Sari la conținut
Forum Roportal
pati27

Hepatita cronica virala B+D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:dance3:

Buna, sunt noua pe forum si nu prea stiu sa-l folosesc. Ce caut aici? In urma cu ceva timp am aflat ca am hepatita B+D, mi s-a spus ca sunt purtator inactiv (am transaminaze normale, viremia pt. B nedetectabila); De curand, la insistenta unei doamne doctor (sa-i de-a Dumnezeu sanatate) am facut si punctia iar rezultatul ei m-a ingrozit: hep.cr. virala B cu HAI=9 si stadiul 3 al fibrozei (scor Knodell); scor METAVIR - hep. cr. B cu activitate moderata (A2) si fibroza in punte (F3). Ceea ce nu inteleg eu este cum de prin singe mi-a iesit si D, iar la biopsie nu? Poate (va rog) ma lamureste cineva. In 2 saptamani voi intra pe interferon (pegylat) si imi este tare frica de efectele adverse. A mai avut cineva analizele la sange bune (toate) cu exceptia prezentei visusului B+D si totusi biopsia atat de "urata"? Ca simptome, nu prea am avut (cateodata ma simteam obosita , mici intepaturi in partea dreapta si de cateva ori pe an dureri de stomac, care se rezolvau prin cateva zile de regim si pastile)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea!!! Eu sunt noua pe acest forum si am foarte mare nevoie de ajutorul tuturor. Eu am 29 de ani cu 6 ani in urma am fost diagnosticata cu hepatita B+D. A fost un soc si am avut nevoie de multa vreme sa-mi revin. Intre timp am ramas insarcinata de 3 ori si de 3 ori am pierdut sarcina a fost soc si este si pina acum ultima sarcina am pierdut-o in martie 2012. Medicii nu stiu ce sa-mi spuna dar nu pot lega cu hepatita care o am si eu am ramas in disperarea mea si durerea mea fara nici o explicatie. Dupa pierdere am fost contactata de medicul meu si mi s-a spus ca mi-a venit rindul pentru tratament antiviral la hepatitele mele, si eu sunt disperata sa am copii si cu frica mare pentru tratament. Am foarte mare nevoie de sfaturile tuturor celor care au trecut prin tratament ca sa-mi dau seama ce sa fac si sa iau o hotarire. Eu de una singura nu ma descurc. Va multumesc anticipat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Bianka83,

nu este foarte clar ceea ce ai relatat si nici ce planuri ai pe viitor. De exemplu, despre ce tratament vorbim? Daca spui antiviral, imi imaginez ca nu e interferon (ala e imunomodulator). Si daca e antiviral (probabil entecavir) se poate administra si in sarcina. Daca e terapie combinata (adica si cu un interferon), nu e indicata o suprapunere cu sarcina. De aceea se face alegerea: inainte sarcina + nastere si apoi tratament sau invers. Cel mai bine te sfatuiesti cu medicul infectionist si obstetricianul.

Referitor la pierderea sarcinilor, ai facut teste hematologice? Probleme de coagulare pot conduce la intreruperi de sarcina. Nu stiu din ce oras esti, dar daca iti este la indemana, poti sa ii faci o vizita doctoritei Uscatescu de la Fundeni (are multe gravide in ingrijire). Poti sa ii ceri parerea (analize + explciatii) chair daca nu mai esti insarcinata.

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult ca ai raspuns la mesajul meu! Eu am fost programata pentru tratament cu pegasys, daca se va face inca cu vreun preparat inca nu stiu. Transaminazele au iesit in regula si de cind ma stiu cu hepatita doar de 2 ori au fost putin marite, doar putin si au scazut foarrte repede cu putine hepatoprotectoare beam silimarina. Incarcatura virala p/u hepatita b este nedectabila deja de 3 ori am facut analiza in 6 ani, iar la hepatita D este 20 456 copii/mol. Inainte de a ramine prima data insarcinata incarcatura virala la D era de numai 369copii/mol, dupa cum vezi toate tratamentele cu antibiotice de dupa pierderi si-au facut lucrul. Poate imi poate spune cineva care a fost rezultatul tratamentului in cazul Hepatitei D? care sunt sansele mele de a ori boala? inainte de sarcini am dat toate analizale la infectii gen TORCH si altele si au iesit negativ dar sarcinile oricum le-am pierdut. Mi-e frica de cest trataent deaceea am nevoie de sfatul tuturor. mersi din suflet ca ai raspunns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cunosc un caz de hepatita B+D vindecat (interferon + entecavir). Poti sa te inregistrezi pe forumul http://hepatita-b.gatworks.net/ si sa o contactezi pe elena.togan.

 

buna bianca,

sunt la fel ca tine cu B+D; fac tratament aproape incontinuu de 5 ani si inca n-am reusit sa-mi aduc viremiile la nedetectabil; sfatul meu este sa incepi tratamentul cat mai repede, virusul D este f. parsiv; esti tanara si cu un tratament combinat poate vei scapa de ele; dar, nu trebuie sa mai lasi timpul sa treaca; cu detalii, daca vrei, putem vorbi aici, pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut mersi la toti de raspuns vreau sa-l incep acum in iulie sa vad daca fac fata sau nu. Foarte mult imi doresc un copilas si nustiu care este riscul pentru el si daca voi putea sa am cu asa virus rau de tot. A nascut cineva cu asa virusi? cum a fost??? Ma bucur foarte tare pentru cine s-a vindecat de asa boala si pina la lacrimi sunt fericita impreuna cu ei. sa va dea Domnul sanatate si numai vesti bune....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna bianca,

sunt la fel ca tine cu B+D; fac tratament aproape incontinuu de 5 ani si inca n-am reusit sa-mi aduc viremiile la nedetectabil; sfatul meu este sa incepi tratamentul cat mai repede, virusul D este f. parsiv; esti tanara si cu un tratament combinat poate vei scapa de ele; dar, nu trebuie sa mai lasi timpul sa treaca; cu detalii, daca vrei, putem vorbi aici, pa!

Buna pati27.Ne spui si noua daca ai scapat de B+D intre timp?

Sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, tuturor!

Nu, nu am scapat de B+D; dupa o pauza de un an, acum fac iar tratament cu interferon+entecavir; (entecavirul mi-l cumpar singura) interferonul mi l-a aprobat prin CAS a III- oara. Nu ma simt chiar bine si nici analizele nu sunt prea bune; ani intregi am avut transaminazele normale, de vreo 10 luni au inceput sa-mi creasca (180, 120, 80, acum le am aproape duble); viremiile urmeza sa le fac prin ianuarie; nici psihic nu sunt ok; ma lupt de atatia ani si nu vad rezultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×