Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Metallica - despre monştrii sacri

Postări Recomandate

Am vrut sa-ti raspund newtask da` esti obraznic.

Educatie muzicala as putea face cu tine, da` degeaba. N-o ai pe aia principala.

Altceva.

L-as intreba pe Fitzroy-ca eu n-am fost rocker din Cluj, am fost din alta parte..

Unde mah, pana mea Metallica iniainte de revolutie !?

Nu-mi da doo(2!) melodii, ca fac ca trenu`.

vorbesti de o altfel de educatie cand tu folosesti un limbaj de cartier gri..

Paii, musiu, probabil ca la revolutia din 89 incununai frumoasa varsta cu trecerea din grupa mare in clasa I-ia..

Vrei sa-mi faci educatie muzicala....

Aici pe forum toata lumea poate face educatie in toate domeniile,,,,,este foarte simplu,,,,

stai si gugalesti in nestire...

...................................

1981 este inainte de 1989 ? da sau nu?

esti cam pa in domeniu...

...................................

daca ai fi alergat dupa discuri din ebonita ( facute la rusi ) prin targuri ti-as intelege frustrarea.

dar cum vad ca stii ca metallica a avut doar 2 melodii din 81 pana in 89 te las sa te manifesti cum vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se duce muzica de rapa. Metallica 3 pagini , iar Avril si Britney 13 si 14. Ce sa stie nubii din ziua de azi ce este muzica. Nu stiu mai nimic despre ei dar au niste melodii care ruleaza pur si simplu. Unforgivem, Nothing Else Matters si One nu ar trebui sa lipseasca din calculatorul nimanui. Am cautat si cred ca am gasit cele mai bune versiuni ale fiecarei dintre cele 3 melodii.

 

Idiotii din ziua de azi isi prind degetele in corzile de la chitara. Unul nu stie sa mai cante.

 

Asa e.Nici macar nu am avut curiozitatea sa vad despre ce naiba discuta atat.

 

Eu nu sunt mare fan Metallica,dar imi plac asa vreo 25 de melodii. :P Ii consider revolutionari si pe ei.

 

EDIT: Daca vin intradevar in romania,va duceti? Eu cred ca o sa fie si Lenny Kravitz in acelasi concert

Editat de Jet Black

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adevaratii rockeri din Cluj :search:

mai bine iti tragi o coarda de chitara peste ochi...

daca nu poti face diferenta intre glem si speed --go away..

bine ca nu i-ai adus in discutie pe Beatlesi si Elvis...

faceai un talmes balmes...

go away impreuna cu Lenti Chiriac al tau si cu edzjidele lui....

a rezistat si asta la tv foarte mult....

......................

Metallica a revolutionat un stil de rock....

asta nu intelegi tu..

Speed Metal..

 

Mai EndTask, ti-ai facut un obicei de a da cu bita in balta. Si eu nu iti spun sa iti dai o palma peste cap pentru ca e fragil si ai nevoie de el.

 

Sigur, glam, speed sint toate rock in final, acum daca pentru tine acest gen a fost revolutionat de Metallica, asta e.... atita stii atita poti.

 

Acum Chiriac a fost intr-adevar unul dintre cei mai mari prezentatori de muzica romani, care a avut un rol determinat in a face cultura muzicala tineretului roman. Cu 2 amendamente insa, nu il chema Lenti ci Cornel... si prezenta nu la TVR si la Radio Europa libera...

Dar tu nu ai de unde sa stii aceste chestii elementare pentru ca ti lipseste cum bine a spus Exe....

 

Mai bine du te si filmeaza cu Canon 400D, chiar daca e tip vechi, si nu uita sa foloseste casete SONY sint cele mai bune...

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai EndTask, ti-ai facut un obicei de a da cu bita in balta. Si eu nu iti spun sa iti dai o palma peste cap pentru ca e fragil si ai nevoie de el.

 

Sigur, glam, speed sint toate rock in final, acum daca pentru tine acest gen a fost revolutionat de Metallica, asta e.... atita stii atita poti.

 

Acum Chiriac a fost intr-adevar unul dintre cei mai mari prezentatori de muzica romani, care a avut un rol determinat in a face cultura muzicala tineretului roman. Cu 2 amendamente insa, nu il chema Lenti ci Cornel... si prezenta nu la TVR si la Radio Europa libera...

Dar tu nu ai de unde sa stii aceste chestii elementare pentru ca ti lipseste cum bine a spus Exe....

 

Mai bine du te si filmeaza cu Canon 400D, chiar daca e tip vechi, si nu uita sa foloseste casete SONY sint cele mai bune...

si tu esti pa...

daca nici nu ai auzit de Lenti Chiriac nu inteleg cum de stii de Cornel Chiriac :search:

inainte sa-ti dai cu parerea, daca nu se scurge din capul tau informatie pertinenta , mai bine informeaza.te de pe net..

este simplu...gogaleste tete gugaleste..

bag de seama ca tu nu stii "elementarul" din muzica rock ( in general)

nu mai incurca borcanele aiurea...

Pentru cultura ta generala...

in timpul anilor 1983-1985, s-a ivit un nou gen muzical ce era

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce va certati asa pe niste stiluri de muzica, pe care probabil nici formatiile sau artistii nu le-ar delimita prea bine. La cate sub-genuri au derivat si alte zeci de mini-genuri este aproape imposibil de spus care din care a derivat fara o analiza completa, ce le delimiteaza, cat de fina este linia de demarcatie, etc. Suna bine si sunt buni? Ce mai conteaza restu :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce va certati asa pe niste stiluri de muzica, pe care probabil nici formatiile sau artistii nu le-ar delimita prea bine. La cate sub-genuri au derivat si alte zeci de mini-genuri este aproape imposibil de spus care din care a derivat fara o analiza completa, ce le delimiteaza, cat de fina este linia de demarcatie, etc. Suna bine si sunt buni? Ce mai conteaza restu ;)

 

Dar Motorhead ce stil canta? Stiti ce a zis Lemmy? Ca e pur si simplu rock 'n roll. :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar Motorhead ce stil canta? Stiti ce a zis Lemmy? Ca e pur si simplu rock 'n roll. :search:

 

Nu am nici o idee dar pentru mine suna clar a heavy sau muzica accelerata cum ii zic eu ;). Ce strica cel mai mult la formatiile astea dupa parerea mea este lipsa chitarei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si tu esti pa...

In mod normal n-ar trebui sa-ti raspund.

Esti mult prea aruncat pentru gustul meu, gagiule.

Vad ca va da netul niste informatii, da` practic voua va lipseste logica sa le puneti cap la cap.

Iti da scris ca Metallica born in 1981 si gata esti exeget in materie de rock.

In 1981 traiau oameni, sa stii newtask.

Eu de exemplu`, nu trebuie sa caut pe net sa vad ce muzica ascultam in 81

85 sau 90.

Iar metallica, pana`n revolutie a avut 4 piese.(patru)

Dar pentru fitzroy si rockerii lui din cluj metallica erau deja monstri sacrii langa ac/dc.

Acum despre metallica.

Daca observati, toata lumea da (ca auditie) doar piesele lor care n-au absolut nimic de-a face cu trash bam bung bang.

Este clar o trupa de metal, iar metalul in 81 n-avea nicio traditie newtask, dar de ramas raman dupa ei(?!) piesele cu linie melodica clara, atractiva.

Practic, melodia e foarte frumoasa cantata la chitara rece sau pian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haha cat ma distrau grupurile de rockeri si metalisti. Cred ca doar 1 din 10 puteau sa faca diferenta intre rock si metal sau genurile muzicale, dar ei se dadeau mari fani si sustinatori ai stilului :crazy:. Daca ii intrebai de muzica iti ziceau de Elvis probabil :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar metallica pana`n revolutie a avut 4 piese.(patru)

la asta m-ai pierdut pe mine mare executor.

 

sa vedem

 

Jump In The Fire

No Remorse

Seek & Destroy

Metal Militia

For Whom The Bell Tolls

Fade To Black

Creeping Death

The Call Of Ktulu

Battery

Master Of Puppets

Orion

Welcome Home (Sanitarium)

...And Justice For All

One

To Live Is To Die

Harvester Of Sorrow

 

mie mi-au iesit 16 care inainte de revolutie spuneau ceva. ale tale alea 4 care erau?

ac/dc isi au locul lor de asemenea si nu "fitzroy si rockerii din cluj" doar ii ridicau pe metallica la rangul respectiv. va inteleg frustrarile legate de o tinerete tinuta oarecum in haturi, prinsei si eu un pic din ea. dar pe tine nu te vedeam la nivelul unuia care se bate cu caramida in piept ca asculta zeppelin la europa libera, dar din pura intamplare (sau nu) a ramas la nivelul la care il considera pe Stalone un mare actor si Rambo( cu toti puii lui) un film remarcabil :crazy: . care e problema voastra pana la urma? de perceptie? bine fie...DAR E A VOASTRA FRATILOR!!! traiti cu ea

si cand va mai apasa problemele in ceea ce priveste muzica, faceti un pustiu de bine si ascultati...MULT! pana sa va dati cu parerea.

cat despre metallica si "revolutie", mie mi se pare ca au dat-o abia pe urma pe comercial si s-au lasat in primul rand de muzica si s-au apucat de facut bani. Si nu te numesti nici "rocker", si nici macar cunoscator al subiectului daca nu realizezi ca albumul simfonic al Metallicai, este unul din cele mai mari produse ale genului, si un unul dintre cele mai valoroase probe ca muzica rock isi merita pe deplin locul secund pe scara MUZICII dupa cea clasica.

vitisme din astea ca eu ascultam "rahat pansat" in 78 toamna, sunt frectii la picior de lemn. am avut perioade cand probabil ascultam intr-o luna mai multa muzica decat toti bosorogii de pe aici care se bat cu europa libera in piept.

dar ca sa concluzionez... a-ti da cu parerea despre ceva la modul categoric, si fara sa ai cea mai mica idee despre subiect mi se poare o mare nesimtire. si faptul ca ea este o a doua natura a roportalianului, nu e o scuza. nici macar senilitatea evidenta datorita vartstei inaintate a unora nu este.

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×