Sari la conținut
Forum Roportal
ELIZAJ

Scleroza in placi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tatal meu poate sa ajute cu sfaturi in tratamentul sclerozei in placi. Pina in prezent, rezultatele au fost pozitive in majoritatea cazurilor! Numai bine!

 

 

De ce trezesti sperante fara acoperire? boala aceasta este incurabila si ce se poate obtine prin tratamentele actuale este numai o incetinire a evolutiei ei. In rest "vindecatori" care peste noapte au descoperit panaceul sunt multi,pacat de oamenii care din disperare ii cred si se agata ca inecatul de pai de aceste sperante desarte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok ... am nevoie de ajutor in chestia asta ... tatal meu este bolnav de scleroza in plagi ... am fost pe la o multime de medici pana cand tot am auzit de la ei de tratamentul cu Interferon ... ne-am interesat si in timisoara la spitalul judetean este o sectie care se ocupa cu asa ceva dar am intzeles ca o injectie care ar trebui sa o ia pe odata pe luna ... costa 43 milioane lei ... dar cica este si ceva program unde este mai ieftin .. in fine ... ideea este ca vreau sa stiu exact ce face acest Interferon ... care sunt efectele lui .. si chiar este asa de scump?? trebuie neaparat ca pe cei mai necajiti sa ne dea tzeapa spitalele ... am intzeles ca nici nu pre sunt fonduri pentru "tratare"(pun in gilimele pt. ca stiu ca nu este cale sa o vindeci) bolnavilor de Scleroza in Plagi!

Inca o chestie ... am intzeles ca este de fapt o boala eredita ... se paote sa o am si eu ??? Apropo tatal meu are 48 de ani ... iar eu 17 .. este vreo posibilitate ca sa apara boala asta si la mine ?? din spusele lui ... tatal sau nu avea nici un semn de boala a fost tot timpul sanatos .. se paote sa fie de la bunicul sau sau ceva de genu si sa se fi activat la el?! este posibil ca fumatul si consumul de alcool accelereaza activarea bolii?? Tatal meu in timerete a fumat aproape 11 ani ... si a fost pot sa spun un bautor cam patimas pana acum 12 ani cand s-a lasat... in rest a fost tot timpul sanatos ... el niciodat anu a racit ... nu a avut o gripa sau ceva de genu ...

El crede ca faptul ca a lucrat 3 ani ca paznic de noapte sa fii facut ca boala sa apara ... vreau sa stiu ce se paote face, care ar fii tratamentele pt. impiedicarea bolii sa mai evolueze sa stiu ce sa ii spun pt. ca isi face vise din asa zisele tratamente naturiste!

 

Multumesc anticipat sia stept raspunsurile voastre ...inca o data va multumesc ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok ... am nevoie de ajutor in chestia asta ... tatal meu este bolnav de scleroza in plagi ... am fost pe la o multime de medici pana cand tot am auzit de la ei de tratamentul cu Interferon ... ne-am interesat si in timisoara la spitalul judetean este o sectie care se ocupa cu asa ceva dar am intzeles ca o injectie care ar trebui sa o ia pe odata pe luna ... costa 43 milioane lei ... dar cica este si ceva program unde este mai ieftin .. in fine ... ideea este ca vreau sa stiu exact ce face acest Interferon ... care sunt efectele lui .. si chiar este asa de scump?? trebuie neaparat ca pe cei mai necajiti sa ne dea tzeapa spitalele ... am intzeles ca nici nu pre sunt fonduri pentru "tratare"(pun in gilimele pt. ca stiu ca nu este cale sa o vindeci) bolnavilor de Scleroza in Plagi!

Inca o chestie ... am intzeles ca este de fapt o boala eredita ... se paote sa o am si eu ??? Apropo tatal meu are 48 de ani ... iar eu 17 .. este vreo posibilitate ca sa apara boala asta si la mine ?? din spusele lui ... tatal sau nu avea nici un semn de boala a fost tot timpul sanatos .. se paote sa fie de la bunicul sau sau ceva de genu si sa se fi activat la el?! este posibil ca fumatul si consumul de alcool accelereaza activarea bolii?? Tatal meu in timerete a fumat aproape 11 ani ... si a fost pot sa spun un bautor cam patimas pana acum 12 ani cand s-a lasat... in rest a fost tot timpul sanatos ... el niciodat anu a racit ... nu a avut o gripa sau ceva de genu ...

El crede ca faptul ca a lucrat 3 ani ca paznic de noapte sa fii facut ca boala sa apara ... vreau sa stiu ce se paote face, care ar fii tratamentele pt. impiedicarea bolii sa mai evolueze sa stiu ce sa ii spun pt. ca isi face vise din asa zisele tratamente naturiste!

 

Multumesc anticipat sia stept raspunsurile voastre ...inca o data va multumesc ...

 

Scleroza in placi, zic medicii, nu este ereditara. In fapt insa, toate maladiile importante au un oarecare caracter ereditar, datorita faptului ca noi toti mostenim constitutia genetica a parintilor nostrii, iar toate bolile apar si datorita, sau macar in functie, de cum arata aceasta constitutie. Chiar boli infectioase, ca TBC-ul, sau lepra, au un oarece caracter ereditar. Ereditar insa, nu inseamna congenital, si nici nu se citeste ca o condamnare sigura. Cele mai drastic ereditare boli, daca stai si judeci drept, sunt totusi blande, lasandu-i pe cei mai multi dintre descendentii unui bolnav, cu mari sanse de a trai o viata intreaga sanatosi.

Astea fiind zise, nu pot sa-ti ascund ca rudele si descendentii directi dintr-o persoana care a fost diagnosticata cu scleroza multipla, are o probabilitate usor crescuta fata de populatia generala, sa dezvolte si el aceasta maladie. Asta nu trebuie nicicum sa inspaimante, caci cel mai sanatos si norocos om care exista pe Terra (care o fi ala), este si el la randul lui, inevitabil, o persoana care pentru anumite maladii serioase, are sanse mai mari de a le dezvolta, decat restul populatiei. Cu totii suntem variante genetice ale speciei om, cu toti posedam un anume polimorfism genetic. Boala, cel mai adesea, apare cand din nesansa se intalneste o forma polimorfica dezavantajoasa, cu un mediu, un factor de mediu, care ii da sansa sa-si faca de cap.

CEL MAI IMPORTANT TOTUSI: NU-L LASA PE TATAL TAU SA-SI CHELTUIE BANII, SAU PUNA SPERANTELE, IN "NATURISM", INTRUCAT ESTE O ABERATIE, O ESCROCHERIE Lasa omul sa spere si eventual sa incerce, daca chiar nu este genul lucid, insa macar ajuta-l sa adopte si tratamente medicale, chiar daca acestea nu au decat un succes partial. A pleca dezamagit cu Volvo-ul tau de la un mecanic autorizat, la un spoitor de oale, ca sa-ti repare motorul, e cam tot aia cu a pleca de la medic la naturist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

donez patru cutii de interferon 1 beta (betaferon) utilizat in tratamentul sclerozei multiple (scleroza in placi). urgent (expira in curant) si complet gratuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce trezesti sperante fara acoperire? boala aceasta este incurabila si ce se poate obtine prin tratamentele actuale este numai o incetinire a evolutiei ei. In rest "vindecatori" care peste noapte au descoperit panaceul sunt multi,pacat de oamenii care din disperare ii cred si se agata ca inecatul de pai de aceste sperante desarte

 

nu stiu daca mai este de actualitate mesajul, poate intre timp ai aflat lucrurile care te interesau.

exista program national pentru tratamenul cu interferon. Tg Mures, Bucurestiul si Iasul stiu sigur ca au. De Timisoara nu stiu, sincer. Cei de la Tg Mures sunt foarte sufletisti...Dna Dr Balasa de la clinica de neurologie.

sunt mai multe tipuri de interferon, depinde de forma de boala. odata intrat in programul national, terapia este gratuita, sustinuta de statul roman. interferonul este un medicament imunomodulator, adica regleaza un pic mecanismele autoimune implicate in producerea sclerozei multiple. exista forme de scleroza multipla care se preteaza si la tratament cu glatiramer acetat, nu e interferon, dar se pare ca unii au rezultate. multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte curioasa sa stiu daca fiolele de interferon se pot cumpara.

Am fost in studiu de caz un an si jumatate.Acum trebuia sa intram in programul national.

Ne-au spus sa mai avem rabdare.Casa de sanatate nu are fonduri.

Nu stiu daca realizeaza ca sanatatea noastra depinde de acest tratament.

Nu ne indruma nimeni ce ar trebui sa facem,doar sa asteptam.

Poate,stie cineva mai mult despre acest subiect si ma poate indruma si pe mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o ruda bolnava de aceasta boala cumplita,si sunt tare curioasa daca cineva a reusit sa se trateze sau macar sa stopeze evolutia bolii in vreun fel, dar in china a fost cineva pentru operatie? stie cineva daca sunt sanse de vindecare? va multumesc si astept raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tatal meu poate sa ajute cu sfaturi in tratamentul sclerozei in placi. Pina in prezent, rezultatele au fost pozitive in majoritatea cazurilor! Numai bine!

 

Intrebarea mea ar fi ce analize ar trebui facute sa descoperi boala???Si cum se manifesta??/

 

 

 

Intrebarea mea ar fi ce analize ar trebui facute sa descoperi boala???Si cum se manifesta??/

Si as avea chiar mai multe intrevbari cu privire la boala asta daca este o boala care se transmite???

Sper sa-mi raspunda cineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×