Sari la conținut
Forum Roportal
bethatron

Fenomene ocultate

Postări Recomandate

Stiti povestea"Ratusca cea urita"? :spiteful: Cea de care rideau toate gistele,ca nu e asemenea lor.

Nici nu putea fi asemenea lor fiindca era...lebada!

Vai nu, cum ati putut sa umbriti "iluminarea" ratustii?...cand de fapt era o lebada a cunoasterii.

"Dex"-ul,este incomplet;contribuie la completarea lui,fiecare cu ce poate si-l lasa inima.Veti fi uimiti cite nu veti gasi in el!

Si eu am cautat in "dex",cuvintul "servar" si nu l-am gasit! ("...se pare ca servarele nu lucreaza atat de repede - cat se raspunde pe forum! ")

Daca cautai server (cum era normal), il gaseai.

"Cine e fara de pacat sa arunce cu piatra..."

Nu arunca nimeni cu pietre, stai linistit.

Banuiesc ca adjectivul "ocult"(ascuns,tainic,necunoscut,misterios) este cunoscut; si verbul "a oculta" este cunoscut.De aici,o multime de contradictii...si interpretari.Dar,e folosit;si e folosit in sensul de "a ascunde","a umbri"...

(http://www.google.it/search?hl=it&q=ocultat&meta=).De ce nu si "fenomene ocultate"? :lol:

Numai un "guru" al literelor de talia lui Pruteanu,ne poate lumina...

Ce contradictii si interpretari? Omul a scris ocultat in loc de ocult...acum i se scrie si o teza pe tema asta? Se dezbate puternic la nivel inalt acest cuvant, nu?

 

Ontopic, desigur ca exista fenomene oculte si sunt studiate in mod foarte serios de oameni cu o pregatire superioara. Totusi de aici pana la nivelul la care se dezbat lucrurile pe acest forum e o diferenta uriasa, foarte multi useri fiind desprinsi de realitate sau de simtul ratiunii. Ca sa nu mai vorbesc de limba romana...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la tot pasul, aud de tot felul de conspiratii la nivel mondial, de sfarsitul lumii si implicit a pamantului, "de marea transformare a omenirii si a planetei noastre", de invazia extraterestra, etc...

 

incep sa-mi pun serioase intrebari din acest motiv. nu cumva sunt eu prea orb, batut in cap, oligofren, de nu vad aceste transformari atat de certe si vizibile de toata lumea??? nu cumva am o boala psihica, ce ma tine inchistat intr-o lume proiectata de mintea mea bolnava?

 

gata, sunt hotarat! de maine ma duc la un psiholog pentru a-mi deschide ochii sa pot vedea aceste fenomene oculte, ce ne ameninta acest frumos PAMANT!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@ironic, nu spune de doua ori ca imediat se vor gasi zeci de "initiati" care sa te aduca pe calea cea buna. :lol: :spiteful: :D :D

 

 

 

Promit solemn ca voi fi un bun invatacel, dispus sa ies din realitatea mea nepasatoare si rece, in schimbul iluminarii in misticism si stiinte oculte.

Vreau sa-mi dau chiar si viata in lupta cu fortele intunericului si conspiratiilor intergalactice ce ameninta pacea si unitatea acestei civilizatii pamantene.

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vai nu, cum ati putut sa umbriti "iluminarea" ratustii?...cand de fapt era o lebada a cunoasterii.

 

Daca cautai server (cum era normal), il gaseai.

 

Nu arunca nimeni cu pietre, stai linistit.

 

Ce contradictii si interpretari? Omul a scris ocultat in loc de ocult...acum i se scrie si o teza pe tema asta? Se dezbate puternic la nivel inalt acest cuvant, nu?

 

Ontopic, desigur ca exista fenomene oculte si sunt studiate in mod foarte serios de oameni cu o pregatire superioara. Totusi de aici pana la nivelul la care se dezbat lucrurile pe acest forum e o diferenta uriasa, foarte multi useri fiind desprinsi de realitate sau de simtul ratiunii. Ca sa nu mai vorbesc de limba romana...

Amice...am gresit scriind in loc de rate, "giste"...

Era o ironie...dar,ai inteles-o partial,bine.Partial,pentru ca lebada,era Nomis...

"Servare"-le,le gasesti aici:http://www.roportal.ro/discutii/ftopic12680.html

In rest,D-zeu cu mila....n-am cum sa-ti "desenez";ia topicul de la inceput si nu te mai repezi ca fata mare la maritat! :spiteful:

Daca nu-ti place acest forum si userii lui,cauta...in alta parte,altii mai buni;noi,ne placem asa cum suntem:cu calitati si defecte!

Ironic..aceasta,e o sectiune dedicata paranormalului! Despre ce putem discuta daca nu despre acest gen de lucruri?

De ce nu deschizi tu un topic inspirat?

Pe noi,asta ne pasioneaza... :lol:

Nomis...nu pune la inima;nu suntem negri la suflet...doar,in cerul gurii! :D Si ne "trece" repede...

Spune-ne mai multe despre intentiile tale si vei vedea ca ciulim urechile! :D

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amice...am gresit scriind in loc de rate, "giste"...

Era o ironie...dar,ai inteles-o partial,bine.Partial,pentru ca lebada,era Nomis...

Aveai impresia ca am inteles altceva?

"Servare"-le,le gasesti aici:http://www.roportal.ro/discutii/ftopic12680.html

:lol: Ce ai vrut sa-mi demonstrezi cu linkul ala? Ca daca cineva scrie servar in loc de server, tu dai vina pe DEX ca e incomplet?

In rest,D-zeu cu mila....n-am cum sa-ti "desenez";ia topicul de la inceput si nu te mai repezi ca fata mare la maritat! :spiteful:

Exact acelasi sfat ti-l dau si tie...in lipsa unui desen, citeste topicul de la inceput si ai sa vezi ca e lipsit de continut.

 

P.S. Incearca sa fii mai coerenta data viitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful: vaii vaii...de la o simpla invitatie adresata celor interesati...si a folosirii termenului de "fenomen ocultat" s`a ajuns la o ciorba de comentarii care mai de care `pe langa`.

Sa incerc a clarifica putintel :

Fenomen ocult > manifestare in si a zonei Ocultului, ocultul-stiinta ascunsa. Deci un fenomen ce apartine acelui domeniu(ocultului).

Fenomen ocultat > fenomen ascuns cel mai adesea cu buna stiinta, dar care nu neaparat face parte din zona Ocultului.

 

multumesc si astept oferte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveai impresia ca am inteles altceva?

 

:spiteful: Ce ai vrut sa-mi demonstrezi cu linkul ala? Ca daca cineva scrie servar in loc de server, tu dai vina pe DEX ca e incomplet?

 

Exact acelasi sfat ti-l dau si tie...in lipsa unui desen, citeste topicul de la inceput si ai sa vezi ca e lipsit de continut.

 

P.S. Incearca sa fii mai coerenta data viitoare.

:lol: ! Las-o balta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil ma repet, dar vreau si eu sa ajut! :nea: cred ca nu glumesc... problema e ca ios din sv. si e mult pan' la cluuj. deci putem vb prin mail despre asta... :D colaborare la distanta... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
probabil ma repet, dar vreau si eu sa ajut! :nea: cred ca nu glumesc... problema e ca ios din sv. si e mult pan' la cluuj. deci putem vb prin mail despre asta... :D colaborare la distanta... :)

 

Sunt reticent vizavi de acest gen de comunicare, dar Ok, putem incerca. E foarte importanta comunicarea directa pentru ca fluxul de informatii si procesarea lor sa fie la maximum.

Daca se va folosi e`mail`ul atunci probabil e cel mai bine accesarea lui de pe website`ul meu

http://www.gateway.lydo.org

Editat de Bethatron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×