Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Metallica - despre monştrii sacri

Postări Recomandate

One e... geniala :blink:

Mie imi place videoclipul......tot timpul plangeam cand il vedeam....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corecta observatie. Dar nu ar trebui sa generalizezi. Sunt şi oameni care s-au născut dupa '89 care pot aprecia muzica la adevărata ei valoare ! :blink: Nu doar prin MTV bullcrap!!!

 

Nu aveam ce sa generalizez... cred ca ai inteles gresit mesajul meu. Nu era vorba catusi de putin de o diferentiere calitativa intre generatii. Era mai degraba o melancolie legata de modul prin care ne raportam noi la muzica ATUNCI, mod care e practic depasit azi, cu avalansa de informatii existente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu aveam ce sa generalizez... cred ca ai inteles gresit mesajul meu. Nu era vorba catusi de putin de o diferentiere calitativa intre generatii. Era mai degraba o melancolie legata de modul prin care ne raportam noi la muzica ATUNCI, mod care e practic depasit azi, cu avalansa de informatii existente.

Acum am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca e si o diferenta intre generatii, foarte sesizabila in modul in care e perceputa muzica lor. Pentru noi, cei care ascultam Metallica inainte de 89, care ne faceam cu greu rost de casete si de reviste de pe afara, Metallica au fost si vor ramane niste monstri sacri. Erau cu siguranta standardul de excelenta in rock, cel putin asa simteam noi, "rockerii" din Cluj. In aceeasi categorie erau doar AC/DC si Iron Maiden, insa cu tabere mai degraba separate de sustinatori (bineinteles, in cadrul comunitatii la care ma refer). Asta nu inseamna ca nu se asculta la greu Sabbath, Zeppelin, Rainbow, Accept, Ozzy, s.a.m.d. Dar Metallica erau... Metallica. :pardon:

 

Erau insa alte vremuri... impactul vizual al rockului era nul (nu tu videoclipuri, reviste "la vedere", nimic) si practic ne alegeam muzica doar pe... ascultate, si din ce ne spuneau cei "mai mari". Astazi piata de muzica e mult mai "deschisa"... si cu avalansa de informatii pe care o poti obtine extrem de facil despre muzicieni si muzica lor (informatii pozitive sau negative), e mult mai putin probabil sa idolatrizezi o trupa in felul in care o faceam noi. De altfel, e ceva caracteristic celor care au prins ceva din tinerete inainte de '89. In fata libertatilor si posibilitatilor limitate... fiecare traia cu mai multa intensitate acele placeri, putine la numar, care erau accesibile.

 

Adevaratii rockeri din Cluj au considerat intotdeauna monstri sacri pe Zeppelin, Purple si Sabath. Metalica ca si" monstri sacri" e ca si vaca si baletul... much ado about nothing... dar sigur fiecare cu opinia lui... :drag:

Adevaratii rockeri erau cei carora le raspundea Chiriac in fiecare Simbata si Duminica...cei pe care ii gaseai la concertele Experimental, Modal, Monocord si Tudoran...si mai tirziu Semnal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevaratii rockeri din Cluj au considerat intotdeauna monstri sacri pe Zeppelin, Purple si Sabath. Metalica ca si" monstri sacri" e ca si vaca si baletul... much ado about nothing... dar sigur fiecare cu opinia lui... :drag:

Adevaratii rockeri erau cei carora le raspundea Chiriac in fiecare Simbata si Duminica...cei pe care ii gaseai la concertele Experimental, Modal, Monocord si Tudoran...si mai tirziu Semnal.

adevaratii rockeri din Cluj :pardon:

mai bine iti tragi o coarda de chitara peste ochi...

daca nu poti face diferenta intre glem si speed --go away..

bine ca nu i-ai adus in discutie pe Beatlesi si Elvis...

faceai un talmes balmes...

go away impreuna cu Lenti Chiriac al tau si cu edzjidele lui....

a rezistat si asta la tv foarte mult....

......................

Metallica a revolutionat un stil de rock....

asta nu intelegi tu..

Speed Metal..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa-ti raspund newtask da` esti obraznic.

Educatie muzicala as putea face cu tine, da` degeaba. N-o ai pe aia principala.

Altceva.

L-as intreba pe Fitzroy-ca eu n-am fost rocker din Cluj, am fost din alta parte..

Unde mah, pana mea Metallica iniainte de revolutie !?

Nu-mi da doo(2!) melodii, ca fac ca trenu`.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se duce muzica de rapa. Metallica 3 pagini , iar Avril si Britney 13 si 14. Ce sa stie nubii din ziua de azi ce este muzica. Nu stiu mai nimic despre ei dar au niste melodii care ruleaza pur si simplu. Unforgivem, Nothing Else Matters si One nu ar trebui sa lipseasca din calculatorul nimanui. Am cautat si cred ca am gasit cele mai bune versiuni ale fiecarei dintre cele 3 melodii.

 

Nothing Else Matters, solo-ul de la inceput al lui Kirk rupe tot

 

Unforgiven unde chitara rules again

 

http://www.youtube.com/watch?v=H5BoQ1qPPRs One probabil piesa cu cel mai bun final

 

Idiotii din ziua de azi isi prind degetele in corzile de la chitara. Unul nu stie sa mai cante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×