Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Se stie ca atunci cind moare cineva,se acopera toate oglinzile din casa.Dar oare,de ce? :aranjare:

Batrinii,spun ca sufletul raposatului privindu-se in oglinda,ramine captiv...si nu mai paraseste acea casa.

Va folosi oglinda ca pe o poarta de calatorie intre lumea aceasta si cea de dincolo. :spiteful:

Dar oare,ce putere magica au oglinzile? Si pina unde merge puterea lor?

Voi,stiti ceva despre aceasta? :lol2:

"Şamanii Tungus,erau mari specialişti ai dialogului cu lumea de dincolo .Magica lume ascunsă in luciul adanc al oglinzilor i-a fascinat dintotdeauna pe oameni. Aparent un simplu obiect menit să ne reflecte infăţişarea, oglinda, a fost folosită incă din vremuri biblice ca o poartă de comunicare cu lumea spiritelor, cu tăramul de dincolo. Practică oculta, oficiată mai ales de magi, vrăjitori şi şamani, călătoria in lumea oglinzii are o continuitate şi o varietate surprinzătoare de-a lungul istoriei. Informaţiile legate de această problemă ne vin din literatură, din mitologie, din religie, din politică, ba chiar şi din viaţa cotidiană. Şi chiar dacă această istorie sare uneori peste secole intregi, totuşi este clar că folosirea oglinzilor pentru intalnirea cu spiritele defuncţilor a jucat un rol important, incă de la inceputurile umanităţii. Informaţii legate de practica prezicerii apar incă din Vechiul Testament.

In prima carte a lui Samuel se spune că regele Saul i-a gonit pe toţi prezicătorii din Israel, ordonand apoi să fie ucis oricine va face să apară vreun spirit.

Iată insă că mai tarziu, cand a avut nevoie ca defunctul său mentor, regele Samuel, să-l indrume intr-o hotărare pe care trebuia să o ia, Saul s-a deghizat şi a mers la En-Dor, o localitate unde trăia o prezicătoare, pe care a silit-o să cheme spiritul lui Samuel, conducătorul profet al lui Israel.

..............................................

 

Tradiţia şamanică

Antropologii care au studiat culturile şi ritualurile tribale afirmă că, in cadrul lor, invocarea spiritelor era facută prin metode asemănătoare celor din Vechiul Tesţament. In Siberia, de exemplu, şamanii Tungus foloseau oglinzile de cupru pentru a "chema spiritele". .................................................

 

Celţii şi prezicerile in oglindă

Intr-un manuscris celt, datand din secolul al XII-lea, se povesteşte ceea ce i s-a intamplat lui Lludd, rege al Bretaniei, atunci cand a incercat să-i prindă pe dragonii pe care i-a văzut in luciul unui vas plin cu apă...........................................

 

Cand agentul 007 se uita in oglindă

Dar povestea cea mai fascinantă a viziunilor realizate in oglinzi ii aparţine unui englez, pe nume John Dee, un erudit al epocii elisabetane. Născut in 1527, la Londra descoperă din co-pilărie plăcerea studiului, dar şi a invenţiilor diverse, jurand că işi va consacra intreaga viaţă cercetării şi carţilor. Ardoarea sa a fost recompensată. La nouăsprezece ani, preda deja in mai multe universitaţi, mai ales in Franţa, unde numeroasele sale excentricităţi erau apreciate mai mult chiar decat studiul fizicii şi al matematicii in care cxcela. Astfel, intr-o imprejurare deosebită, in timp ce studenţii săi se pregăteau săjoace o comedie de Aristofan, el a hotărat că punctul forte al spectacolului va fi un aparat cu efecte speciale - o insectă gigantică, care ar fi dat senzaţia că zboară cu adevărat. ............. "

 

..mai multe informatii si continuarea o gasiti aici: http://shaman70.ablog.ro/categorie/1597/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesanta intrebuintarea oglinzilor in Feng Shui, unde oglinda este deseori folosita pentru a respinge elemente din exterior care ar putea perturba armonia caminului. De exemplu, daca in camera de studiu avem biroul pozitionat pe linie dreapta fata de usa, si stam cu spatele la usa, este indicat ca in fata noastra (pe birou, pe perete) sa atarnam o oglinda. E si o chestie psihologica simpla la mijloc. Stand cu spatele la usa (legatura cu "exteriorul") nu putem intercepta la timp orice influenta, si atunci putem fi luati pe "nepregatite". Oglinda reflecta posibilele influente exterioare.

 

Modul de intrebuintare a oglinzii magice in taoism este destul de aparte, reveland natura reala a influentelor negative- raufacatoare, ea este o pavaza impotriva acestora. De aceea, chiar si in zilele noastre, se pune deasupra portii caselor o oglinda octogonica, avand pe ea cele opt trigrame. Oglinda octogonala este simbolul perfectiunii si a armoniei, ea este un intermediar intre oglinda rotuda- cereasca, si cea patrata- pamanteasca.

"Dictionar de Simboluri"- Jean Chevalier

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesat, dar daca in Biblie spune ca se apela la prezicatori, atunci de ce spun batranii ca e pacat sa ti se ghiceasca viitorul sau sa mergi la ghicitori?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ... m-am intrebat si eu

 

banuiesc ca raspunsul e "cumpatare" ... prezicatorii veneau la cel ce avea nevoie de o indrumare pe cale sau Dumnezeu ii dadea vedenii omului care avea nevoie

 

astazi mergem la ghicitoare sa vedem cand ne maritam si cand ... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzisem candva de un ritual, parca de Sanziene. Fetele nemaritate stau goale si despletite in fata oglinzii, evident ca la 12 noaptea, cu o lumanare aprinsa si invoca sa li se arate persoana cu care se vor casatori... M-am gandit ca de Sanziene pt ca atunci noaptea e mai scurta iar lumea de dincolo, din viitor, care iti arata chipul, are sanse mai mari sa plece odata cu rasaritul de la ora 4:30. Adica te-ai scos doar cu cateva ore de bantuiala prin apele translucide ale spatiului dintre lumi. Si parca tot de Sanziene era cu busuiocul sub perna?

Editat de qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

busuioc sub perna se pune de boboteaza.

uitatul in oglinda sa-ti vezi sortitul am auzit ca ar fi de anul nou. dar cred ca difera de la zona la zona.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mdea... ceea ce este mai interesant, e faptul ca acest eres il gasim cam la toate popoarele intr'un fel sau altul .

Oglinzii ii sunt atribuite functii magice cu mult inaintea antichitatii , fiind considerata de unele popoare o poarta catre suflete .

 

mai tarziu credinta s'a extins si la fotografie , care putea fura sufletul celui fotografiat .

 

oricum , cert e ca toate aceste traditii se mai pastreaza si astazi . :)

 

cat adevar este cuprins in ea ... e alta poveste .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mdea... ceea ce este mai interesant, e faptul ca acest eres il gasim cam la toate popoarele intr'un fel sau altul .

Oglinzii ii sunt atribuite functii magice cu mult inaintea antichitatii , fiind considerata de unele popoare o poarta catre suflete .

 

mai tarziu credinta s'a extins si la fotografie , care putea fura sufletul celui fotografiat .

 

oricum , cert e ca toate aceste traditii se mai pastreaza si astazi . :)

 

cat adevar este cuprins in ea ... e alta poveste .

 

Faza cu furatul sufletului de fotografie am auzit-o si eu. Am vazut chiar si un film pe aceasta tema si cu oglinzile dar, nu-mi amintesc numele filmului. Si daca se spune ca fotografiile sunt singurele care capteaza spiritul fantomelor si daca ar fi adevartat( nu stiu pt ca nu am facut proba) poate e ceva adevar si in furatul sufletului, sau o parte, in fotografii. Niciodata nu iese fum fara nici un pic de foc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×