Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Ce inseamna "film bun"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desigur nu exista o definitie. Intrebarea ar suna mai corect: Ce inseamna pentru tine un film bun?

Corect ar fi sa incep eu. So here i go: un film la care sa te gandesti putin dupa ce la-ai vazut, de care sa-ti amintesti dupa ceva timp si eventual sa vrei sa-la vezi dinnou. si preferabil sa aiba un subiect original.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat ca depinde foarte mult si de starea ta de spirit in momentul cand vizionezi filmul respectiv.

Un film care la un moment dat ti sa-a parut excelent cand il revezi nu ti se mai pare la fel de reusit. Mi sa-a intamplat de mai multe ori.

De asemenea daca il vezi impreuna cu "gasca" si lor le place esti oarecum influentat si tu. Comediile cel putin nu au acelasi farmec de unul singur.

Iar filmele de dragoste fara prietena mea langa mine nu pot fi la fel.

 

Eu cred ca un film bun este acela care il poti vedea de mai multe ori si ti se va parea la fel de reusit de fiecare data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca un film bun este acela care il poti vedea de mai multe ori si ti se va parea la fel de reusit de fiecare data.

[snapbacca]27485[/snapbacca]

 

 

descrierea perfecta din punctul meu de vedere... ba chiar iti place sa-la mai vezi din cind in cind, chiar daca la-ai vazut deja de vreo 3, 4 ori.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai dragilor, pentru mine un film bun indiferent de standardele profesioniste sau ale opiniei publice internationale e acel film care atunci cand il vizionez ma destinde, film a carui actiune ma surprinde in mod placut, ma captiveaza, si chiar si dupa ce la-am vizionat inca mai pastrez asa un sentiment de relaxare si de buna dispozitie.

 

ata ete tot. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai dragilor, pentru mine un film bun indiferent de standardele profesioniste sau ale opiniei publice internationale e acel film care atunci cand il vizionez ma destinde, film a carui actiune ma surprinde in mod placut, ma captiveaza, si chiar si dupa ce la-am vizionat inca mai pastrez asa un sentiment de relaxare si de buna dispozitie.

 

ata ete tot. :o:

[snapbacca]27605[/snapbacca]

 

Am dat "reply" mesajului tau ca sa spun ca sunt de acord cu tot ce ai scris acolo... :oca: :oca: :oca:

 

Sambata seara, ProTV a difuzat "Legile Atractiei" (Laws of Attraction)... nu la-am ratat, desi il am pe calculator si la-am mai vazut de vreo 5 ori pana acum... pe la 1 noaptea (aveam insomnie), tacanind TV-ul am observat ca il difuzeaza in reluare si la-am mai vizionat o data... am ras la fel de mult :o: ... ce pot sa spun... imi place! :oca: :oca: :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine un film bun e atunci cand il vad pentru a 20 -a oara (sunt cazuri :crazy: ) si tot descopar ceva care imi scapase pana atunci

 

un film bun e atunci cand plangi pentru a 20 -a oara :spiteful: si cand razi la fel de bine ::o:: si cand il vezi a 21 -una oara !

 

sunt pur si simplu filmele cu care ajungi sa te identifici si in care te regasesti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un film "bun" cred ca e acela la care trebuie sa te uiti de mai multe ori ca sa il intelegi in intregime. nu cred ca te relaxeaza ci din contra te tine cu inima la gat si ai senzatia ca nu mai vrei sa se termine si sa tina la nesfarsit.

dar un film oricat de bun ar fi el daca as ajunge sa il vad de 20 de ori cred ca m-as plictisi, sincer.as ajunge sa ii ved imperfectiunile si nu cred ca o sa il mai consider asa bun :pee :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin film bun eu as intelege un film care iti spune ceva, are un substrat pe undeva pe acolo.. Sau iti arata ceva ce nu ai mai vazut, sau iti arata ceva ce ai mai vazut intr-un mod care te captiveaza teribil de mult.

Dar.. tot cred ca, in primul rand, trebuie sa spuna ceva; eventual ceva interesant. Apoi mai trebuie sa ne si prindem de ceea ce a spus. Daca a spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca sunt mai multe tipuri de filme bune: sunt alea "usoare" pe care le vezi si te destind, te relaxeaza(pentru. mine Ocean-sa 11 si 12) , sunt alea geniale care au un mesaj, te marcheaza, iti influenteaza chiar viata uneori(saw si la vitta e bella-tot. pentru mine-) si mai sunt alea care tie nu-ti plac dar primesc o gramada de oscaruri sau sunt arhicunoscut (pentru mine Titanic si Stapunul inelelor vor ramane totdeauna un mister in privinta succesului).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat e de important sa vrei sa-la vezi de 20 de ori. Nu cred ca asta defineste un film bun. Importante sunt impresiile de moment pe care le creeaza. Mai starnesc oare filmele din zilele noastre "catharsis"-ul fara de care arta nu e desavarsita? Am vizionat "Closer" si am savurat fiecare replica - simplu si emotionant - asta inteleg eu prin "film bun".

 

Edit by monique: fara Caps Lock!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×