Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am inteles dar am facut succesiunea fiindca in joc mai era un teren agricol de 13000mp, pe care i-am impartit frateste 50% fiecare fiindca notarul a zis ca nu merge sa renunte la succesiune fiindca renunta si la teren si asta nu am vrut fiindca suntem frati foarte buni. Acum va rog din nou ce trebuie sa fac dupa succesiune sa imi doneze sa spun asa procentul lui din casa de 25%, eu locuind aici cu parintii iar el in alta parte, Dupa cadastru ce metoda mai buna trebuie sa aplic, partaj-donatie si ce taxe de asemenea ar trebui sa dau. Multumesc si astept va rog mult acel mic raspuns.

 

 

da, asta e cel mai usor, donatie sau cel mai siugur vanzare-cumparare.

 

se poate face si partaj prin instanta, dar dureaza ceva mai mult.

 

dar actul 100% lipsit de efecte juridice in defavoarea ta este cel de vanzare-cumparare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, asta e cel mai usor, donatie sau cel mai siugur vanzare-cumparare.

 

se poate face si partaj prin instanta, dar dureaza ceva mai mult.

 

dar actul 100% lipsit de efecte juridice in defavoarea ta este cel de vanzare-cumparare.

Un contract de v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un contract de vânzare-cumpărare, în situația dată nu ar fi altceva decât o simulație, adică o donație deghizată (iar donațiile deghizate pot fi riscante), și ar fi de ajuns ca el să fie făcut sub semnătură privată, pe când donația trebuie autentificată de notar(și e mai sigură). Și mai ales, contracul de donație este, în principiu, irevocabil, spre deosebire de contractul de vânzare-cumpărare. O donație e mult mai ok, nu văd de ce să te complici cu o vânzare-cumpărare, cel puțin în cazul ăsta.

 

Domnilor va multumesc foarte mult pentru cele cateva raspunsuri pe care le-ati oferit. In fapt concluzia este in mare ce mi-sa spus si la notariat, sa mi-se faca autentificare prin donatie si nu prin vanzare-cumparare. De ce, nu stiu si nici nu vreau sa ma mai agit. Multumesc defel si pentru tabelul cu calculul taxei fiindca sincer nu stiam ce suma voi avea sa mai platesc.Foarte bun forumul. O zi buna tuturor.

Editat de Costy1967
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×