Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Din viata misionarilor crestini

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In fata mortii orice om este cuprins de frica!

Necrestinul este disperat.Crestinul se incredinteaza in bratul lui Dumnezeu!

 

Asta este in cel mai bun caz rezultatul imbrobodirii!

...si nu o minune cum ti-ar place sa crezi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fata mortii orice om este cuprins de frica!

 

Cre'ca japonezii mureau de frica cand stiau ca urmau sa moara nu? Vezi alta tampenie crestina care este prezentata ca un cadru de referinta in spijinul unei credinte........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cre'ca japonezii mureau de frica cand stiau ca urmau sa moara nu? Vezi alta tampenie crestina care este prezentata ca un cadru de referinta in spijinul unei credinte........

Daca tie frica, de ce tie frica?

Daca nu tie frica, de ce nu tie frica?

Deci oricum am intoarce-o tot noi suntem cei rai. :lol: Asa stiu unii sa poarte discutii!

Cat despre japonezi, nu cred ca ai fi vrut sa fii cu vreunul in torpila respectiva sau cu vreum terorist musulman. Multi au fost trimisi sau sunt trimisi fortat sau altii sub influenta drogurilor!

In fata mortii toti oamenii realizeaza momentul , in afara de oamenii bolnavi psihici care nu mai realizeaza ce se intampla cu ei!

Importanta este atitudinea inaintea mortii, intrii in panica sau te incredintezi in mana lui Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tie frica, de ce tie frica?

Daca nu tie frica, de ce nu tie frica?

Deci oricum am intoarce-o tot noi suntem cei rai. :lol: Asa stiu unii sa poarte discutii!

Cat despre japonezi, nu cred ca ai fi vrut sa fii cu vreunul in torpila respectiva sau cu vreum terorist musulman. Multi au fost trimisi sau sunt trimisi fortat sau altii sub influenta drogurilor!

In fata mortii toti oamenii realizeaza momentul , in afara de oamenii bolnavi psihici care nu mai realizeaza ce se intampla cu ei!

Importanta este atitudinea inaintea mortii, intrii in panica sau te incredintezi in mana lui Dumnezeu?

 

Pentru ca totul tine de modul de viata si de educatia primita. Samuraii aveau codul Bushido ca punct de reper, iar pentru ei moartea era ceva neinsemnat. Ba mai mult era o onoare. Multi e o vad ca pe ceva tragic, atitudine cu totul normala tinand cont de ce educatie tampita avem parte si la scoala si acasa. Daca ai incerca sa analizezi mai obiectiv ai observa multe lucruri care nu iti sunt accesibile inca, numai ca atata timp cat iei sisteme de referinta ca punct de reper absolut vei ramane orb......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca totul tine de modul de viata si de educatia primita. Samuraii aveau codul Bushido ca punct de reper, iar pentru ei moartea era ceva neinsemnat. Ba mai mult era o onoare. Multi e o vad ca pe ceva tragic, atitudine cu totul normala tinand cont de ce educatie tampita avem parte si la scoala si acasa. Daca ai incerca sa analizezi mai obiectiv ai observa multe lucruri care nu iti sunt accesibile inca, numai ca atata timp cat iei sisteme de referinta ca punct de reper absolut vei ramane orb......

Nu se poate sa nu ai un punct de referinta, sa nu te raportezi la ceva! Asa este creat Universul acesta! Si eu credeam in adolescenta mea intr-o libertate abstracta in care sa nu ma mai raportez la nimic.M-am convins ca am fost cu capul in nori fiindca nu exista asa ceva! Important este sa vezi daca punctul de reper este cel bun sau nu!

Revolutia hippy din America cauta tot o asfel de libertate si au ajuns la faliment, o generatie de dezaxati, si-o generatie problema!

Moartea ramane o problema a omenirii! Este adevarat ceea ce ne-ai spus ,pentru unii si-au rezolvat aceasta problema in functie de sistemul de referinta, cel putin temporar!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii au tendinta sa eticheteze ca rau ceea ce nu inteleg.Moartea nu este deloc o problema a omenirii. Este sfarsitul unui proces si din pacate nu este apreciata la adevarata ei valoare. Moartea este necesara....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×