Sari la conținut
Forum Roportal
pati27

Hepatita cronica virala B+D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asta o sa fac...dupa 6 luni alte analize,asa mi a spus dr.ul cu toate astea o sa mai fac un anti hd poate am noroc ca d sa nu existe,asta ar fi un lucru fantastic caci ma ingrozesc cand citesc cate daune poate face,multumesc pt raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,sunt cosmin am 28 de ani,ma uit de ceva timp pe forum si acum m-am hotrat sa scriu cate ceva.din pacate si eu am castigat aceste doua litere la loterie(B+D).viremie nedetectabila la B si mare la D(12mil).Fibrotest F0 A1.Acum incep tratamentul cu pegasys pentru un an.Dupa ce am reusit sa ma stabilizez pshihic am inceput sa caut cat mai mult sa vedem cu ce ne luptam si cum putem tine virusii sub control.Despre HDV daca citim innebunim cu totii insa anumite persane au reusit sa scape de acest virus cu pegasys.Din pacate sistemul sanitar este la pamant si bani prea multi pentru sanatate nu sunt iar eu nu inteleg cum Moldova a intrat in acest program cu REPLICOR iar noi nu sunt incapabil sa inteleg deoarece suntem in prmele

Scuze pentru intrerupere.Suntem pe primele locuri LA nivel mondial la numarul b+d iar in ce priveste tratmentul cred ca o tripla terapie cu interferon + tenofovir + replicor ar creste mult sansa la negativarea hbs ceea ce ar duce si la disparitia hdv.daca e cineva din bucuresti si doreste sa ne vedem sa mai stam de vorba sa mai schimbam pareri eu sunt dornic in rest sanatate si curaj ca e dracu negru da il mai albim noi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu un leac care ajuta la detoxificarea ficatului, poate ajuta la cumpararea timpului pretios daca nu laaltceva sau la albirea dracului cel negru  :secret: ...

 

Sfecla rosie o dai pe razatorul care-l face aproape lichid, daca n-ai un food procesor in care cu apa

ajungi la forma asta si-l bei cat de des poti pe zi. Nu zic ca e dulceata dar ajuta la sanatatea corpului

sa mai reziste la medicamente care-s otravuri pentru ficat. Nu te opresti de baut/mancat cu lingura, cum

vrei si poti dar NU fiert sau NU ros intre dinti ca marul, numai lichefiat intra direct unde este necesar.

Il speli bine, cu coaja cu tot dai pe razator, ai grija ca e periculos o zgarietura la viteza.

Se poate indoi cu orice lichid rece vrei, suc de morcovi sau de alt fruct, struguri dar nimic din conserva

cumparata cu aditive conservante pe termen lung.

 

Vorba cantecului: "what doesn't kill you makes you stronger"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,as vrea sa impartasesc si eu cu voi  experienta mea cu hepatita cronica B+D.

In 2012 am fost depistata cu acest tip de hepatita,viremia pe B era nedetectabila, iar pe D 190 000 000 copii.Transaminazele usor marite,fibroza de grad 2.

Am facut timp de 48 de sapt interferon Pegsys,alfa 2a...am trecut prin majoritatea reactiilor adverse, desi am rezistat eroic si fizic si psihic rezultatul dupa un an de pegasys nu a fost cel dorit.Viremia pt D era in continuare acolo...intr-un nr mult mai mic  240 000 copii :threaten: reactionam la interferon,insa doza saptamanala mi-a fost redusa pt ca analizele de sange erau foarte proaste...pancitopenie constanta! chiar mi s-a spus ca ar trebui sa intrerup tratamentul ,insa eu nu am fost de acord si stiam ca pot sa duc in continuare tratamentul cu tot cu reactiile adverse :)))

Deci dupa un an de PEGASYS nu am reusit sa inving virusul  :frusty:

Nu m-am lasat demoralizata si am decis sa cer parerea celui mai bun gastroenterolog din zona de vest care mi-a propus o alta schema de tratament.

De aceasta data din banii mei cu o alta forma de interferon si anume PEGINTRON ,alfa 2b...(este folosit in general pt hep C ).Nu era ceva sigur insa d-nul dr. miza pe faptul ca am raspuns la pegasys care face face parte din gama de interferon alfa si mi-a propus pegintronul din aceiasi gama.Ok am decis fara sa stau pe ganduri ca vreau sa incerc si asa am facut! Timp de 24 sapt am continuat sa fac injectii de peginton (o cutie/sapt/ 700ron ).

In tot acest timp analizele si transaminazele erau in continuare nasoale....vestea buna era ca viremia D a ajuns la doar 5 000 de copii.Asadar,am mers dinnou pe mana d-lui dr si am continuat pt inca 24 de sapt sa fac pegintron! Buna idee!!! Am incheiat anul acesta in septembrie ultima injectie iar virusul D a iesit NEDETECTABIL!!!!!!

In concluzie ...am facut 2 ani de zile interferon si am scapat de virusul D (nedetectabil) iar virusul B nedetectabil si el.Fibroza a inaintat pe parcursul tratamentului datorita leziunilor hepatice ,asta pt ca aveam valori de pana la 500 pt tgp si tgo...considerat pronostic favorabil in lupta cu virusul.

In momentul de fata analizele de sange au revenit la normal iar TGP si TGO se afla in valori normale ,adica 18 ambele..ceea ce indica o functionare normala a ficatului. Am sa revin cu analizele peste 6 luni cand voi repeta viremiile cu speranta ca rezultatul va fi unul sustinut.

Sanatate tuturor!!! si mult optimism !!! :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,as vrea sa impartasesc si eu cu voi  experienta mea cu hepatita cronica B+D.

In 2012 am fost depistata cu acest tip de hepatita,viremia pe B era nedetectabila, iar pe D 190 000 000 copii.Transaminazele usor marite,fibroza de grad 2.

Am facut timp de 48 de sapt interferon Pegsys,alfa 2a...am trecut prin majoritatea reactiilor adverse, desi am rezistat eroic si fizic si psihic rezultatul dupa un an de pegasys nu a fost cel dorit.Viremia pt D era in continuare acolo...intr-un nr mult mai mic  240 000 copii :threaten: reactionam la interferon,insa doza saptamanala mi-a fost redusa pt ca analizele de sange erau foarte proaste...pancitopenie constanta! chiar mi s-a spus ca ar trebui sa intrerup tratamentul ,insa eu nu am fost de acord si stiam ca pot sa duc in continuare tratamentul cu tot cu reactiile adverse :)))

Deci dupa un an de PEGASYS nu am reusit sa inving virusul  :frusty:

Nu m-am lasat demoralizata si am decis sa cer parerea celui mai bun gastroenterolog din zona de vest care mi-a propus o alta schema de tratament.

De aceasta data din banii mei cu o alta forma de interferon si anume PEGINTRON ,alfa 2b...(este folosit in general pt hep C ).Nu era ceva sigur insa d-nul dr. miza pe faptul ca am raspuns la pegasys care face face parte din gama de interferon alfa si mi-a propus pegintronul din aceiasi gama.Ok am decis fara sa stau pe ganduri ca vreau sa incerc si asa am facut! Timp de 24 sapt am continuat sa fac injectii de peginton (o cutie/sapt/ 700ron ).

In tot acest timp analizele si transaminazele erau in continuare nasoale....vestea buna era ca viremia D a ajuns la doar 5 000 de copii.Asadar,am mers dinnou pe mana d-lui dr si am continuat pt inca 24 de sapt sa fac pegintron! Buna idee!!! Am incheiat anul acesta in septembrie ultima injectie iar virusul D a iesit NEDETECTABIL!!!!!!

In concluzie ...am facut 2 ani de zile interferon si am scapat de virusul D (nedetectabil) iar virusul B nedetectabil si el.Fibroza a inaintat pe parcursul tratamentului datorita leziunilor hepatice ,asta pt ca aveam valori de pana la 500 pt tgp si tgo...considerat pronostic favorabil in lupta cu virusul.

In momentul de fata analizele de sange au revenit la normal iar TGP si TGO se afla in valori normale ,adica 18 ambele..ceea ce indica o functionare normala a ficatului. Am sa revin cu analizele peste 6 luni cand voi repeta viremiile cu speranta ca rezultatul va fi unul sustinut.

Sanatate tuturor!!! si mult optimism !!! :victory:

Roza2488,

Felicitari, ma bucur ca postezi si in situatii fericite si ca vedem si noi, restul ca exista speranta. Si acum intrebarea clasica: la ce medic ai fost?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,as vrea sa impartasesc si eu cu voi  experienta mea cu hepatita cronica B+D.

In 2012 am fost depistata cu acest tip de hepatita,viremia pe B era nedetectabila, iar pe D 190 000 000 copii.Transaminazele usor marite,fibroza de grad 2.

Am facut timp de 48 de sapt interferon Pegsys,alfa 2a...am trecut prin majoritatea reactiilor adverse, desi am rezistat eroic si fizic si psihic rezultatul dupa un an de pegasys nu a fost cel dorit.Viremia pt D era in continuare acolo...intr-un nr mult mai mic  240 000 copii :threaten: reactionam la interferon,insa doza saptamanala mi-a fost redusa pt ca analizele de sange erau foarte proaste...pancitopenie constanta! chiar mi s-a spus ca ar trebui sa intrerup tratamentul ,insa eu nu am fost de acord si stiam ca pot sa duc in continuare tratamentul cu tot cu reactiile adverse :)))

Deci dupa un an de PEGASYS nu am reusit sa inving virusul  :frusty:

Nu m-am lasat demoralizata si am decis sa cer parerea celui mai bun gastroenterolog din zona de vest care mi-a propus o alta schema de tratament.

De aceasta data din banii mei cu o alta forma de interferon si anume PEGINTRON ,alfa 2b...(este folosit in general pt hep C ).Nu era ceva sigur insa d-nul dr. miza pe faptul ca am raspuns la pegasys care face face parte din gama de interferon alfa si mi-a propus pegintronul din aceiasi gama.Ok am decis fara sa stau pe ganduri ca vreau sa incerc si asa am facut! Timp de 24 sapt am continuat sa fac injectii de peginton (o cutie/sapt/ 700ron ).

In tot acest timp analizele si transaminazele erau in continuare nasoale....vestea buna era ca viremia D a ajuns la doar 5 000 de copii.Asadar,am mers dinnou pe mana d-lui dr si am continuat pt inca 24 de sapt sa fac pegintron! Buna idee!!! Am incheiat anul acesta in septembrie ultima injectie iar virusul D a iesit NEDETECTABIL!!!!!!

In concluzie ...am facut 2 ani de zile interferon si am scapat de virusul D (nedetectabil) iar virusul B nedetectabil si el.Fibroza a inaintat pe parcursul tratamentului datorita leziunilor hepatice ,asta pt ca aveam valori de pana la 500 pt tgp si tgo...considerat pronostic favorabil in lupta cu virusul.

In momentul de fata analizele de sange au revenit la normal iar TGP si TGO se afla in valori normale ,adica 18 ambele..ceea ce indica o functionare normala a ficatului. Am sa revin cu analizele peste 6 luni cand voi repeta viremiile cu speranta ca rezultatul va fi unul sustinut.

Sanatate tuturor!!! si mult optimism !!! :victory:

 

Buna

Cum este viremia dupa 6 luni? Se pastraza nedetectabila?

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×