Sari la conținut
Forum Roportal
SadbutTrue

Iubire , obsesie sau obisnuinta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ! Nu sunt adepta "spalatului rufelor" in public dar am nevoie mare de ajutor ...Am trait o poveste de dragoste timp de 6 ani din care 1 an oribil ...plin de certuri de despartiri / impacari.Relatia noastra a inceput cand eu aveam aprox 16 si el 20 ...totul era frumos eram fetitza mica nevinovata si naiva el omul matur si de incredere.Dupa 1 an jumate ne`am mutat impreuna ..totul era de vis mai ceva ca in filme ...toate se legau ...A trebuit sa ma maturizez de la o varsta foarte frageda dat fiind faptul ca am ramas singura pe lume ...si el era si mai invarsta ...am fost privata de multe...copilaria mea s`a invartit numai in jurul lui.Dupa aproape 3 ani deja intre noi se instalase rutina ...si problema era ca numai eu o simteam ...dadeam semne dar nici un rezultat ...programul fix scoala/munca ...dormit dupa ...sex noaptea devenise deja foarte deranjant , dar il iubeam si el la fel nu vedeam viatza fara el ...ma ingrozea numai gandul asta.Deja lucrurile mergeau din ce in ce mai prost incercam sa vb cu el despre problemele astea dar el nu acorda destula atentie ...si de multe ori am primit raspunsul " asta e viatza, plicticoasa ..ce pretentii ai ?" Si in 2006 a inceput chinul , prin intermediul facultatii am avut ocazia sa intalnesc un baiat ...care era f interesat de mine cu toate ca stia de relatia mea ...timp de 4 luni respectivu baiat a incercat si a incercat prin toate metodele posibile sa mi se apropie de suflet ...parea mai bun cumva ...parea sa`mi ofere mai multe ...era nou eram atrasa dar ce gandesc ? nu puteam sa fac asa ceva .Si uite ca am putut ...prin mai am dat inca o shansa actualului i`am mai explicat inca odata ce nu merge si ce sa faca iar raspunsul a fost unu negativ "Nu am ce face".Deabia iesita dintr`o relatie si inconstienta m`am bagat in alta ..pe moment parca era frumos era nou parca mai bun? Desigur ca nu a durat nu aveam rabdare sa iau de la 0 mereu nervoasa si iritata , am provocat mari suferinte fostului prietene care a vazut aceasta relatia ca inselat.Au urmat impacarile cu fostul si o taraiam cate 2-3 luni ...aici intervine vina mea sunt responsabila ..in timpul in care inca eram cu el ieseam la un suc/plimbare cu acel baiat din facultate.In luna august am rupt orice relatie atat cu actualul cat si cu fostul eram in punct`ul in care nu stiam ce vreau nu stiam ce e cu mine il iubeam pe fostul dar totusi lucrurile care le vedeam in baiatu asta parca ma faceau mai optimista.Fostul prieten ma suna ma ruga ma implora sa ne impacam si eu nu am vrut :jester: :P Dupa 3 luni de chinuri omul meu a renuntzat ..a intalnit o fatuca care sa il aline cumva ..si de aici imi traiesc eu chinul ...plansul zilnic ..insomniile anorexia ...Fatuca aia a ramas si gravida cu el si asa a trebuit sa ramana cu ea .Dupa ce am pierdut am realizat cat de mult am iubit si iubesc ...el sustine ca ma iubeste si cand avem ocazia sa fim impreuna totul e frumos parca ca la inceput .Am refuzat complet ideea de a fi femeiea de pe locul 2 , fata respectiva stie ca el inca ma iubeste si ea este o "relatie pansament" pt el.De aici si ideea cum 2 oameni care se iubesc nu sunt impreuna ...am si vb cu el desprea asta motivul e clar si il inteleg ii este frica mine ii este frica ca am sa ma plictisesc de el am facut tot ce a fost omeneste poate m`am si injosit de multe ori pt ca am considerat ca mai tarziu imi va parea rau ca am renuntzat prea ushor si nu am luptat ...Daca l`am intrebat de ce sta cu fata aia ? va zic ca da si nu 1 data ..raspunsul ,a stat langa mine cand mi`a fost greu plus ca avea obligatia din cauza bebeului care acum nu mai e :crazy: Imi da mereu semne ca inca ma iubeste dar nu mai cred :flowers: din obisnuintza ma minte probabil.Acum intrebarea e ..ce inseamna asta ? iubire ? obisnuinta nu cred ca e ..suntem certatzi de vreo 6 luni si de atat timp nu mai stam impreuna..nu vreau sa cad in extrema..Am nevoie de sfaturi ...Thx :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Uite ca,ma regasesc si eu intr'un fel sau altul in povestea ta.Dar eu nu am avut rolul tau,ci acela de pansament,ca sa ii zic asa...cu toate ca,la noi a fost cu totul altceva.

Draga mea,sincer,nu ma vad in postura sa iti dai sfaturi,pt ca ..si eu sunt intr'o relatie de n'ar mai fi.Daca acepti o simpla parere,nu neaparat un sfat.Am sa iti spun ce cred eu.

Mi se pare dureros sa te desparti de cineva dupa 6 ani si sa incerci sa o iei de la 0.Asta ai realizat si tu,cand te'ai trezit in bratele altuia,unul nou,dar pe care nu il cunosti prea bine,nu ai amintiri de 6 ani cu el,nu ai impartit mai nimic cu respectivul.

Rutina din relatia voastra(cu primul) era normala dupa atatia ani de stat impreuna.Relatia voastra,incepand din adolescenta,s'a consumat pana la urma,tu fiind prima care ti'ai dorit altceva.

Poate ca,esti o fire mai independenta si pana la urma ai zis : Vreau sa vad cum e cu altul !

Multe fete gandesc asa la un moment dat..mie inca nu mi'a venit randul :jester:

 

Ar fi intr'un fel nedrept acum sa te bagi in relatia lor.Intotdeauna cand te bagi intr'o relatie gandeste'te cum ar fi sa se bage alta in relatia ta.Eu asa fac si reusesc in felul asta sa nu distrug nici o relatie.

Ea,intr'adevar a fost alaturi de el cand tu i'ai intors spatele si respingandu'l l'ai apropiat de ea mai mult.

 

Nu poti decat sa,privesti inainte..e f greu sa reincepi ceva,fara sa ramana macar un nod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt raspuns si sfat ..Daca si tu treci prin aceeasi situatie si esti "folosita" ca un leac pt vechea iubirea ..spune`mi te rog cum te simtit cand vezi respectivu ca ramane pe ganduri ? ca se uita pierdut si stii la cine se gandeste ? cand te compara cu fosta ... cand stii prea bine cat de greu ai sa ajungi daca ai sa ajungi vreodata la sufletului lui ? Tot vrei sa continuii cu respectivu ? tot il tii langa tine cu toate ca stii langa cine ar vrea sa fie ? Iti multumes inca odata ca ai raspuns ... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi,a fost o cu totul alta situatie.

Despartirea lor a fost inevitabila,nu am provocat'o eu.

Fosta lui prietena a pierdut controlul asupra mintii ei...si a devenit intr'o noapte altcineva.

El era distrus,orice om ar reactiona ca el.

Este dureros sa te trezesti a doua zi langa o alta femeie:O femeie care striga la toti ca vor sa o omoare,care nu mai stie cum o cheama,unde e ..etc!

 

Eu l'am ajutat moral,l'am scos din starea in care a fost.

Incet..incet..ne'am apropiat unul de altul,mai mult decat am prevazut eu.

A ajuns sa ma iubeasca f mult.Acum suntem logoditi,ea este de domeniul trecutului.

Am trecut si eu prin o gramada de incertitudini..imi puneam mii de intrebari : Oare cum este ea? Oare cum se purta cu el ? Etc... Mai ales ca,locuim in casa si in camera in care a locuit cu ea.

Dar amintirea ei,s'a sters...nu are nici o reactie cand vorbim de ea,incerc cat mai rar sa deschid subiectul EA.

Am trecut prin multe,am vrut de multe ori sa renunt si sa imi gasesc un barbat care nu a iubit pe nimeni ...dar el m'a convins in timp ...ca...ma iubeste mai mult decat ar fi iubit'o pe ea vreodata .

Drept dovada,ne'am logodit..cu ea a stat aproape 4 ani si nu a facut pasul asta.

 

Eu,nu ma mai compar cu ea de mult.Am investigat mai mult..cine a fost,cum era..si mi'am dat seama ca...nici nu exista termen de comparatie intre noi,din toate pct de vedere.

Nu intotdeauna ce urmeaza este mai rau decat ce ai avut.

 

Intotdeauna cand m'a comparat cu ea,m'a scos pe mine in avantaj.Si nu numai ca sa ma simt eu bine,dar asa si e.

Sunt mari diferente intre mine si ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai nevoie sa fii doar tu cu tine pentru o perioada. sa te regasesti. sa-ti pui ordine in ganduri, in sentimente, in viata .... sa iti stabilesti prioritatile... sa afli ce iti doresti cu adevarat ... sa incerci sa vezi unde ai gresit si sa inveti din greselile tale.

 

aduna-te! fruntea sus! viata merge inainte!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea,culegi ce ai semanat.

Aici is de acord si eu cu tine bydy.

Pe bune mai, in lumea asta a disparut chestia aia neinsemnata, zisa si mama/tata. ?!

Unde-s parintii copiilor astora ?!

Netu` tine acum loc de mama si tata ?!

L-ati vazut si pe pustiulica ala de 13 ani ?!

Fata asta of, si-a inceput viata cu stangu`..

Draga mea la intrebarile, framantarile tale ai nevoie de sfaturile cuiva apropiat tie-adica din viata reala.

Si asa ai facut multe greseli pana acum...

Macar o matusa ceva.

Nu niste persoane straine/nickuri doamne iarta-ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea,culegi ce ai semanat.

Il regreti pe fostul ,doar pt ca celalalt nu a fost asa cum ai crezut ca va fi.

Daca erai bine-merci cu "celalalt" ,acum ziceai : bine ca am scapat de "pictisitor".

Nu e iubire,nu e obsesie,nu e obisnuinta. Simti doar amaraciunea omului ce a pierdut pe mana lui!

Sa-ti mai spun ca trebuia sa apreciezi ce ai langa tine si sa intelegi ca ,pt a scapa de plictiseala (?) in cuplu,trebuia sa faci si tu ceva? Sa-ti mai spun ca in viata asta nu le poti avea pe toate?

Ai vrut altceva...acum ai ce ti-ai dorit. Asa-i ca nu te mai plictisesti?

Si inca ceva;nu te mai amagi ca el acum are o relatie-pansament!

1,Nu faci un copil cand ai o astfel de relatie

2, nu stai intro relatie doar pt copil. Asta se intampla,da. dar dupa muuulti ani de casnicie!

---3,cele mai mari iubiri,s-au infiripat intre victime si salvatorii lor. ( cica e treaba psihica :) )---

 

Poate asta a fost lectia ce a trebuit sa o inveti. Sunt sigura ca ,primul barbat care-ti va oferii dragoste si siguranta,vei sti sa-l apreciezi.

:roll:

 

 

Hai ca m'ai facut optimista! :flowers:

Nu stiam faza: Cele mai mari iubiri,s-au infiripat intre victime si salvatorii lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata s`a rezolvat .. :lol: I`am facut o surpriza individului si ne`am intalnit toti 3 , au urmat momente de panica de ras isteric etc din partea lui dar m`am ales cu ceva bun pana la urma am aflat si eu cam cum stau lucrurile.Se pare ca toata iubirea toate clipele alea frumoase pe care el mi le oferea erau doar ca sa ma menajeze ...nu vroia sa ma faca sa sufar si s`a gandit ca lungind povestea am sa trec mai ushor peste. Raspunsul lui a fost "cred ca nu te mai iubesc" si cred ca o iubesc pe actuala ...oricum pt mine e deajuns cat sa`mi continuui viatza.C`ya

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,ma bucur ca ai rezolvat treaba.Nu orice rau,este neaparat un rau.Poate e mai bine pt tine !

Asa a facut si el cu fosta,a menajat'o (ea bolnava fiind cu nervii se putea chiar sinucide).

 

Si uite ca,batistuta de prietena a iubitului tau,a ajuns iubirea lui.Mai ce intorsaturi mai ia viata !

 

Eu ce sa iti zic : Bafta in continuare ! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×