Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

am si eu o mare problema .......! daca sunt singurul fiul al mamei, adica unicul mostenitor, pt ca sunt singura ruda, ar putea (E legal) mama mea sa lase mostenirea unei alte persoane, (prieten, prieten), toata problema este din cauza faptului ca nu ne intelegm foarte bine, si ma tot ameninta ca lasa casa unei vecine de a ei care este prietena foarte buna cu ea si aceasta o cam manipuleaza pe mama, propunandu i ca daca o sa i lase casa ei , va avea grija de mama mea pana o sa moara. (mama are 74 de ani ).astept raspuns urgent va rog ! Multumesc !

Editat de mihaitztza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o mare problema .......! daca sunt singurul fiul al mamei, adica unicul mostenitor, pt ca sunt singura ruda, ar putea (E legal) mama mea sa lase mostenirea unei alte persoane, (prieten, prieten), toata problema este din cauza faptului ca nu ne intelegm foarte bine, si ma tot ameninta ca lasa casa unei vecine de a ei care este prietena foarte buna cu ea si aceasta o cam manipuleaza pe mama, propunandu i ca daca o sa i lase casa ei , va avea grija de mama mea pana o sa moara. (mama are 74 de ani ).astept raspuns urgent va rog ! Multumesc !

 

 

Da, poate.

 

Conform art. 696 c.civ - eredele care renunta la succesiune este considerat ca n-a fost niciodata erede.

Din acest articol este trasa concluzia ca legea nu il ocroteste pe erede, indiferent de calitatea sa - fiu, frate, sotie etc - acordandu-i un procent sau toata masa succesorala, astfel incat defunctul, prin vointa sa, poate sa lase oricui masa succesorala, nefiind constrans de lege in acest sens.

 

In cazul tau, parintele,daca este in deplinatatea facultatilor mintale, poate lasa testament masa succesorala sau anumite bunuri oricarei persoane vrea.

 

In mod particular, un alt mod in care poate instraina bunul- casa- este incheierea asa-zisului contract nenumit "de intretinere", unde este incheiat un contract translativ de dreptul de proprietate cu titlu gratuit, afectat de o conditie suspensiva (intretinerea pana la moartea persoanei care a constituit acest drept de intretinere).

 

Insa toate acestea trebuie facute in deplinatatea facultatilor mintale de catre titular.

 

 

Intrucat am intalnit foarte multe cazuri de genul asta, trebuie sa actionezi prudent si sa nu o lasi pe mama ta sa ia o decizie prosteasca (la cat de ridicol suna se intampla si cazuri din astea). Mai trebuie sa stii ca omul in intrevederea unei averi isi pierde caracterul, astfel incat nu stii ce va face vecina sa obtina un bun.

 

 

Ipotetic vorbind: un mijloc de contracarare a prejudicierii tale este sa institui tutela asupra mamei tale, daca observi semne vadite ale batranetii (ex. senilitate etc).

Tot ipotetic: in cazul in care mama ta incheie un astfel de contract, tu il poti ataca in justitie si sunt mari sanse sa obtii castig de cauza. Contractul va fi declarat nul pentru cauza imorala (opereaza si in cazul donatiilor sau oricaror alte contracte de natura sa transfere dr de proprietate asupra altor persoane). In plus este si inutil, intrucat tu o poti intretine.

 

Oricum, se spune ca o mama tot mama ramane, insa e bine sa stii astea.

Editat de dislexic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca cineva cumpara un imobil inainte de a se casatori, nu are copii, dar are alte rude de gradul 1 (frati), ce poate face sa lase mostenire imobilul numai sotiei? Se poate mosteni de catre ea si fara acte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cineva cumpara un imobil inainte de a se casatori, nu are copii, dar are alte rude de gradul 1 (frati), ce poate face sa lase mostenire imobilul numai sotiei? Se poate mosteni de catre ea si fara acte?

NU, legea romana prevede ca ea are dreptul la 50% si restul de 50% se imparte iar intre ea si rudele de gradul unu ale tale( partaj, daca tu nu ai stabilit altfel printr-un act)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o familie cu mai multi frati,parinti decedati unul dintre frati s-a ocupat de inmormantari. As dori sa stiu daca are vreun drept legal asupra casei parintesti in conditiile in care nici unul dintre frati nu a semnat in favoarea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici un drept. Daca el a suportat cheltuielile de inmormantare, are drept doar asupra ajutorului de deces, daca a fost acordat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domn/doamna,

 

Acum o luna mama sotiei mele a decedat si tatal ei a murit in 1996. Noi traim in Statele Unite, dar sora sotiei mele traieste in Romania. Sora este maritata si au doi copii. Acum 5 ani soacra mea si-a vindut garzonul si s-a mutat impreuna cu fiica sa (si sotul plus copii) in Romania intr-un apartament cu trei camere. Din pacate transactia nu exista pe hirtie, a fost numai verbal. Sotia mea ar avea dreptul la jumatatea garzonului (circa 15-20 mii dolari), dar sotul sorei sale nu vrea sa semneze nici o hirtie ca are obligatii. Sotia mea si sora ei sint in relatii foarte bune, dar casatoria lor nu merge bine si o sa divorteze eventual. Ce putem face in situatia asta, si cind ar fi momentul potrivit pentru actiune (inainte sau dupa divortul?)

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimate domn/doamna,

 

Acum o luna mama sotiei mele a decedat si tatal ei a murit in 1996. Noi traim in Statele Unite, dar sora sotiei mele traieste in Romania. Sora este maritata si au doi copii. Acum 5 ani soacra mea si-a vindut garzonul si s-a mutat impreuna cu fiica sa (si sotul plus copii) in Romania intr-un apartament cu trei camere. Din pacate transactia nu exista pe hirtie, a fost numai verbal. Sotia mea ar avea dreptul la jumatatea garzonului (circa 15-20 mii dolari), dar sotul sorei sale nu vrea sa semneze nici o hirtie ca are obligatii. Sotia mea si sora ei sint in relatii foarte bune, dar casatoria lor nu merge bine si o sa divorteze eventual. Ce putem face in situatia asta, si cind ar fi momentul potrivit pentru actiune (inainte sau dupa divortul?)

 

Multumesc!

Eu n-am inteles nimic.!!!!!!!!!!!!!Cui a vandut soacra ta garsoniera? Si daca a vandut-o ,atunci cum au drept fiicele asupra garsonierei? Explica mai clar .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-am inteles nimic.!!!!!!!!!!!!!Cui a vandut soacra ta garsoniera? Si daca a vandut-o ,atunci cum au drept fiicele asupra garsonierei? Explica mai clar .

Multumesc pentru raspunsul tau si scuza ma ca n-am fost mai clar -- Romana nu este limba mea materna....deci soacra mea a decedat acum o luna, si si-a investit bani de la garsoniera intr-un apartament cu trei camere impreuna cu fiica (si sotul ei) din Romania. Cealalta fiica, adica sotia mea a fast lasata cu nimic -- asta e tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimate domn/doamna,

 

Acum o luna mama sotiei mele a decedat si tatal ei a murit in 1996. Noi traim in Statele Unite, dar sora sotiei mele traieste in Romania. Sora este maritata si au doi copii. Acum 5 ani soacra mea si-a vindut garzonul si s-a mutat impreuna cu fiica sa (si sotul plus copii) in Romania intr-un apartament cu trei camere. Din pacate transactia nu exista pe hirtie, a fost numai verbal. Sotia mea ar avea dreptul la jumatatea garzonului (circa 15-20 mii dolari), dar sotul sorei sale nu vrea sa semneze nici o hirtie ca are obligatii. Sotia mea si sora ei sint in relatii foarte bune, dar casatoria lor nu merge bine si o sa divorteze eventual. Ce putem face in situatia asta, si cind ar fi momentul potrivit pentru actiune (inainte sau dupa divortul?)

 

Multumesc!

daca ,sora sotiei tale,are acte doveditoare (contract de ingrijire si intretinere)atunci sotia ta are 3/8 parti din acel imobil(din partea tatalui decedat)---luati, legatura cu un avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×