Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ne referim la aspectul fizic, eu unul nu cred ca chipul M

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La fel cum pictezi cu inima, la fel ii simti si pe acesti vizionari tot cu inima. Desigur sunt enormmm de multi impostori, dar o persoana sensibila ii poate recunoaste :o:

 

Total de acord cu tine! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna! sunt noua pe forum si ma bucur enorm ca exista aceasta tema (tehnica picturii in ulei). si eu pictez icoane in ulei.cineva mi-a spus ca pot trata lemnul si cu ulei de in. fara nimic altceva. ce ziceti? a mai incercat cineva sa trateze lemnul asa? se poate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna! sunt noua pe forum si ma bucur enorm ca exista aceasta tema (tehnica picturii in ulei). si eu pictez icoane in ulei.cineva mi-a spus ca pot trata lemnul si cu ulei de in. fara nimic altceva. ce ziceti? a mai incercat cineva sa trateze lemnul asa? se poate?

 

Desigur, se poate trata lemnul numai cu ulei.Dar depinde ce vrei sa obtii. Trebuie sa tii cont de faptul ca culorile, in special cele in ulei, au o anumita transparenta care va face ca textura lemnului sa transpara in timp prin stratul de vopsea.De asemenea, culoarea naturala a lemnului va influenta culoarea finala a stratului de culoare. Trebuie stiut care este de fapt rostul grundului in pictura.Acesta fiind nu numai acela de a "impaca" panoul cu straturilor ulterioare de culoare ci si acela de a absorbi surplusul de ulei din vopsele, surplus care va duce in timp la "brunarea" culorilor .De asemenea, grundul are rolul de a actiona din spatele culorilor asemenea unei oglinzi, facand culorile mai stralucitoare sau in cazul grundurilor colorate pot da o anumita "tenta" de culoare intregului tablou.In cazul panourilor de lemn, cea mai buna metoda de preparare este maruflajul care implica aplicarea unui strat de panza peste blatul de lemn si grunduirea ulterioara, metoda prin care se va obtine o rezistenta marita atat a panoului cat si a stratului de pictura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur, se poate trata lemnul numai cu ulei.Dar depinde ce vrei sa obtii. Trebuie sa tii cont de faptul ca culorile, in special cele in ulei, au o anumita transparenta care va face ca textura lemnului sa transpara in timp prin stratul de vopsea.De asemenea, culoarea naturala a lemnului va influenta culoarea finala a stratului de culoare. Trebuie stiut care este de fapt rostul grundului in pictura.Acesta fiind nu numai acela de a "impaca" panoul cu straturilor ulterioare de culoare ci si acela de a absorbi surplusul de ulei din vopsele, surplus care va duce in timp la "brunarea" culorilor .De asemenea, grundul are rolul de a actiona din spatele culorilor asemenea unei oglinzi, facand culorile mai stralucitoare sau in cazul grundurilor colorate pot da o anumita "tenta" de culoare intregului tablou.In cazul panourilor de lemn, cea mai buna metoda de preparare este maruflajul care implica aplicarea unui strat de panza peste blatul de lemn si grunduirea ulterioara, metoda prin care se va obtine o rezistenta marita atat a panoului cat si a stratului de pictura.

 

 

MULTUMESC MULT, CONSTANTIN!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o intrebare. Stiu ca cel mai bine ar fi ca cel care picteaza sa nu schimbe nimic in icoana. e o regula care nu poate fi deloc incalcata?? eu am uneori tendinta sa fac mici shimbari, in special la fata, schimb modul de a privi si de a zambi al sfintilor din icoane. asta pentru ca am impresia uneori ca in icoanele bizantine sfintii sunt incruntati. bine....oricum eu nu lucrez in stil bizantin... dar, chiar si asa...intervin de multe ori asupra fetelor. incerc sa pictez ochii plini de blandete, iar buzele sa zambesca trist si mangaietor. uneori schimb si culorile vesmintelor. bineinteles ca nu sunt shimbari majore. adica Maica Domnului va fi imbracata tot in vesmant rosu si albastru brodat cu auriu. dar vesmintele Pruncului... Nu stiu...poate imi fac griji degeaba...dar, oricum nu mi-ar strica un sfat.

Deci, ce e de facut? Gresesc tare, mai putin, sau deloc facand aceste shimbari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×