Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Din viata misionarilor crestini

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

www.beronline.ro/forum

[mesaj copiat in intregime de pe alt forum]

 

DIN VIATA MISIONARILOR-INTREBARE INTERESANTA SI RASPUNS SI MAI INTERESANT

intrebare: frica de moarte pe campul misionar

Am si eu o intrebare la care nu prea am gasit raspunsuri in Infomisionar. Fie n-am citit eu bine, fie chiar nu s-a scris despre asta...

Poate nici nu e de scris despre asta, poate e ceva mult prea intim in cadrul relatiei cu Dumnezeu... nu stiu. O sa intreb pentru ca e important pentru mine.

As vrea sa stiu daca misionarii se confrunta cu teama de moarte pe campul de misiune? Ma gandesc ca fiecare zona in care exista misionari implica o multime de pericole, fie din partea oamenilor, fie din partea mediului in care se desfasoara misiunea. Eu banuiesc ca apare si o astfel de teama. Cum reuseste un om aflat in slujba lui Dumnezeu printre pagani sau musulmani, sau mai stiu eu unde, sa depaseasca teama asta, atunci cand apare, daca apare.

Nu poate fi ea un obstacol? Ce anume poate fi atat de puternic incat sa determine diminuarea sau disparitia acelei tendinte de autoconservare, de protejare a propriei persoane?

Ma gandesc ca poate parea evident raspunsul la o astfel de intrebare; pentru mine insa, e o intrebare la care nu am gasit pana acum decat raspunsuri teoretice. Mi-ar placea si raspunsul cuiva implicat direct in problema.

Multumesc.

.......................................

 

continuarea la http://www.beronline.ro/forum/viewtopic.php?t=65

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

we dont care :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intra-devar "dumnezeu" crestin ii ajuta pe mincionarii crestini de sute de ani....acesta este si motivul ca nimeni nu i-au pedepsit ptr sutele de mii de crime comise in numele lui isus si nici ptr ca au stins civilizatii.

 

Din pacate aceast genocid si crima continua si astazi in regiuni ale planetei unde populatia bastinasa este inca in comuna primitiva.

 

Activitatea acestor Criminali care cred ca au dreptul sa isi impuna "adevarul" lor distrugand modul de viata al bastinasilor ar trebui interzisi prin legi internationale arestati condamnati s pedepsiti legal ptr faptele lor criminale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum reuseste un om aflat in slujba lui Dumnezeu printre pagani sau musulmani, sau mai stiu eu unde, sa depaseasca teama asta, atunci cand apare, daca apare.

 

pai ... e simplu : nimeni nu e mai puternic decat Domnul Dumnezeu, dac esti cu El in suflet si credinta in ceea ce faci nimic nu ti se poate intampla rau ...si daca pe campul de bataie apare instinctul de conservare ... crezi tu oare ca e mai buna conservarea ta sau a Domnului? care e mai buna?

 

Trust God, he knows better :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intra-devar "dumnezeu" crestin ii ajuta pe mincionarii crestini de sute de ani....acesta este si motivul ca nimeni nu i-au pedepsit ptr sutele de mii de crime comise in numele lui isus si nici ptr ca au stins civilizatii.

 

Din pacate aceast genocid si crima continua si astazi in regiuni ale planetei unde populatia bastinasa este inca in comuna primitiva.

 

Activitatea acestor Criminali care cred ca au dreptul sa isi impuna "adevarul" lor distrugand modul de viata al bastinasilor ar trebui interzisi prin legi internationale arestati condamnati s pedepsiti legal ptr faptele lor criminale

Da ... nu de mult a fost un serial al unui fotograf francez pe programul TV, Arte, care ne-a prezentat activitatea acestor impostori in numele lui Isus.

 

Cred ca legile sunt extrem de permisive la acest capitol ca nu le interzice aceasta crima comisa in numele Domnului ...dar care confirma ca adevarul rostit de Isus ...ca el e de fapt LUCIFER!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca misionarii se confrunta cu teama de moarte pe campul de misiune? Ma gandesc ca fiecare zona in care exista misionari implica o multime de pericole, fie din partea oamenilor, fie din partea mediului in care se desfasoara misiunea. Eu banuiesc ca apare si o astfel de teama. Cum reuseste un om aflat in slujba lui Dumnezeu printre pagani sau musulmani, sau mai stiu eu unde, sa depaseasca teama asta, atunci cand apare, daca apare.
Hopa , frica isi face simtita prezenta? Unde mai este credinta imuabila de care esti atat de subjugat? De ce sa apara teama daca tu stii ca daca e sa te manance vreun canibal vei ajunge in mod indubitabil in campiile elizee.

 

Nu poate fi ea un obstacol? Ce anume poate fi atat de puternic incat sa determine diminuarea sau disparitia acelei tendinte de autoconservare, de protejare a propriei persoane?

Ma gandesc ca poate parea evident raspunsul la o astfel de intrebare; pentru mine insa, e o intrebare la care nu am gasit pana acum decat raspunsuri teoretice. Mi-ar placea si raspunsul cuiva implicat direct in problema.

 

In fata fanatismului (de orice fel) nu exista bariera de netrecut si nici aparare perfecta. Modul de pervertire si indcotrinare a unei persoane, combinate cu limitarea la informatie si accesul doar la o realitate a iluziei distruge in om orice instinct uman si va fi dominat de celulele atavice. Promitei unui sugar toata viata ca, daca ajunge pe luna il faci zeu, isi va dedica existenta unui singur scop. Cel mai bun si elocvent exemplu la ora actuala il reprezinta arabii de tip kamikaze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hopa , frica isi face simtita prezenta? Unde mai este credinta imuabila de care esti atat de subjugat? De ce sa apara teama daca tu stii ca daca e sa te manance vreun canibal vei ajunge in mod indubitabil in campiile elizee.

In fata mortii orice om este cuprins de frica!

Necrestinul este disperat.Crestinul se incredinteaza in bratul lui Dumnezeu! Este ca si cum ai pretinde ca unui crestin sa-i pui mana pe o soba incinsa si nu va simti arsura!

De fapt cand diavolul la ispitit pe Domnul cu o idee asemanatoare a venit:

LUCA 4: 9 Diavolul L-a dus apoi in Ierusalim, L-a asezat pe strasina acoperisului Templului, si I-a zis: ,,Daca esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos de aici;``

LUCA 4: 10 caci este scris: ,,El va porunci ingerilor Lui sa Te pazeasca;``

LUCA 4: 11 si: ,,Ei Te vor lua pe mini, ca nu cumva sa Te lovesti cu piciorul de vreo piatra.``

LUCA 4: 12 Isus i-a raspuns: ,,S'a spus: Sa nu ispitesti pe Domnul, Dumnezeul tau.``

LUCA 4: 13 Dupa ce L-a ispitit in toate felurile, diavolul a plecat dela El, pina la o vreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×