Sari la conținut
Forum Roportal
Imparatul

Amenzi de circulatie

Postări Recomandate

intre 3 si 5 ani. dar nu asteapta fiscul sa se prescrie. chiar anul trecut ziceau ceva la stiri cum ca au trecut la represalii ca sa nu se prescrie amenzile neachitate de vinovati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea ta nu e lipsita de echivoc. Exista termene de prescriptie privind aplicarea amenzii, privind executarea amenzii, regimul prescrierii punctelor si scoaterea din evidenta a amenzilor.

 

Aplicarea: sanctiunea se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

 

Executarea: daca procesul vebal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de 1 luna de la data aplicarii sanctiunii, in plus executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 2 ani de la data aplicarii (in cazul in care vine procesul verbal)- se prescrie in acesti 2 ani amenda care nu a cunoscut nici o forma de executare silita.

 

Punctele: sunt prevazute in codul rutier- 6 luni, 1 an + conditiile.

 

Scoaterea din evidenta: nu il intereseaza pe cetatean- nu au relevanta juridica-, in plus nu este o informatie de interes public. Acestea se pastreaza in arhivele politiei. Asa incat in cazul asta, nu poate fi vorba de prescriptie.

 

De asemenea, exista un regim juridic distinct daca vorbim de o amenda penala, administrativa sau de o contraventie.

 

 

 

flori de camp, nu stiu de unde ai scos termenul de la 3 la 5 ani - este o informatie gresita si inexacta. Eu de obicei nu raspund sa ma dau rotund daca nu stiu despre ce e vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact....

Am o cunostinta care in 2001 avea amenzi de circulatie in jur de 60 000 000, in 2005-2006 nu achitasera nici una dar mai avea in jur de 7 milioane.

??????

?????

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×