Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Dumnezeu: Tatal, Fiul si Duhul Sfant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Marinaru, uite ca nu este nevoie sa-ti mai raspund la acuztia pe care mi-ai adus-o despre faptul ca m-am adresat tie cu voi, deoarece ti-a raspuns deja Cioanas.

 

Nu am sesizat raspunsul...:tease:

 

As fi vrut totusi sa fii un pic sincer si sa recunosti ca curentul acesta pe care il adopti si tu, despre Isus cel creat, nu-ti apartine, ci l-ai imprumutat. Desi tu le sustii biblic, el nu-ti aprtine ca descoperire sau ideie. Asadar nu te mai supara pe mine cand te asociezi cu martorii. Eu stiu ca ei sunt cei mai renumiti proclamatori ai acestei idei, si nu stiu ce te diferentiaza pe tine de ei, dar asta te aseamana.

 

Ar trebui sa sti ca in ziua de azi nici un crestin nu are "dreptul de autor" cu privire la aceste invataturi...pentru ca ele au deja vreo 2000 de ani. Deci si eu si tu si altii spunem doar ce intelegem sau ce consideram ca este bun. Cat priveste partea cu "Isus cel creat"...nu stiu ce intelegi prin asta...trinitarienii spun ca el nu are inceput...martorii spun ca este "primul creat" inainte de orice...iar eu cred mai degraba ca Cristos isi are inceputul cand s-a nascut din Maria. Deci asocierea pe care o faci tu intre mine si martori la acest capitol este gresita. Daca spui ca nu cred in trinitate si spui ca nici martorii nu cred atunci vorbesti un adevar...dar sunt multe alte denominatiuni care nu cred in trinitate...

 

De ce as spune eu ca nu sunt de acord cu baptistii, daca adopt botezul prin scufundare? Sunt ei proclamatorii principali ai acestui tip de botez, asa ca desi este biblic, nu multi i-l vazuse asa inainte de baptisti.

Daca apreciezi si proclami doctrina martorilor, dar nu recunosti ca esti martor, asta este deja mult mai grav si se chiama minciuna, perversiune, fals, etc. Asa ca comporta-te cu maturitate.

 

il servo draga...si eu te pot asociat pe tine cu martorii pentru ca voi aveti mult mai multe invataturi pe care le impartasiti decat am eu cu ei...partea cu iadul, cu Mihail si multe altele...Eu cred ca am scris de mult prea multe ori faptul ca nu sunt in organizatia martorilor si nici in alta denominatiune(decat cea ortodoxa)...dar banuiesc ca din moment ce tot imi torni asta, indiferent de subiectul care se discuta, o faci pentru ca nu ai ce sa spui... :) :jester:

 

Referitor la Divinitatea lui Isus, si la faptul ca trebuie privit ca si insusi Iehova o spune Biblia si nu noi. Nu sustin expresia in sine- TRINITATE, dar sustin divinitatea lui Isus, si vesnicia Sa, si independenta Duhului Sfant care nu este o energie a lui Dumnezeu ci este o existenta cu actiune independenta. Poate lua decizii, poate actiona prin proprie vointa, si nu este Tatal insusi ci este Duhul, tot la fel cum Fiul este independent. Texte care sustin asta se gasesc in biblie, dar o sa ma refer doar la cle legate de Divinitatea lui Isus:

 

Ceea ce susti tu nu este biblic...si eu pot sa spun ca Fat Frumos a fost profet al lui Dumnezeu. Unde scrie in biblie ca Cristos nu are inceput ? Unde scrie ca este de-o varsta cu Tatal ?(lasam la o parte faptul ca nimeni nu spune ca un fiu este de-o varsta cu tatal sau).

 

După ce a vorbit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp acum sa demonstrez cu ce argumente slabute ai venit, dar o voi face. Sa stii doar atat: Fiul lui Dumnezeu a luat numele de Isus, iar promisiunea lui Iehova se cheama Hristos. Dar acestea nu sunt numele Fiului lui Dumnezeu cel etern. Fiul lui Dumnezeu exista din vesnicii, iar astazi inseamna timpul prezent. Vesnicia nu are trecut si viitor.

"Astazi", este termenul uman pt "prezent". Dumnezeu ne vorbeste in cuvinte omenesti ca sa intelegem. Nu el a inventat cuvintele, ci omul. "Adam a dat nume animalelor", iar Dumnezeu le cheama in discutia cu omul, conform numelor care le-a dat omul. Tot la fel este si cu cuvantul "astazi". Se refera la vesnicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[vali29]Ioan nu face altceva decat sa ne arate prin Duhul, ca toate lucrurile sunt facute prin Cuvantul lui Dumnezeu si Cuvantul nu este o persoana anume la fel cum nici in Vechiul Testament nimeni nu vedea o a doua persoana atunci cand gasim scris:"Cuvantul Domnului a vorbit lui...".

Zau :) ? Pai si atunci cand Dumnezeu spune sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra,tot despre sine vorbeste? Sa fie oara dubla personalitate ?

Iar versetul din Ioan spune clar: Cuvantul a fost la inceput cu Dzeu si Cuvantul a fost Dzeu.Toate lucrurile au facute prin El (adica,logic,prin Cuvant) si nimic din ce a fost facut.nu a fost facut fara El.Si Cuvantul s'a facut trup si alocuit printre noi....etc...

Mie mi se pare ca e destul de clar. :jester:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinaru, uite ca nu este nevoie sa-ti mai raspund la acuztia pe care mi-ai adus-o despre faptul ca m-am adresat tie cu voi, deoarece ti-a raspuns deja Cioanas.

As fi vrut totusi sa fii un pic sincer si sa recunosti ca curentul acesta pe care il adopti si tu, despre Isus cel creat, nu-ti apartine, ci l-ai imprumutat. Desi tu le sustii biblic, el nu-ti aprtine ca descoperire sau ideie. Asadar nu te mai supara pe mine cand te asociezi cu martorii. Eu stiu ca ei sunt cei mai renumiti proclamatori ai acestei idei, si nu stiu ce te diferentiaza pe tine de ei, dar asta te aseamana.

De ce as spune eu ca nu sunt de acord cu baptistii, daca adopt botezul prin scufundare? Sunt ei proclamatorii principali ai acestui tip de botez, asa ca desi este biblic, nu multi i-l vazuse asa inainte de baptisti.

Daca apreciezi si proclami doctrina martorilor, dar nu recunosti ca esti martor, asta este deja mult mai grav si se chiama minciuna, perversiune, fals, etc. Asa ca comporta-te cu maturitate.

 

Referitor la Divinitatea lui Isus, si la faptul ca trebuie privit ca si insusi Iehova o spune Biblia si nu noi. Nu sustin expresia in sine- TRINITATE, dar sustin divinitatea lui Isus, si vesnicia Sa, si independenta Duhului Sfant care nu este o energie a lui Dumnezeu ci este o existenta cu actiune independenta. Poate lua decizii, poate actiona prin proprie vointa, si nu este Tatal insusi ci este Duhul, tot la fel cum Fiul este independent. Texte care sustin asta se gasesc in biblie, dar o sa ma refer doar la cle legate de Divinitatea lui Isus:

 

După ce a vorbit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

shaddy nu ma deranjeaza ca ai copiat multe din concluziile si intrebarile scrise de mine (aici pe forum sau pe alte forumuri)...deci cu placere si ma bucur ca iti sunt de folos...sper ca si altii sa mediteze la cele scrise...:jester:

 

Nu am timp acum sa demonstrez cu ce argumente slabute ai venit, dar o voi face. Sa stii doar atat: Fiul lui Dumnezeu a luat numele de Isus, iar promisiunea lui Iehova se cheama Hristos. Dar acestea nu sunt numele Fiului lui Dumnezeu cel etern. Fiul lui Dumnezeu exista din vesnicii, iar astazi inseamna timpul prezent. Vesnicia nu are trecut si viitor.

"Astazi", este termenul uman pt "prezent". Dumnezeu ne vorbeste in cuvinte omenesti ca sa intelegem. Nu el a inventat cuvintele, ci omul. "Adam a dat nume animalelor", iar Dumnezeu le cheama in discutia cu omul, conform numelor care le-a dat omul. Tot la fel este si cu cuvantul "astazi". Se refera la vesnicii.

 

Te cred ca nu ai timp...sper sa iti faci si sa nu uiti... :)

 

Vesnicia nu poate sa includa "astazi te-am nascut"...nimeni nu a fost nascut in cer...pentru ce ingerilor nu le-a spus "astazi te-am nascut" daca asta se aplica unei "nasteri sau creatii" in cer ?

 

Mai gandeste-te... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
shaddy nu ma deranjeaza ca ai copiat multe din concluziile si intrebarile scrise de mine (aici pe forum sau pe alte forumuri)...deci cu placere si ma bucur ca iti sunt de folos...sper ca si altii sa mediteze la cele scrise...:jester:

 

Pai de la tine era intrebarea aceea " Daca Isus este Tatal , inseamna ca nu e Fiul deci....etc " & intrebarile despre Duhul Sfint care intr adevar as fii curios ce raspuns pot avea ! Daca pot avea vreun raspuns logic ...nu "invaluit " ca de invaluiri......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zau :tease: ? Pai si atunci cand Dumnezeu spune sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra,tot despre sine vorbeste? Sa fie oara dubla personalitate ?

Iar versetul din Ioan spune clar: Cuvantul a fost la inceput cu Dzeu si Cuvantul a fost Dzeu.Toate lucrurile au facute prin El (adica,logic,prin Cuvant) si nimic din ce a fost facut.nu a fost facut fara El.Si Cuvantul s'a facut trup si alocuit printre noi....etc...

Mie mi se pare ca e destul de clar. :jester:

 

Ti se pare destul de clar pentru ca tu crezi cumva ca "Cuvantul" este Cristos dar nu te gandesti ca in cadrul acestui rationament "Cuvantul" adica "Cristos" a fost transferat in uterul Mariei. Deci la un moment dat "Cristos" era doar cateva celule :) Exista clar o diferenta intre "Cuvantul" si "Cristos"...pentru ca la un moment dat "Cuvantul" devine "Cristos"...deci inainte de asta el nu a fost "Cristos"..."Cuvantul s-a facut trup"...."Cuvantul s-a facut Cristos".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zau :tease: ? Pai si atunci cand Dumnezeu spune sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra,tot despre sine vorbeste? Sa fie oara dubla personalitate ?

Iar versetul din Ioan spune clar: Cuvantul a fost la inceput cu Dzeu si Cuvantul a fost Dzeu.Toate lucrurile au facute prin El (adica,logic,prin Cuvant) si nimic din ce a fost facut.nu a fost facut fara El.Si Cuvantul s'a facut trup si alocuit printre noi....etc...

Mie mi se pare ca e destul de clar. :jester:

 

Nu este nimic altceva decat EXPRIMAREA lui DUMNEZEU; "Sa facem om...". Sa intamplat asa? Cuvantul a devenit REALITATE?

 

Isaia 55:10~11 "Căci după cum ploaia şi zăpada se pogoară din ceruri, şi nu se mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de la tine era intrebarea aceea " Daca Isus este Tatal , inseamna ca nu e Fiul deci....etc " & intrebarile despre Duhul Sfint care intr adevar as fii curios ce raspuns pot avea ! Daca pot avea vreun raspuns logic ...nu "invaluit " ca de invaluiri......

 

:jester: si eu sunt curios... :tease:

 

Nu este nimic altceva decat EXPRIMAREA lui DUMNEZEU; "Sa facem om...". Sa intamplat asa? Cuvantul a devenit REALITATE?

 

Isaia 55:10~11 "Căci după cum ploaia şi zăpada se pogoară din ceruri, şi nu se mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: si eu sunt curios... :tease:

Cuvantul este mai degraba Spiritul Sfant(sigur fara a se limita doar la asta)...pentru ca el duce la indeplinire...ca si in urmatorul caz...

 

Luca 1:35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×