din nou cu un cearceaf de argumente.

1. Exista un singur Dumnezeu: Isaia 43:10; 44:6; Deut.4:35; 6:4; 1Tim.2:5, etc.

ISAIA 43: 10 ,,Voi sinteti martorii Mei-,zice Domnul, -voi si Robul Meu pe care L-am ales, ca sa stiti, ca sa Ma credeti si sa intelegeti ca Eu sint: inainte de Mine n'a fost facut niciun Dumnezeu, si dupa Mine nu va fi,

ISAIA 44: 6 ,,Asa vorbeste Domnul, Imparatul lui Israel si Rascumparatorul lui, Domnul ostirilor: ,Eu sint Cel dintii si Cel de pe urma, si afara de Mine, nu este alt Dumnezeu.

DEU 4: 35 Numai tu ai fost martor la aceste lucruri, ca sa cunosti ca numai Domnul este Dumnezeu si ca nu este alt Dumnezeu afara de El.

DEU 6: 4 Asculta, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

1TIM 2: 5 Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,

 

2. Tatal este Dumnezeu: Filip.2:11-12; Ioan 17:3; 1Cor.8:4-6; 1Petru 1:3, etc.

FILIP 2: 11 si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul.

FILIP 2: 12 Astfel dar, prea iubitilor, dupa cum totdeauna ati fost ascultatori, duceti pina la capat mintuirea voastra, cu frica si cutremur, nu numai cind sint eu de fata, ci cu mult mai mult acum, in lipsa mea.

IOAN 17: 3 Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimes Tu.

1COR 8: 4 Deci, cit despre mincarea lucrurilor jertfite idolilor, stim ca in lume un idol este tot una cu nimic, si ca nu este decit un singur Dumnezeu.

1COR 8: 5 Caci chiar daca ar fi asa numiti ,,dumnezei``, fie in cer, fie pe pamint (cum si sint in adevar multi ,,dumnezei`` si multi ,,domni``),

1COR 8: 6 totus pentru noi nu este decit un singur Dumnezeu: Tatal, dela care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sint toate lucrurile si prin El si noi.

1PET 1: 1 Petru, apostol al lui Isus Hristos, catre alesii cari traiesc ca straini, imprastiati prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia si Bitinia,

1PET 1: 2 dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu Tatal, prin sfintirea lucrata de Duhul, spre ascultarea si stropirea cu singele lui Isus Hristos: Harul si pacea sa va fie inmultite!

1PET 1: 3 Binecuvintat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care, dupa indurarea Sa cea mare, ne-a nascut din nou prin invierea lui Isus Hristos din morti, la o nadejde vie,

 

3. Fiul este Dumnezeu: Ioan 1:1,14,18; 8:58; Exod.3:14,15, Ioan 10:30; 20:28; Rom.9:5; Filip.2:6; Evrei 1:8; Isaia 9:6, etc.

IOAN 1: 1 La inceput era Cuvintul, si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu.

IOAN 1: 14 Si Cuvintul S'a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har, si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava singurului nascut din Tatal. -

IOAN 1: 18 Nimeni n'a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.``

IOAN 8: 58 Isus le-a zis: ,,Adevarat, adevarat, va spun ca, mai inainte ca sa se nasca Avraam, sint Eu.``

EX 3: 14 Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sint Cel ce sint.`` Si a adaugat: ,,Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numeste ,Eu sint`, m'a trimes la voi.``

EX 3: 15 Dumnezeu a mai zis lui Moise: ,,Asa sa vorbesti copiilor lui Israel: ,Domnul, Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov, m'a trimes la voi. Acesta este Numele Meu pentru vecinicie, acesta este Numele Meu din neam in neam.

IOAN 10: 30 Eu si Tatal una sintem.``

IOAN 20: 28 Drept raspuns, Toma I-a zis: ,,Domnul meu si Dumnezeul meu!``

ROM 9: 5 patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul, care este mai pe sus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvintat in veci. Amin!

FILIP 2: 6 El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totus n'a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu,

EVR 1: 7 Si despre ingeri zice: ,,Din vinturi face ingeri ai Lui; si dintr'o flacara de foc, slujitori ai Lui``;

EVR 1: 8 pe cind Fiului I-a zis: ,,Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:

EVR 1: 9 Tu ai iubit neprihanirea si ai urit nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decit pe tovarasii Tai.``

ISAIA 9: 6 Caci un Copil ni s'a nascut, un Fiu ni s'a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii.

 

 

4. Duhul Sfant este Dumnezeu: Fapte 5:1-4; 13:2, comparati cu 2Cor.3:17 si Matei 28:19.

FAPTE 5: 1 Dar un om, numit Anania, a vindut o mosioara, cu nevasta-sa Safira,

FAPTE 5: 2 si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta, si a pus-o la picioarele apostolilor.

FAPTE 5: 3 Petru i-a zis: ,,Anania, pentruce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfint, si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei?

FAPTE 5: 4 Daca n'o vindeai, nu raminea ea a ta? Si, dupa ce ai vindut-o, nu puteai sa faci ce vrei cu pretul ei? Cum s'a putut naste un astfel de gind in inima ta? N'ai mintit pe oameni, ci pe Dumnezeu.``

 

2COR 3: 17 Caci Domnul este Duhul; si unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.

 

MAT 28: 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezindu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh.

 

 

Dupa cate se pare crestinii au fost trimisi sa faca ucenici in Numele Trinitatii, adica a lui Dumnezeu! El este singurul Dumnezeu!

Altii numiti dumnezei, fie in Cer, fie pe pamant, nu sunt Dumnezeul Adevarat, Cel caruia trebuie sa i se inchine oamenii, sau in Numele caruia trebuie sa fie botezati,mantuiti, eliberati. Noi suntem martori ai acestui Dumnezeu Trinitar si ne numim crestini.

Va iubim si pe cei care aveti o alta parere, noi intelegem din Trinitate atat cat ne-a descoperit Scriptura, restul vom afla in Cer!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu,ti-au fost aduse argumente biblice in care fiecare persoana din Trinitate este Dumnezeu. Oare ce rost mai au argumentele de felul acesta: "Scriptura spune ca avem un singur Dumnezeu(Familie): Tatal. In acest caz comparatia nu merge."

 

Dragul meu si eu ti-am adus argumente unde si altii sunt Dumnezeu in biblie. Ce legatura are asta cu TREIMEA ? Este chiar asa de greu de inteles ca nu poti avea o TRINITATE doar pentru ca 3 persoane sunt numite Dumnezeu ? Asta daca acceptam si faptul ca Spiritul Sfant este o persoana ? Tu nu mi-ai adus nici macar un argument biblic in favoarea TRINITATII ci mi-ai adus jumatati de masura...si eu pot sa spun ca oamenii sunt Dumnezeu din moment ce chiar sunt numiti Dumnezeu...si am si argumente biblice in favoarea mea.

 

Daca luam la infinit versetele si le aducem ca argumente nu rezolvam nimic. Eu zic ca ar trebui sa accepti unele lucruri care deja s-au spus sau s-au argumentat !

Aceste trei persoane sunt egale, co-egale si eterne! Daca venim din nou cu versete din Scriptura o sa revii din nou cu un cearceaf de argumente.

1. Exista un singur Dumnezeu: Isaia 43:10; 44:6; Deut.4:35; 6:4; 1Tim.2:5, etc.

ISAIA 43: 10 ,,Voi sinteti martorii Mei-,zice Domnul, -voi si Robul Meu pe care L-am ales, ca sa stiti, ca sa Ma credeti si sa intelegeti ca Eu sint: inainte de Mine n'a fost facut niciun Dumnezeu, si dupa Mine nu va fi,

ISAIA 44: 6 ,,Asa vorbeste Domnul, Imparatul lui Israel si Rascumparatorul lui, Domnul ostirilor: ,Eu sint Cel dintii si Cel de pe urma, si afara de Mine, nu este alt Dumnezeu.

DEU 4: 35 Numai tu ai fost martor la aceste lucruri, ca sa cunosti ca numai Domnul este Dumnezeu si ca nu este alt Dumnezeu afara de El.

DEU 6: 4 Asculta, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.

1TIM 2: 5 Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,

 

2. Tatal este Dumnezeu: Filip.2:11-12; Ioan 17:3; 1Cor.8:4-6; 1Petru 1:3, etc.

FILIP 2: 11 si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul.

FILIP 2: 12 Astfel dar, prea iubitilor, dupa cum totdeauna ati fost ascultatori, duceti pina la capat mintuirea voastra, cu frica si cutremur, nu numai cind sint eu de fata, ci cu mult mai mult acum, in lipsa mea.

IOAN 17: 3 Si viata vecinica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Isus Hristos, pe care L-ai trimes Tu.

1COR 8: 4 Deci, cit despre mincarea lucrurilor jertfite idolilor, stim ca in lume un idol este tot una cu nimic, si ca nu este decit un singur Dumnezeu.

1COR 8: 5 Caci chiar daca ar fi asa numiti ,,dumnezei``, fie in cer, fie pe pamint (cum si sint in adevar multi ,,dumnezei`` si multi ,,domni``),

1COR 8: 6 totus pentru noi nu este decit un singur Dumnezeu: Tatal, dela care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sint toate lucrurile si prin El si noi.

1PET 1: 1 Petru, apostol al lui Isus Hristos, catre alesii cari traiesc ca straini, imprastiati prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia si Bitinia,

1PET 1: 2 dupa stiinta mai dinainte a lui Dumnezeu Tatal, prin sfintirea lucrata de Duhul, spre ascultarea si stropirea cu singele lui Isus Hristos: Harul si pacea sa va fie inmultite!

1PET 1: 3 Binecuvintat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care, dupa indurarea Sa cea mare, ne-a nascut din nou prin invierea lui Isus Hristos din morti, la o nadejde vie,

 

3. Fiul este Dumnezeu: Ioan 1:1,14,18; 8:58; Exod.3:14,15, Ioan 10:30; 20:28; Rom.9:5; Filip.2:6; Evrei 1:8; Isaia 9:6, etc.

IOAN 1: 1 La inceput era Cuvintul, si Cuvintul era cu Dumnezeu, si Cuvintul era Dumnezeu.

IOAN 1: 14 Si Cuvintul S'a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har, si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava singurului nascut din Tatal. -

IOAN 1: 18 Nimeni n'a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sinul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.``

IOAN 8: 58 Isus le-a zis: ,,Adevarat, adevarat, va spun ca, mai inainte ca sa se nasca Avraam, sint Eu.``

EX 3: 14 Dumnezeu a zis lui Moise: ,,Eu sint Cel ce sint.`` Si a adaugat: ,,Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: ,,Cel ce se numeste ,Eu sint`, m'a trimes la voi.``

EX 3: 15 Dumnezeu a mai zis lui Moise: ,,Asa sa vorbesti copiilor lui Israel: ,Domnul, Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov, m'a trimes la voi. Acesta este Numele Meu pentru vecinicie, acesta este Numele Meu din neam in neam.

IOAN 10: 30 Eu si Tatal una sintem.``

IOAN 20: 28 Drept raspuns, Toma I-a zis: ,,Domnul meu si Dumnezeul meu!``

ROM 9: 5 patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul, care este mai pe sus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvintat in veci. Amin!

FILIP 2: 6 El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totus n'a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu,

EVR 1: 7 Si despre ingeri zice: ,,Din vinturi face ingeri ai Lui; si dintr'o flacara de foc, slujitori ai Lui``;

EVR 1: 8 pe cind Fiului I-a zis: ,,Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate:

EVR 1: 9 Tu ai iubit neprihanirea si ai urit nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai pe sus decit pe tovarasii Tai.``

ISAIA 9: 6 Caci un Copil ni s'a nascut, un Fiu ni s'a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele veciniciilor, Domn al pacii.

 

 

4. Duhul Sfant este Dumnezeu: Fapte 5:1-4; 13:2, comparati cu 2Cor.3:17 si Matei 28:19.

FAPTE 5: 1 Dar un om, numit Anania, a vindut o mosioara, cu nevasta-sa Safira,

FAPTE 5: 2 si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta, si a pus-o la picioarele apostolilor.

FAPTE 5: 3 Petru i-a zis: ,,Anania, pentruce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfint, si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei?

FAPTE 5: 4 Daca n'o vindeai, nu raminea ea a ta? Si, dupa ce ai vindut-o, nu puteai sa faci ce vrei cu pretul ei? Cum s'a putut naste un astfel de gind in inima ta? N'ai mintit pe oameni, ci pe Dumnezeu.``

 

2COR 3: 17 Caci Domnul este Duhul; si unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.

 

Eu ti-am dat versete care spun CLAR ca UNICUL/SINGURUL DUMNEZEU este TATAL...Un singur Dumnezeu...TATAL...nu Tatal, Fiul si Spiritul Sfant...Si chiar unul care spune...

 

1 Corinteni 8:5 Căci chiar dacă ar fi aşa numiţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu ori este TOTUL, ori nu este nimic.

 

Pentru unii care incearca sa reduca pe Singurul Dumnezeu la postura de persoana, nu este decat o persoana pentru ei, dar nu si Dumnezeu, pentru ca persoana are alt inteles, alta alcatuire interioara, pe cand Scripturile marturisesc ca Dumnezeu nu este persoana. O persona nu poate umple TOATE LUCRURILE, pe cand Dumnezeu este TOTUL.

 

A reduce pe Dumnezeu la stadiul de persoana sau entitate, automat inseamna ca El are o definitie data din partea mea, asa cum oamenii au obiceiul sa defineasca lucrurile din jur.

 

Daca eu nu pot cuprinde cu privirea tot ce a facut El, ma indoiesc ca un ciob ca mine, poate spune despre El ca este o persoana, nestiind si despre lucrurile pe care El le-a pregatit pentru cei ce-L iubesc. Odata ajuns acolo, mai mult ca sigur ca definia mea despre Dumnezeu, va fi nula, din cauza acelor lucruri care ma obliga sa-mi reformulez definitia cu privire la El, dar atunci s-ar putea sa fie prea tarziu, pentru ca eu am acceptat sa am o proprie definitie despre Dumnezeu si am refuzat sa accept asa cum El se prezinta in Scripturi.

 

La fel cum pacatul a intrat in lume printr-o shimbare de sens a Cuvintelor Domnului, tot asa si eu printr-un singur cuvant gresit sau o perceptie gresita despre Dumnezeu, ma face sa ma inchin la ceva ce nu este cu adevarat Dumnezeu.

 

In vechime, precum si astazi, exista minciuna care mergea in paralel cu adevarul. Sunt atat de apropiate, minciuna de adevar, incat numai un om trimis de Dumnezeu, cu cuvintele lui Dumnezeu, putea sa faca separarea intre minciuna si adevar. De altel, Domnul a si facut-o.

 

Ioan 4 "Voi vă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Shaddy, cred ca nu te astepti sa reiau toata postarea aia a ta care mi-ai adresat-o, si sa raspund la fiecare paragraf in parte, pt ca in primul rand nu sunt un teolog cu scoala, si in al doilea rand mai sunt si alltii carora tre' sa le raspund. Ca sa poti face fata la tot ce se scrie pe aici, tre sa stai zi si noapte pe net, si tot nu ar fi deajuns. Si daca mai ai si servici, esti un om mort....

Daca tu cite-ai cu atentie, desi stiu ca nu se poate( e imposibil sa urmaresti pe toti), ceea ce am scris, ai fi vazut ca si eu ma feresc de a folosi expresia TRINITATE, stiind ca nu este un termen biblic.

Ca Fiul este egal cu Tatal, nimeni nu poate spune, deoarece insa-si Isus zice: "Tatal este mai mare decat Mine".

Este si logic sa fie asa. Daca in familiile omenesti, care sunt imperfecte, tatal continue sa fie mai mare ca fiul, cu cat mai mult asta trebuie sa se intample acolo unde este perfectiune???

Dar eu nu pot intelege niciodata cum puteti voi vedea relatia dintre un Tata si un Fiu, ca cea dintre un om si masinile sale?

Un fiu este nascut nu numai din ovulul mamei ci si, mai ales, din spermatozoidul tatalui. Iar daca pt a crea un om, primul om si care se cheama Adam, Dumnezeu a trebuit sa creeze intai pamantul, si din acel pamant sa creeze pe om, in cazul lui Isus nu este la fel. El este doar jumatate din pamant, si jumatate din Duhul lui Iehova. Poti intelege asta sau nu?

Nu se poate ca o femei sa ramana insarcinata fara samanta de barbat. ESTE IMPOSIBIL. Asa ca ori crezi ca Isus este samanta de IEHOVA, ori arunca biblia si treci de partea ateilor.

Si daca Isus este parte din Creatorul Atotputernic, pus de Duhul Sfant in pantecele Mariei, atunci inseamna ca El exista deja in Dumnezeu.

Bine-nteles ca se poate interpreta in doua moduri. Unul ar fi ca daca era doar o molecula inconstienta ca spermatozoidul omului (nu intelegeti gresit, este doar un exemplu), atunci nu avea importanta, deoarece nu actiona.

Dar daca ne gandim ca Dumnezeu este Minunat si mult deasupra naturi noastre, si Biblia sustine interventia Fiului la lucrari ceresti, inainte de anul 0 pamantesc, inseamna ca Isus este Fiul lui Dumnezeu de dinainte de a se intrupa in Maria.

Am tot dat exemple de versete care vorbesc despre lucrarile care le-a facut Dumnezeu prin Fiul Sau, inca din vesnicii.

Ceea ce este important de retinut, nu este faptul ca Fiul lui Dumnezeu exista inainte de a se intrupa in Maria, ci faptul ca Isus este considerat un om indumnezeit. Aici este greseala.

Daca noi credem ca Isus nu este de aceeasi "natura" cu Tatal, inseaman ca nu este Unicul Fiu, si inseaman ca multi altii ar fi putut face lucrarea lui Hristos. Iaon zice ca "Dumnezeu a dat pe Singurul Sau Fiu". Desi toate fintele ceresti si necazute in pacat sunt chemate "Fii lui Dumnezeu"(vezi Iov), totusi Isus este "Singurul Sau Fiu".

Daca luam exemplul prin care se nasc oamenii care sunt creati "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu", este clar ca Isus este Fiul lui Dumnezeu nascut si nu creat. Deci nu trupul din Maria era Slava Sa ci faptul ca este de aceeasi gena cu Tatal. Adica samanta de Iehova.

Numai asa se poate intelege importanta sacrificiului lui Dumnezeu. Pt ca Dummnezeu nu a sacrificat una din miliardele Sale de creaturi pt noi, ci a sacrificat pe "Singurul Sau Fiu". Este diferenta cat de la cer la pamant in asta.

Daca insusi Fiul lui Dumnezeu a murit pt pacatele noastre, atunci pacatele noastre sunt cu adevarat grave, dar daca un Isus om si apreciat de Dumnezeu pt faptele Sale a fost jertfit, atunci pe cine mai intereseaza? Cui ii mai pare rau de pacat. Isusi creati Dummnezeu poate face la nesfarsit. Dar nascuti nu. Pt ca El este "Singurul". Nu mai are Dumnezeu alti Fii. Toti ceilalti sunt adusi la perfectiune, si infiati prin Fiul adevarat. Dar nu sunt Fii. Asadar daca Iehova este Dumnezeu, si Fiul sau este tot Iehova. Si daca Fiul lui Iehova cel nascut din Tatal a murit pt noi, atunci pacatul nostru este de aceeasi marime cu Slava lui Iehova. Noi am ucis pe Fiul lui Iehova prin faptele noastre. Fara a crede asta nu exista pocainta, deci nici mantuire.

 

1. De ce epistolele NT ii prezinta pe scriitori identificati cu Tatal Dumnezeu si Domnul Iesus Cristos dar niciodata cu Spiritul sfant ?
Nu am inteles intrebarea. La care sriitori te referi?
2. De ce Pavel trimite salutari de la Tatal si Fiul dar niciodata de la Spiritul Sfant ? Romani 1, Corinteni 1, Tesaloniceni 1 etc.

E logic. Tatal si Fiul nu sunt printre ei, dar Spiritul Sfant da. Cum sa trimiti salutari de la Cineva care este prezent acolo?

3. De ce Apocalipsa 21 si 22 il prezinta pe Tatal si pe Fiul pe tron dar niciodata pe Spiritul Sfant ?
O sa te intreb si eu: asta inseamna ca Duhul nu este o persoana? Sau daca Tatal sta pe tron, este sau nu o persoana pt asta? Daca esti persoana tre sa stai pe tron in apocalipsa 21 si 22?

Daca Fiul sta la dreapta Tatalui, cine sta la stanga? Duhul lui Dumnezeu este pretutindeni, ce fel de tron i-ar trebui?

4. De ce Spiritul Sfant apare ca un porumbel sau ca limbi de foc si nu apare ca un om daca este o persoana ?5. De ce Dumnezeu si Mielul sunt prezentati ca 2 persoane distincte si nu ca una daca ei sunt acelasi Dumnezeu in Apocalipsa 21 si 22 ?

Tu trebuie intai sa-ti lamuresti sensul cuvantului "PERSOANA". Daca pe pamant unica fiinta care are personalitate este omul, asta nu inseamna ca numai omul este persoana. Si ingerii sunt persoane, si heruvimii si serafimii. Nimeni nu zice ca Duhul Sfant este om, sau Tatal este om. Personalitate are orice fiinta sau existenta vie care indeplineste anumite criterii.

Tu zici ca Dumnezeu si Mielul sunt prezentati ca "2 persoane". Vezi ca personalizezi pe Dumnezeu, chiar daca nu este un om?

Cat despre faptul ca sunt presentate ca doua existente independente, confirma ca ambele au personalitate proprie, dar zice:

"Caci Domnul Dumnezeu cel Atotputernic, cat si Mielul, sunt TEMPLUL ei". Deci impreuna sunt templul. Gandeste-te un pic la asta. Vezi ce inseamna Templu in vechime. Dumnezeu nu era in templu, ci El si cu Mielul erau insusi Templul. Eu nu zic "dualitate", sau "trinitate", ca sa nu gresesc. Uite un citat care prezinta unele texte biblice care fac referire la personalitatea Duhului Sfant:

 

Biblia ne descoperă faptul că Duhul Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cristos este "din Dumnezeu". Daca tatal tau este om inseamna ca si tu esti om...deci partea a doua nu este corecta...

DEci asta inseamna ca Cristos este Dumnezeu ptr ca Tatal este Dumnezeu? da? :tease:

 

 

Ti se pare destul de clar pentru ca tu crezi cumva ca "Cuvantul" este Cristos dar nu te gandesti ca in cadrul acestui rationament "Cuvantul" adica "Cristos" a fost transferat in uterul Mariei. Deci la un moment dat "Cristos" era doar cateva celule ;) Exista clar o diferenta intre "Cuvantul" si "Cristos"...pentru ca la un moment dat "Cuvantul" devine "Cristos"...deci inainte de asta el nu a fost "Cristos"..."Cuvantul s-a facut trup"...."Cuvantul s-a facut Cristos".

 

Da...asta e speculatie de a ta si interpretare pe un text biblic scos din context,nimic nou :lol2:

 

 

Nu este nimic altceva decat EXPRIMAREA lui DUMNEZEU; "Sa facem om...". Sa intamplat asa? Cuvantul a devenit REALITATE?

Sa facem om...este la persoana a doua,daca nu ma insel.Asta inseamna ca nu singur l'a creeat pe om.Asta inseamna ca mai era cineva cu El,si nu este vorba despre ingeri,de vreme ce ele sunt creaturi,si nu au drept in lucrarea Creatorului.Creaturile nu pot ajuta la creatie,ci doar Creatorul.

 

Isaia 55:10~11 "Căci după cum ploaia şi zăpada se pogoară din ceruri, şi nu se mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×