Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Exista ceva mai valoros decat timpul?

Postări Recomandate

Cineva zicea ca "timpul este singura noastra avutie", singurul care ne limiteaza si de care dispunem cu adevarat. Poti sa pretuiesti ceva mai mult decat clipa?

(ce probleme am inceput sa-mi pun!) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cineva zicea ca "timpul este singura noastra avutie", singurul care ne limiteaza si de care dispunem cu adevarat. Poti sa pretuiesti ceva mai mult decat clipa?

(ce probleme am inceput sa-mi pun!)  8)

[snapbacca]27414[/snapbacca]

 

Buna aLat si bine ai venit pe roportal!

Eu as fi de parere ca dragostea e mai valoroasa decat timpul :-

 

si alta problema - depinde cum iti folosesti timpul - el poate fi mai valoros sau nu - ca si oricare alt lucru :- Ce zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ...timpul nu este un lucru.. timpul se afla in noi... noi insine suntem importanti . devenim deosebiti prin modul cum ne petrecem timpul .. :pee: Sa ma ierte ca nu-i stiu in momentul asta niccaul ...are o semnatura draguta.. pe romaneste ..Orice om moare dar nu orice om traieste cu adevarat 8)

Cu adevarat important este insa, ca la sfarsitul timpului , adica la sfarsitul nostru, sa fim multumiti de realizarile si de viata noastra iar pentru asta trebuie sa dedicam totul prezentului.

No regrets!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem timpul? Cat de des spunem "nu am timp"?. Il putem controla cumva? Senzatia mea este ca timpul ne are pe noi... si ca ne lasa putin sa aflam valoarea lui, sau sa ne inchipuim ca am aflat-o.

 

Daca timpul ar fi al meu... la-as da inapoi si as invata mai multe, m-as distra mai mult, as fi mai atenta la cei din jurul meu.

 

Valoroase sunt momentele in care facem ceva bun, in care ne simtim bine, in care daruim o parte din noi - din iubire, din prietenie - nu avem TIMPUL dar avem VIATA.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca adultii si copiii percep in mod diferit trecerea timpul.Cu cat inaintam in varsta cu atat mai mult ni se pare ca timpul trece mai repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca adultii si copiii percep in mod diferit trecerea timpul.Cu cat inaintam in varsta cu atat mai mult ni se pare ca timpul trece mai repede.

[snapbacca]27533[/snapbacca]

 

Eu am simtit-o pe pielea mea 8). Copil fiind mi se parea ca saptamanile sunt... lungi precum lunile. Acum... nu stiu cand a inceput saptamana si cand sa-a terminat. Exista si o explicatie pentru asta: in copilarie activitatea mea se rezuma la joaca si asteptat sa vina parintii acasa. Acum... am 9 ore/zi serviciu, curatenie acasa, mancare de facut, cumparaturi, spalat plus ca trebuie sa imi gasesc timp pentru citit, pentru discutii pe aici, pentru iubitul meu (asta e partea cea mai frumoasa, trebuie sa recunosc :"> ) si... pentru prieteni, parinti. Cam astea ar fi motivele pentru care timpul sa-a comprimat atat de mult.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca adultii si copiii percep in mod diferit trecerea timpul.Cu cat inaintam in varsta cu atat mai mult ni se pare ca timpul trece mai repede.

*

Da, e ca atunci cand mergem pentru prima oara intr-o calatorie... A doua oara acelasi drum pare mai scurt..a treia oara ..si mai scurt 8))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e ca atunci  cand mergem pentru prima oara intr-o calatorie... A doua oara acelasi drum pare mai scurt..a treia oara ..si mai scurt :lol2:)

[snapbacca]27542[/snapbacca]

 

Exact...Si se mai spune ca atunci cand suntem stresati sau nervosi ,timpul trece mai repede...si procesul de imbatranire se accelereaza...

 

Asa ca ar fi mai bine sa nu ne suparam atat de des...daca vrem sa nu avem riduri...

8) :- :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Funny how the years

They just pass us by

Seems licae yesterday.... 8)

 

(timpul e dusmanul nostru)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce de raspunsuri!!! Merci pentru intampinate Blacca CAT! E pe departe cel mai interesant forum din cate stiu.

Dulcica spune ca "Orice om moare dar nu orice om traieste cu adevarat", Roberta ca "timpul ne are pe noi... si ca ne lasa putin sa aflam valoarea lui". Suntem de acord deci ca timpul este foarte valoros. Asta pentru ca este finit (ma refer la timpul de care dispune cineva); nu putem sa ne intoarcem si sa schimbam ce am facut si nici nu putem sa o luam de la inceput, totul e unic. Dar nu cred ca timpul ne are pe noi, nu prea vad cum. Ce este timpul de fapt? Cuvantul are foarte multe intelesuri, dar cred ca noi vorbim aici de timp ca si durata, durata noastra de functionate, daca vreti 8).

Cum ne-ar putea detine? Dispunem de el pentru ca putem decide cum il folosim. Singurul efect pe care il are asupra nostra este ca ne limiteaza. Dar asta face totul sa fie mai intens, mai viu.

In momentul in care constientizezi faptul ca totul este efemer incepi sa dai mai mare importanta vietii si sa traiesti cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×