Sari la conținut
Forum Roportal
Dulcica

de ce ne place atat de mult "Saint Valentines"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

saărbătorile tradiţionale sunt z

Editat de Dulcica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm, o minuscula corectura: Saint Valentine sau Saint Valentine-sa Day. Saint Valentines nu prea merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca in general tinerii au adoptat-o, tineri care multi viseaza la America sau la Occident, si acesta este probabil unu dintre motive. Un alt motiv este promovarea intensa care sa-a facut de catre comercianti care normal ca nu vor sa rateze inca un moment in care sa-si faca vanzare. Pe de alta parte eu unu am auzit inainte de Saint Valentine-sa Day si doar dupa aceea ca aveam si noi o sarbatoare in genu asta numita Dragobete. Si sincer nu cred ca sunt singurul. Motivul este canoi nu am promovat sarbatoarea noastra si atunci cand sa-a ivit ocazia ne-a fost intodusa o noua sarbatoare in calendar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe de alta parte eu unu am auzit inainte de Saint Valentine-sa Day si doar dupa aceea ca aveam si noi o sarbatoare in genu asta numita Dragobete. Si sincer nu cred ca sunt singurul. Motivul este canoi nu am promovat sarbatoarea noastra si atunci cand sa-a ivit ocazia ne-a fost intodusa o noua sarbatoare in calendar!

[snapbacca]27426[/snapbacca]

 

Nu suntem singurii, cultura americana e "la moda".

Cred ca e asa de populara printre tineri pentru ca e o sarbatoare a preocuparii lor principale, viata de cuplu. Suntem tineri, abia am invatat sa iubim, ne place al naiubii de mult si ne place sa aratam ca ne place.

E frumos pana la urma si nu e o tragedie asa de mare ca e pe alta data si se numeste altfel decat sarbatoarea nostra traditionala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg acest topic. Adica titlul e o intrebare retorica sau cum? Tu intrebi, tu raspunzi. Turuiala in 7 posturi, felicitari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, ce ai vrea sa intelegi? Eu am pus topicul, am "turuit" cum spui tu cine doreste comenteaza.. destul de simplu....Ce anume deranjeaza? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dulcica, pe undeva iti inteleg revoltarea, am observat ca m-ai si complimentat mai demult pentru niccaul meu "pe romaneste" (merci!), deci esti o traditionalista probabil, nu?

Dar gandeste-te ca uneori traditiile nu sunt chiar asa de importante. Oricum nu pot fi retinute toate, unele, care au fost populare in trecut vor fi inlocuite de altele ce prind mai bine la mentalitatea vremii.

Gandeste-te, cum ar fi sa plangem dupa traditiile din epoca medievala care nu au supravietuit pentru ca au fost inlocuite cu altele mai frumos colorate.

Chestia cu preluarea culturii americane duce pana la urma la globarizare, nu? (hmm...o sa fac un topic pe tema asta) Dar este asta un lucru rau? Desigur, se pierd multe obiceiuri frumoase, dar chiar tu ai spus ca Valentines-sa day este o solutie geniala pentru promovarea ideii de cuplu fericit, este o adaptare moderna a sarbatorii noastre traditionale. Sunt totusi oameni care aleg sa pastreze traditia (chiar dintre tineri), ea nu va disparea niciodata complet, doar va deveni mai putin populara.

si ar mai fi ceva, prin faptul ca cei care aleg sarbatoarea traditionala (printre care ma aflu si eu) o blameaza pa cealalta nu o vor face ma putin populara. E o chestie de optiuni. Nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar traditia nu e asa de importanta..dar sa inlocuiesti dragostea cu declaratii superficiale..facute de dragul unei sarbarori cool nu e intocmai omeneste... Oare cati dintre cei care isi fac azi cadouri ..daruiesc ceva si de Craciun? Promovarea ideei de cuplu fericit ramane poate de multe ori numai o idee.. mai ales in randul adolescentilor.

Pentru cei care stiu sa pretuiasca iubirea, Happy Valentine , de fapt ..sa fiti iubiti de-a pururi :o:

Editat de Dulcica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, asa mai merge! :o:

De acord, si pe mine ma sperie superficialitatea multora. Multi dintre, reformulez: cativa dintre ei insa trec printr-o stare de incertitudine, nu au descoperit inca ceea ce e cu adevarat de valoare dar o sa o faca in curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×