Sari la conținut
Forum Roportal
ajutatiorfanii

Copilul - o pasare in colivie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

treziti-va, oameni buni, suntem ca niste negri pe plantatie care continua sa faca copii, desi stiu foarte bine ce-i asteapta

 

deschideti ochii, va jucati cu viata unor oameni nevinovati... merita ei sa se sacrifice toata viata pentru placerea voastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un raspuns tipic de om idiot :flowers:

Nu cred,avad in vedere ca sensul acestei expresii este:am un scop si pentru el ma lupt,muncesc,ma sacrific si nu cer multumiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scop egoist mascat... nu recunosti ca viata ta e de cacat, fara bani, fara distractii, ti-ai luat numai tzepe ca ai ascultat pe boii din jurul tau si ca nu mai poti face nimic pentru tine sa te salvezi, si atunci iti zici - "pentru copii muncesc"... ha ha ha --> bull fucking shit...

 

Adica, iti justifici elegant incompetentza si iresponsabilitatea prin care ti-ai irosit PROPRIA viata !

 

ok acum puteti sa va auto-mintiti programandu-va neuro lingvistic prin posturile voastre ipocrite cat vreti... sunteti unde sunteti pentru ca MERITATI din plin ! Ipocrizia se plateste subtil !

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scop egoist mascat... nu recunosti ca viata ta e de cacat, fara bani, fara distractii, ti-ai luat numai tzepe ca a-i ascultat pe boii din jurul tau si ca nu mai poti face nimic pentru tine sa te salvezi, si atunci iti zici - "pentru copii muncesc"... ha ha ha --> bull fucking shit...

 

Adica, iti justifici elegant incompetentza si iresponsabilitatea prin care ti-ai irosit PROPRIA viata !

mult,mult si dureros adevar!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Adica, iti justifici elegant incompetentza si iresponsabilitatea prin care ti-ai irosit PROPRIA viata !

 

...

 

Ce intelegi prin ,,irosit"?Pentru fiecare dintre noi,termenul are alt inteles.Pentru mine inseamna ca nu as face cava bun,concret,de viitor,cam in sensul asta...sau ca ,,as freca menta" de pomana,mai traditional spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iata viata cea frumoasa la care au condamnat-o parintii pe o tanara din romania... au facut-o, s-au bucurat de ea, fara sa le pese ca pentru asta au condamnat o fiinta la o viata de munca... din pacate, in acest caz copilul lor a platit cu viata condamnrea parintilor:

 

http://www.evenimentulzilei.ro/article.php?artid=302033

 

faceti copii, nu va lasati, sa se chinuie, sa munceasca o viata intreaga, haideti, ca o sa va amuze, o sa va treaca pragul la batranete

 

nu va ganditi la copil, tot ce conteaza pe lumea asta sunteti voi si placerile voastre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga, am inca o dovada a gandirii tale puerile: faptul ca tu din mesajul meu ai inteles ca aprob cruzimea. Eu am spus doar ca ai facut o comparatie puerila.

Te intreb: esti vegetarian? Dupa ce imi raspunzi continuam discutia.

 

mananc de toate

 

O fac pentru ca mimeaza ce fac alti oameni...

Oamenii fac copii intrucat sunt plictisiti de ei insisi.

Femile fac de multe ori copiii pentru a-i arunca lanturi sotului sa-l tina legat de familie... societatea e ignoranta si pervertita.

 

Sunt PRO COPIII dar numai daca sunt intrunite urmatoarele raspunsuri :

 

1. Aveti o casa a voastra sau stati cu parintii ?

2. Ce viitor ii puteti oferii copilului ? Ii puteti oferii o casa a lui cand va avea varsta voastra ?

3. Ce studii aveti ? Ce servicii si salarii aveti ?

4. De ce vrei un copil ? Doar ca e dragutz, doar ca se pot face ?

5. Aveti un bagaj genetic bun, ati consultat un doctor pe bune (fara kent si sapun) ?

6. Iti permiti finainciar sa ai un copil ? Ai timp de el ?

 

Spun asta intrucat e plin pamantul de cupluri sarace cu un copil sau mai multi, copil/copii care mai apoi sunt lasati acasa de parintii care pleaca in occident la lucru pentru ca nu au ce le pune pe masa, nu au cum sa le ofer un viitor.

Cupluri care raman in Romania si lucreaza 12 ore pe zi... la ce-l faci daca nu esti in stare sa-l cresti tu ?

Traiti si actionati responsabil.

Nu imitati ce vedeti in jurul vostru.

 

mai cititi o data, merita

 

Lol, cum era de asteptat, nu a'ti inteles nimic din mesajul acestui topic. Sunt curios cati dintre asa zisii oameni stiu sa isi creasca un copil. Si 5% este mult. Este trist sa vezi copiii de 10 ani cum sunt certati de parinti pentru cel mai mic fleac, sau se rastesc la ei din niste motive cretine. Cati dintre voi evita certurile sau nu ridica tonul in fata unui copil? Stiti sa il invatati ce este viata si cum sa se desciurce in societate fara sa se murdareasca? In momentul in care esti angajat si lipsesti cel putin 8 ore de acasa, automat copilul v-a creste cu un mare handicap. Gradinita si scoala nu fac decat sa il robotizeze si sa il priveze de ce este mai important pentru el: parintii. Ipocrizia la oameni este de nedescris. Oamenii se nasca predispusi la una dintre cele mai tenace si debilitante afectiuni mintale: autoamagirea. Asa reusim sa ne gasim mereu justificari....mai rau ca robotii.....

 

super frumos exprimat

 

Sincer nu vad legatura cu filozofia, ti se pare subiectul amuzant sau si mai rau..didactic? Sa faci un copil in ziua de azi , este aproape la fel de criminal ca lasarea in viata a unui om/copil handicapat ........

 

asta am vazut si eu, in general oamenii privesc subiectul asta detasat, poate chiar amuzant, nu le pasa de consecintele faptelor lor, nu-si dau seama cat de importanta si grava e problema

 

petru majoritatea copiii sunt niste jucarii facute pentru propriul amuzament si placere

 

Gresit...prefer sa nu fac mai bine, daca stiu ca nu pot sa ii ofer ce vreau si sa aiba parte si de libertate. Nu sufar de egoism ereditar si pot sa imi dau seama si singur ce o sa se intample in viitorul apropiat. Toti putem sa vorbim frumos si sa aberam cu intentii bune, problema este ca prea multi se folosesc de vorba ca isi creeze un fals sentiment de securitate (autoamagirea).......

 

multi din cei cu care am vorbit in afara forumului mi-au spus ca cel mai bine bag capul in nisip si imi inchipui ca viata e frumoasa

 

poate o fi bine, poate nu, dar este total gresit sa folosim tehnica asta cand luam decizia de a mai condamna inca un suflet la viata

 

nu putem fi inconstienti cand ne jucam cu un suflet

 

... la buna revenire la topic.

concluzie: faceti copii numai daca sunteti siguri ca vor iesi niste paraziti sau niste handicapati care vor trebui intretinuti toata viata de catre altii pentru ca ei n-au chef sau nu-s in stare (sam ambele). intretinuti... nu se stie de cine sau cum. ramane a se elucida de unde le gasim lor sclavi :tease:

 

iar pentru situatia data... mai este totdeauna solutia lui sartre. nu-ti convine regula jocului, poti intotdeauna sa iesi din el. :o:

 

n-ai inteles nimic din ce se discuta aici

 

O fi realitate, dar numai pentru unii adulti, caci copiii nu merg la slujba, nu au sefi idioti, etc. Deci nu este un subiect despre copii. Si ca sa continui: o fi realitate pentrui acei adulti care au o gandire de parazit, care sunt niste putori pline de lene si egoism incat au pretentia sa ii intretina parintii pana la adanci batraneti. Aceasta categorie este o mica minuscula minoritate din care se pare ca faci parte cu succes.

Si inca nu mi-ai raspuns la niste intrebari: esti vegetarian? si nu ne-ai spus nimic despre copilasul tau...

 

aoleu, ce ma fac cu tine, nu intelegi ideile pe care le transmit

 

copiii de azi vor fi sclavii de maine, asta intelegi?

 

Batem in extreme dragilor - de ambele parti.

Una e sa-i asiguri unui copil o casa si o educatie si alta e sa-i fii sclav pana moare.

 

Eu personal consider ca daca nu ii poti asigura o casa pana la varsta de 25 de ani unde sa locuiasca singur inseamna ca nu ai fost responsabil cand l-ai conceput.... sorry parerea mea.

 

Restul ce va face el in viata - treaba lui, dar o educatie si o locuinta (2 camere) este obligatia oricarui parinte responsabil

 

macar atat daca ar face si tot ar fi ceva... din pacate parintii spun "esti adult acum, te descurci"

 

cu alte cuvinte "nu-mi pasa ce o sa faci, eu nu te mai tin pe bani acum, cand nu mai esti o jucarie"

 

Mdea, deci daca eviti sa imi raspunzi inseamna ca nu esti vegetarian, ci carnivor, deci tot exemplul tau patetic cu puii de gaina e doar de fatada... si vad ca nici despre "copilul tau adoptat" nu poti sa imi spui nimic... cel mai probabil nici nu exista, si asta era o incercare patetica de a ne atrage atentia... dar macar esti cinstit, si nu mergi cu minciuna mai departe decat ai facut-o deja...

 

care parte din "viata mea personala nu te priveste" nu ai inteles-o?

 

aici vorbim despre subiectul topicului, nu despre mine

 

Am avut rabdare si am citit absolut tot..Si am inteles ca tu sprijini foarte mult copiii orfani,nu stiu de ce am impresia ca ai crescut intr-un orfelinat sau lucrezi intr-un orfelinat..Ok am inteles ca nu iti place munca,trezitul de dimineata s a m d..dar nu crezi ca daca ar gandi toti ca tine in cel mult 100 de ani ar disparea specia umana?Iti recomand din draga inima sa mergi la un psiholog,s-ar putea sa faca minuni in gandirea ta..

 

multumesc pentru rabdare

 

presupunand ca toata lumea ar urma ideile mele si ar disparea specia umana, acest lucru ar fi bun, pentru ca daca toti sunt de acord ca viata nu merita traita, atunci la ce sa o perpetuam?

 

repet pentru cei care inteleg mai greu, tot ce am scris ar fi valabil numai daca toti oamenii ar gandi ca mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×