Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Extraterestrii... printre noi

Postări Recomandate

Nu cred ca am inteles. Tu te referi la teoria creationista iar aici e topic de ozn.Sau te referi la Annunaki ca fiind creatori?

 

Nu ma refer la Annunaki, nici nu stiu cine sunt ei. Vorbeam in general.

 

In primele pagini ale topicului, pe care eu am inceput sa il citesc de la inceput ( sunt noua pe forum ) e o dezbatere, intre aste 2 teorii, ma refeream la dezbaterea aceea. Nu sunt eu prima care aduc in discutie teoriile astea pe topicul acesta.

 

http://www.roportal.ro/discutii/topic/24721-extraterestrii-printre-noi/page__st__80

 

Daca sunt off topic, atunci scuze. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer si eu scuze. Nu am citit postarile anterioare :flowers:

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer si eu scuze. Nu am citit postarile anterioare :flowers:

 

merci mult :flowers:

 

e interesant topicul, si am cautata si despre Annunaki, si am aflat ca sunt zeitati babiloniene. Am mai invatat ceva cu ocazia asta, si rusine ca nu stiam de ei. Am citit multa mitologie, dar babiloniana oooops zero la capitolul asta.

 

Inseamna ca unii zic ca acesti Annunaki, ar fi fost natii extraterestre...? Ohooooo.... am de citit nu gluma...

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ne-a spus odata profu' de fizica..."In univers exista cel putin 3.000.000. de civilizatii mai avansate decat noi"... sa ii dam dreptate, Universul nu a fost facut infinit ca sa mergem de aici pana pe Marte :P. Din toate stelele care le vedem pe cer e imposibil sa nu fie unele planete o traiectorie de rotatie care permite trairea pe acea planeta. Noi nu sunte singuri in Univers si nici nu suntem primii, pare imposibil

 

Nu suntem singurii, asta e sigur.

 

Din pacate cred ca e exact invers. Putine civilizatii avansate, multe la mijloc, si mai multe la nivel primitiv. Sa ne uitam la oameni, cati sunt genii sau mari sfinti/iluminati? Putini si foarte putini.

 

Asa e si cu civilizatiile - foarte putine cele cu adevarat avansate si spirituale, mai multe cele avansate tehnologic, dar si mai multe cele tinere, la inceputuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este absurd sa zicem ca nu exista alte forma de viata, inafara de cea pamanteana. pentru ca la fel cum a aparut viata pe pamant este posibil sa apara si in alte parti ale universului.

oricum degraba nu vom descoperi unde mai exista alte forme de viata. suntem prea inapoiati pentru acest lucru.nu suntem in stare sa ne acceptam pe noi, oamenii de pe pamant. daca am descoperii existenta unor forme de viata in apropiere de noi, am face tot posibilul sa-i vizitam. si la ora actuala cu mentalitatea pe care o avem, am proceda probabil ca si in filmul avatar. suntem prea salbatici inca pentru a putea descoperii existenta unor forme de viata extraterestra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sintem deloc la nivelul de civilizatie a celor din Avatar. acolo e o paralela intre acele fiinte si indienii nord americani de acum sute de ani. Nici atunci civilizatia europeana si chiar asiatica nu era la acel nivel semianimalic. De fapt o adaptare a unor fiinte inteligente la o viata mai apropiata de natura. Eu nu o numesc salbaticie.

Sa nu uitam ca civilizatia umana actuala, e la un pas extrem de mic de inceperea exploatarii si colonizarii spatiului cosmic. Cel imediat de linga noi.

Extraterestrii care sint vazuti pe ici, pe colo, e clar ca se plimba prin spatiul interstelar. Deci cam cu mii de ani mai avansati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca am descoperii existenta unor forme de viata in apropiere de noi, am face tot posibilul sa-i vizitam.

Cea mai apropiata stea de noi e la 4,3 ani-lumina. Omul a fost pana acum doar la 1,3 secunde-lumina de Pamant, respectiv pe Luna. Deci chiar si daca am descoperi extraterestri pe Alfa Centauri, orice am face noi, tot nu prea vom reusi sa ii vizitam. Probabil mai avem secole/milenii de avansat pana a fi in stare de a merge la o alta stea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai apropiata stea de noi e la 4,3 ani-lumina. Omul a fost pana acum doar la 1,3 secunde-lumina de Pamant, respectiv pe Luna. Deci chiar si daca am descoperi extraterestri pe Alfa Centauri, orice am face noi, tot nu prea vom reusi sa ii vizitam. Probabil mai avem secole/milenii de avansat pana a fi in stare de a merge la o alta stea.

Eu cred ca odata ce prinzi startul evolutiei rapide o tii tot asa...deci intr-un secol sau doua cred ca o sa putem sa ne asezam pe alta planeta :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine spune ca nu ar fi sau, ar fi fost atit viata, cit si viata inteligenta pe alte corpuri din sistemul solar?

Se decreteaza de aici de pe Pamint, ce este la milioane de km de noi.

 

De sute si mii de ani, ne mint, cu privire la alte fiinte, care ne viziteaza, culmea, la noi acasa. Si ne obliga, sa credem ce vor ei. Ca nu vedem bine.

 

Deschideti ochii, ca altii in locul vostru nu au cum sa-i deschida.

 

Deja este o campanie oficiala, semioficiala, de reluare a dosarelor ozn. Am observat, ca se incearca acum ideea ca ar fi obiecte terestre. In anii 50, nici nu indrazneau sa spuna asa ceva.

Si alte informari care spun clar ca au fost capturate atit obiecte cit si fiinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca odata ce prinzi startul evolutiei rapide o tii tot asa...deci intr-un secol sau doua cred ca o sa putem sa ne asezam pe alta planeta :P

Pe alta planeta din sistemul nostru solar, probabil. Dar era vorba de ajuns la stele. La stele nu vom ajunge prea curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×