Sari la conținut
Forum Roportal
chicago

Adio mort tinut in casa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cu ocazia asta va mai muri o meserie veche de cateva sute de ani ....bocitoarele ...pe ele chiar le plang de mila ,unde isi vor mai exercita ele talentul ....... :yahoo:

 

dar cand ii faci cenusa si ii ti in vitrina la loc de cinste??

 

 

prefer obiceiul cu arderea pe pat mortuar in mijlocul oceanului ,nu tu strans jar ,nu tu cenusa ,uneori cate o coroana de flori aruncata in valuri .... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu ocazia asta va mai muri o meserie veche de cateva sute de ani ....bocitoarele ...pe ele chiar le plang de mila ,unde isi vor mai exercita ele talentul ....... ;)

prefer obiceiul cu arderea pe pat mortuar in mijlocul oceanului ,nu tu strans jar ,nu tu cenusa ,uneori cate o coroana de flori aruncata in valuri .... :)

 

 

eheiiiii ..... de unde ocean? :yahoo: ai tu doua? da-mi si mie unul....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eheiiiii ..... de unde ocean? :yahoo: ai tu doua? da-mi si mie unul....

 

 

de oceane ne vaitam .....mortii sa vina ,ca le gasim noi la fiecare cate un ocean ......hai ...o mare ca este mai multe ..... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numa de garagatza va arde, nu aveti pic de respect pentru morti.

RUSINE !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica ,numai avem voie sa spunem bancuri la priveghi ?

stiu ca era un obicei vechi ,nu stiu insa prin ce parte a tarii ...la botez se plange iar la inmormantare se rade ...nu cred ca are legatura cu respectul pentru cei dusi dintre noi ....nu conteaza cum sau unde vor fi ingropati ,ei vor ramane in inima si amintirea noastra ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord. Mortul pe masa tinut in casa o zi - doua mi se pare grotesc.

Sa inteleg ca pe parintii tai, cand vor muri (daca n-au murit deja), nu-i vei tine in casa.. e grotesc, nu-i asa?

 

Mda.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca pe parintii tai, cand vor muri (daca n-au murit deja), nu-i vei tine in casa.. e grotesc, nu-i asa?

 

Mda.

 

Mie cand mi-au murit bunicii, parintii mei (deci copiii decedatilor) nu i-au tinut in casa. Mi se pare anormal sa tii un trup in putrefactie in casa. Ca sa nu mai zic ca si psihologic e putin cam aiurea treaba asta. E lipsit de orice norma de igiena sa stai cu un mort in casa. Era groaznic cand se intampla sa trec pe langa unii la care le murea cineva. Un miros si bocete etc. Chiar intr-un bloc unde mai stau nu stiu cati oameni mi se pare deplasat sa faci circul asta si sa deranjezi pe toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca mor nu mi-ar place sa ma tina in casa ... sa mai fie si la bloc ... si cu bocete :lol2: :focus:

Si la parastas sa mai spuna si bancuri ?!! :kiss:

cam mult .... ia sa intram si noi in europa .. macar cu picioarele inainte :D ca bani de inmormantare am :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×