Sari la conținut
Forum Roportal
TAINE

martorii lui iehova

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Alb sau negru , tanar sau batran , sunt peste tot !! Cred cu atata indarjire in mai marii lor ....

Am studiat despre ei , secta lor , obiceiurile lor , am stat devorba cu ei , dar nici unul nu ma convins sa devin "frate".

mie m-i se pare o mare pacaleala , dar foarte bine zidita , iar fisurile din zidul construit parca in jurul creierului sunt foarte mici.

Voi ce ziceti ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere crestin, martorii sunt un fals. Interpretarile lor pe marginea Scripturii, facuta de Turnul de veghe, incalca cele mai elementare reguli de interpretare.Ei scot textul din context si dau interpretarea dorita de ei.Pe de alta parte au modificat traducerea Scripturii in asa fel incat sa combata Trinitatea si Dumnezeirea Domnului Isus!

Doar cateva din erorile lor:

http://www.rcrwebsite.com/facts_on_jws.htm

Natura lui Dumnezeu. Biblia ne invata ca exista doar un singur Dumnezeu adevarat (Isaia 43:10-11; 44:6,8). Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt identificati ca fiind Persoane distincte dintr-o Dumnezeire triunita (Mat.3:16-17; 2Cor.13:14). In intreg Noul Testament Fiul si Duhul Sfant, cat si Tatal, sunt in mod separat identificati ca fiind Dumnezeu. Fiecare poseda atribute divine si actioneaza ca Dumnezeu (Fiul: Marcu 2:5-12; Ioan 20:28; Evrei 1:8; Duhul Sfant: Fapte 5:3-4; 2Cor.3:17-18). 

In contrast, Societatea Turnului de Veghere neaga natura trinitara a lui Dumnezeu si invata ca un asemenea crez este inspirat de satana14. In schimb, invata ca Iehova, numele singurului Dumnezeu adevarat, corespunde doar lui Dumnezeu Tatal. In plus, Societatea neaga si ca Isus este Dumnezeu (vezi, punctul urmator din aceasta brosura). Apoi, neaga ca Duhul Sfant este o persoana si in schimb sustine ca el este doar o forta activa a lui Dumnezeu, asemenea electricitatii15. 

Isus Hristos. Biblia invata ca Isus este Dumnezeu venit in trup si Creatorul tuturor lucrurilor (Ioan 1:1-3,14; Col.1:16). Desi nu a fost niciodata mai prejos de Dumnezeu, la timpul potrivit El si-a pus deoparte gloria pe care o avea la Tatal si s-a imbracat in natura umana (vezi, Ioan 17:3-5; Filip.2:6-11; Col.2:9). Dupa moartea Sa Isus a inviat trupeste din mormant s-a aratat ucenicilor si a fost recunoscut in trupul Sau de peste 500 de oameni. Acest fapt a fost crucial atat pentru mesajul cat si pentru credinta bisericii primara (Luca 24:39; Ioan 2:19-21; 1Cor.15:6,14). 

In contrast, Societatea Turnului de Veghere neaga dumnezeirea lui Isus Hristos si invata in schimb ca Isus este o fiinta creata. La inceput, El era arhanghelul Mihail care mai tarziu s-a nascut ca om perfect. Martorii lui Iehova cred ca dupa ce Isus a fost ingropat, Dumnezeu a destramat trupului Lui fizic. Apoi, Isus a fost inviat ca si creatura spirituala si a fost "materializat" intr-un trup de carne si oase pentru a se face vizibil. Intors acum in ceruri El din nou recunoscut ca fiind arhanghelul Mihail16. 

Mantuirea. Biblia invata ca doar jertfa de ispasire a lui Hristos este cea care rezolva problema omeneasca a pacatului. Cand a fost rastignit pe cruce, Isus Hristos a luat asupra Lui toate pacatele persoanale ale tuturor oamenilor, din trecut, prezent si viitor (1Petru 2:24) si ca si Dumnezeu si om perfect El a indeplinit cu desavarsire cerintele dreptatii lui Dumnezeu (Rom.3:22-26). Ca prin urmare, toti care-l primesc pe Isus printr-o credinta sincera (Ioan 1:12; Fapte 16:31), pot fi iertati si declarati neprihaniti reintrand in partasie cu Dumnezeu (2Cor.5:21, Evrei 7:24-26). 

In contrast, Societatea Turnului de Veghere sustine ca doar un grup de elita al Martorilor lui Iehova cunoscuti sub numele de "cei 144.000", sau ca fiind "cei unsi", poseda in prezent neprihanirea lui Hristos. Doar cei 144.000 sunt nascuti din nou si se pot astepta sa domneasca cu Hristos in ceruri. Pentru restul numeros al Martorilor lui Iehova cunoscuti sub numele de "celelalte oi", sau de "marea multime", jertfa de ispasire a lui Hristos ofera acestora doar sansa mostenirii vietii vesnice pe pamant17. 

Insa, Biblia invata ca noi suntem mantuiti prin har, fara nici un fel de fapte facute in justificare de sine. Mantuirea este darul lui Dumnezeu. Noi nu putem face nimic pentru a contribui la mantuirea noastra deoarece fara Isus Hristos noi suntem "morti in pacatele noastre" (Efeseni 2:1-9). 

In schimb, Societatea Turnului de Veghere sustine ca noi trebuie sa ne dobandim mantuirea noastra, aceasta "depinzand de faptele omului". Omul trebuie "intai sa se alature organizatiei lui Iehova pentru mantuire"18 si dupa aceea sa se supuna la tot ceea ce aceasta invata. In acest fel, relatia cu organizatia Martorilor lui Iehova este prezentata drept baza mantuirii si nu o relatie personala cu Isus Hristos. 

Duhul si pedeapsa eterna. Biblia invata ca duhul omului continua sa existe si sa fie constient dupa moartea trupului (Luca 16:19-31; 2Cor.5:6,8; Filip.1:23-24; Apoc.6:9-11). De aceea, ea spune ca aceia care au respins darul vietii vesnice dat de Dumnezeu, vor suferi o pedeapsa vesnica constienta (Mat.25:41,46; Apoc.14:10,11; 20:10,15). 

In schimb, Societatea Turnului de Veghere neaga pedeapsa eterna si sustine ca omul nu are un spirit (sau, duh) care continua sa existe dupa moartea trupului. Martorii cred ca moartea pune capat oricarei existente constiente. Iadul, spun ei, se refera la mormant si la cei care in final vor fi judecati de Dumnezeu si care vor fi anihilati incetand astfel pur si simplu sa mai existe19. 

Biblia. Biblia invata ca ungerea Duhului Sfant este cea care-l face in stare pe fiecare crestin sa inteleaga Cuvantul lui Dumnezeu si sa-l aplice cum se cuvine in viata lui (Ioan 16:13; 1Ioan 2:27). 

In schimb, Societatea Turnului de Veghere invata ca Biblia poate fi interpretata doar de catre Societatea Turnului de Veghere si ca nici un om nu poate afla adevarul aparte de aceasta20.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punct de vedere crestin, martorii sunt un fals. Interpretarile lor pe marginea Scripturii, facuta de Turnul de veghe, incalca cele mai elementare reguli de interpretare.Ei scot textul din context si dau interpretarea dorita de ei.Pe de alta parte au modificat traducerea Scripturii in asa fel incat sa combata Trinitatea si Dumnezeirea Domnului Isus!

 

Adica au scos din scrierile apocrife cum este 1 Ioan 5:7,8. Oricum nu este nevoie sa modifici scriptura pentru a combate ceva ce nu exista... :o: Turnul de Veghe este doar o revista si nu un om...este gresit sa ii atribui acesteia faptele unui om...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica au scos din scrierile apocrife cum este 1 Ioan 5:7,8. Oricum nu este nevoie sa modifici scriptura pentru a combate ceva ce nu exista... :roll: Turnul de Veghe este doar o revista si nu un om...este gresit sa ii atribui acesteia faptele unui om...

Turnul de veghe este o societate , revista e mai intaii o descriere a societatii mai apoi un indemn inspre ceea ce cred mai marii societatii .

Vroiam sa stiu daca cineva dintre voi a reusit vreodata sa "deschida ochii" vreunui martor . daca da , cum ?

Eu am un prieten si tin la el, insa , cu toate dovezile si toate citatele din biblie care i le-am dat , nu reusesc sa-l fac sa gandeasca altfel . E mai rau ca un drog

Daca noi , toti ceilalti , nu ne putem lasa pacaliti de invataturile lor care de cele mai multe ori sunt false sau inventate si nu servesc la altceva decat la o crestere financiara a turnului de veghe , cum de ei nu vad acest lucru ???

merita mentionat ca printre martori se afla si oameni culti , oameni cu rang inalt in societate , .... nu stiu cat de cultivati din punct de vedere religios , dar capabili sa o faca !!

Asadar , daca aveti vreo metoda , spuneti-mi si mie !

Multumesc cioanas , toate informatiile tale le stiam deja , dar se pare ca nu e de ajuns !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Turnul de veghe este o societate , revista e mai intaii o descriere a societatii mai apoi un indemn inspre ceea ce cred mai marii societatii .

Vroiam sa stiu daca cineva dintre voi a reusit vreodata sa "deschida ochii" vreunui martor . daca da , cum ?

Eu am un prieten si tin la el, insa , cu toate dovezile si toate citatele din biblie care i le-am dat , nu reusesc sa-l fac sa gandeasca altfel . E mai rau ca un drog

Daca noi , toti ceilalti , nu ne putem lasa pacaliti de invataturile lor care de cele mai multe ori sunt false sau inventate si nu servesc la altceva decat la o crestere financiara a turnului de veghe , cum de ei nu vad acest lucru ???

merita mentionat ca printre martori se afla si oameni culti , oameni cu rang inalt in societate , .... nu stiu cat de cultivati din punct de vedere religios , dar capabili sa o faca !!

Asadar , daca aveti vreo metoda , spuneti-mi si mie !

Multumesc cioanas , toate informatiile tale le stiam deja , dar se pare ca nu e de ajuns !!

 

martorii.com un site cu informatii alternative...au si forum. :roll:

 

Nu toate invataturile lor sunt gresite...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Turnul de veghe este o societate , revista e mai intaii o descriere a societatii mai apoi un indemn inspre ceea ce cred mai marii societatii .

Vroiam sa stiu daca cineva dintre voi a reusit vreodata sa "deschida ochii" vreunui martor . daca da , cum ?

Eu am un prieten si tin la el, insa , cu toate dovezile si toate citatele din biblie care i le-am dat , nu reusesc sa-l fac sa gandeasca altfel . E mai rau ca un drog

Daca noi , toti ceilalti , nu ne putem lasa pacaliti de invataturile lor care de cele mai multe ori sunt false sau inventate si nu servesc la altceva decat la o crestere financiara a turnului de veghe , cum de ei nu vad acest lucru ???

merita mentionat ca printre martori se afla si oameni culti , oameni cu rang inalt in societate , .... nu stiu cat de cultivati din punct de vedere religios , dar capabili sa o faca !!

Asadar , daca aveti vreo metoda , spuneti-mi si mie !

Multumesc cioanas , toate informatiile tale le stiam deja , dar se pare ca nu e de ajuns !!

Marturia personala poate fi foarte eficienta si studiul biblic! La un studiu Biblic, Duhul Sfant ii poate deschide ochii sa vada ca interpretarea se face in contextul apropiat (capitol,carte,Biblie) si nu rupand textul din contextul lui.Pe langa toate acestea trebuie multa rugaciune.

E foarte greu, de obicei nu intra in dialog fiindca sunt pusi pe fuga. Sunt trasi la raspundere dupa cate reviste dau la oameni si dupa planul de castigare de adepti! Plus ca doctrina falsa inoculata in mintea lor le-a orbit mintea.

Am o prietena care se chinuie de creo doi ani cu o martora. A ajuns la concluzia ca interpretarea lor este gresita, insa nu poate intelege Trinitatea si intotdeauna se inpotmoleste la acest capitol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marturia personala poate fi foarte eficienta si studiul biblic! La un studiu Biblic, Duhul Sfant ii poate deschide ochii sa vada ca interpretarea se face in contextul apropiat (capitol,carte,Biblie) si nu rupand textul din contextul lui.Pe langa toate acestea trebuie multa rugaciune.

 

Aceasta afirmatie este valabila in cazul tuturor nu doar in cazul martorilor...inclusiv in cazul tau... :roll:

 

E foarte greu, de obicei nu intra in dialog fiindca sunt pusi pe fuga. Sunt trasi la raspundere dupa cate reviste dau la oameni si dupa planul de castigare de adepti! Plus ca doctrina falsa inoculata in mintea lor le-a orbit mintea.

Am o prietena care se chinuie de creo doi ani cu o martora. A ajuns la concluzia ca interpretarea lor este gresita, insa nu poate intelege Trinitatea si intotdeauna se inpotmoleste la acest capitol.

 

Din nou...este adevarat ca sunt spalati pe creier cu anumite invataturi dar acesta lucru este valabil in cazul tuturor...sigur poate ca anumite persoane sunt mai putin spalate ca altele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta afirmatie este valabila in cazul tuturor nu doar in cazul martorilor...inclusiv in cazul tau... :roll:

Din nou...este adevarat ca sunt spalati pe creier cu anumite invataturi dar acesta lucru este valabil in cazul tuturor...sigur poate ca anumite persoane sunt mai putin spalate ca altele...

Problema este ca este spalat pe creier si inoculat cu minciuni.Vede binele rau si raul bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este ca este spalat pe creier si inoculat cu minciuni.Vede binele rau si raul bine!

Martorii desi spalati pe creier ca toti indoctrinatii biblici ...macar au bunul simtz sa ofere o informatie corecta oamenilor ...si anume ca Isus nu a fost Dumnezeu si ca sfanta treime e o gaselnita.

Macar ptr faptul ca au recunoscut acest adevar trebuie bagati in seama.

 

Altfel luat si ei confirma ca si ceilalti "vanduti" ca cine e vandut (nu se stie cui)nu este unOm LIBER din p de v spiritual ci un MANIPULAT!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×