Sari la conținut
Forum Roportal
plictiseala

Chiar avem nevoie de religie?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in zilele noastre,exista n religii,majoritatea oamenilor crezand ca religia lor este cea adevarata.dar chiar avem nevoie de religie?daca ar fii sa ne luam dupa Biblie(pecare multe religii sunt bazate)Isus,cand a venit pe pamant,a vrut sa impartaseasca doar crestinismul si nicidecum alte religii.de ce avem nevoie de o religie pentru a dovedii ca noi credem in divinitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte putini aceia ca nu au nevoie de religie, si inca si mai putini cei care o recunosc.

N-avem cum sa ii facem pe toti sa se ridice la nivelul nostru, <plictiseala> :dance3: . Sau sa coboare?

Ma astept sa fie topicul invadat de crestini care sa-si exprime fricile din adancul subconstientului.

E asa derizoriu cand se agita mai ceva decat la pomeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in zilele noastre,exista n religii,majoritatea oamenilor crezand ca religia lor este cea adevarata.dar chiar avem nevoie de religie?daca ar fii sa ne luam dupa Biblie(pecare multe religii sunt bazate)Isus,cand a venit pe pamant,a vrut sa impartaseasca doar crestinismul si nicidecum alte religii.de ce avem nevoie de o religie pentru a dovedii ca noi credem in divinitate?

 

Ce intelegi prin..."Isus, cand a venit pe pamant" ?

 

Nu avem nevoie de religie...avem nevoie de o inima buna... :dance3:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce intelegi prin..."Isus, cand a venit pe pamant" ?

 

Nu avem nevoie de religie...avem nevoie de o inima buna... :wub:

 

majoritatea doar afiseaza fatul de a fi credinciosi, si nu au nimic comun cu religia.depinde de anturajul in care se invirt.

daca anturajul este format din persoane credincioase adopta si ei aceasta pozitie iar daca anturalui este de natura ateista vor fi cei mai convinsi atei.in final totul este o disputa de interese.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , oamenii au nevoie de religie numai ca nu cea sau cele pe care le stim noi. Religia actuala ar trebui schimbata la 90 de grade si sa se stearga cu buretele gunoiul ideologic care a facut atatea victime si sa se redea cuvantului religie adevarata sa semnificatie, desi cel mai bine cred ca mai bine ar trebui inlocuit termenul pentru ca numai simpla sa pronuntie ar fi in stare sa produca schimbari la nivel social. Inca suntem la stadiul in care avem nevoie de un cult care sa ne tina uniti si sa ne fereasca de mintile bolnave de care suntem condusi, dar stati linistiti asta nu o sa se intample niciodata.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da , oamenii au nevoie de religie numai ca nu cea sau cele pe care le stim noi. Religia actuala ar trebui schimbata la 90 de grade si sa se stearga cu buretele gunoiul ideologic care a facut atatea victime si sa se redea cuvantului religie adevarata sa semnificatie, desi cel mai bine cred ca mai bine ar trebui inlocuit termenul pentru ca numai simpla sa pronuntie ar fi in stare sa produca schimbari la nivel social. Inca suntem la stadiul in care avem nevoie de un cult care sa ne tina uniti si sa ne fereasca de mintile bolnave de care suntem condusi, dar stati linistiti asta nu o sa se intample niciodata.....

 

Ai dreptate, desi nu sunt deacord ca nu o sa se intample niciodata. E adevarat ca toti cei care impartasesc astfel de idei, sau care cred in binele absolut si-n Dumnezeu ca detinator al sau, nu trebuie sa se uneasca in lumea aceasta deoarece ar fi in minoritate si ar fi distrusi de majoritate. Dar evanghelia anunta apropierea in timp a unei zile cand Dumnezeu va interveni in mod supranatural pt a repune bazele inceputului.

Oricine ar lua o astfel de initiativa inainte de timpul potrivit, va fi impiedicat de chiar insusi Dumnezeu, deoarece singurul nume sub care trebuie construita Imparatia Cerurilor este detinut de El. Se pare ca Isus Hristos este numele omenesc, dar inca nu-l stim pe cel minunat, ceresc.

 

 

 

 

 

Omul este prea slab inteligent ca sa se poata feri de capcanele puse de inteligentele Heruvimului cazut, si orice tentativa, oricat de bine intentionata, de a construi pe batranul pamant o imparatie a perfectiunii este imposibila. Perfectiunea exista numai in Dumnezeu, si El nu a terminat insa lucrarea pe care a inceput-o cu prezentarea binelui in comparatie cu raul. Iar omul poate sa se opuna raului doar la nivel individual si nu international. Si chiar la nivel individual o poate face numai intr-o continua colaborare cu Dumnezeu prin Duhul Sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma simt bine si fara !!! Pot sa fac ce vreau in timpul meu liber, n-am nevoie sa ascult pe unu cu vrute si nevrute despre fantezia unora in care si asa nu pot sa cred sau nu am de gand sa folosesc ca o reteta pentru viata.

De ce sa hranesc eu pe unul si familia doar sa-mi spuna ce sa fac si cat la % din banii mei sa-i dau lui ???

Eu castig banul !!! Daca sint capabila sa-l castig, la fel stiu sa-l si cheltui !!! si pe ce-mi convine si-mi face placere !!!

 

In rest, pentru mine ori ce discutie pe tema religiei este timp inutil pierdut.

 

E ca si cand se invarteste cainele sa-si prinda coada si nu-l mai ajunge!

 

Mascarada in turbane, basmale si poale multe, biblii, icoane, luminari, tamiie, pedepse de stat in genunchi si in picioare ore in sir, renuntare la viata ...... dar popa bea si se distreaza !!! Eu optez pentru altceva !!!

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma simt bine si fara !!! Pot sa fac ce vreau in timpul meu liber,

 

Deocamdata Olga, deocamdata. Si daca ai putea sa suferi pt cei care nu au acelasi noroc ca tine, si sufera de cand se nasc si pana mor, atunci nici macar deocamdata nu te-ai putea simti bine. Se vede ce inima ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×