Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

Lumea virtuala versus lumea reala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am plecat de la cateva lucruri simple:

-in marile companii, in birouri, intre colegi este mai simplu sa dai un e_mail decat sa folosesti telefonul de interior sau pur si simplu sa te scoli de pe scaun sa comunici cu cineva,

-mica si nevinovata ''barfa'' a fost inlocuita cu chatul, in care persoanele nu se vad sau se aud(desi citisem pe undeva ca 70% dintr-o comunicare se compune din tonalitatea vocii, mimica fetii si gestica),

-sunt siteuri specializate cu referate pe diferite teme pentru scoala sau facultate(un ex:http://www.referat.ro/),

-limba romana tinde sa degenereze in virtual prin folosirea diferitelor limbaje.

 

Si atunci se naste intrebarea daca aceste modificari ale spiritualitatii si comportamentului uman influenteaza si lumea reala, in ce mod si unde vom ajunge?

Iata pentru ce am deschis acest topic, unde va astept cu exemple, pareri, discutii, directii,etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu pot sa inteleg de ce nici un user nu se agata de acest topic!

Nu este interesant? Nu va atrage? Explicati-mi macar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu tot nu pot sa inteleg de ce nici un user nu se agata de acest topic!

Nu este interesant? Nu va atrage? Explicati-mi macar!

 

 

viata bate filmul .................lumea reala e mai incitanta si mult mai interesanta ............

nu contest virtualul te atrage prin mister ....cu cat ai imaginatia mai bogata cu atat te atrage mai mult !

cu cat visezi mai mult cu ata suferi mai mult .

sa lasam virtualul cu virtualul si sa traim mai mult live .......viata e frumoasa cand o simti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu tot nu pot sa inteleg de ce nici un user nu se agata de acest topic!

..... Explicati-mi macar!

 

 

Probabil s-au saturat sa tot fie pe post de cobai. :roll: :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..normal ca o influenteaza ..

si este vorba de un alt fel de comunicare ,se poate constata ca este mai benefica prin textualizare decit prin vorbire .

..iar la marile companii ,se foloseste pentru ca ia forma unor notificari ,este mai usor de verificat si comunicarea este mai complexa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa lasam virtualul cu virtualul si sa traim mai mult live .......viata e frumoasa cand o simti !

 

Intrebare: de ce mai intri aici, daca viata este asa de frumoasa?

 

 

Probabil s-au saturat sa tot fie pe post de cobai. :jester: :jester:

 

Si sentimentul de frustare este o fateta tipica a comportamentului uman!

 

..normal ca o influenteaza ..

si este vorba de un alt fel de comunicare ,se poate constata ca este mai benefica prin textualizare decit prin vorbire .

..iar la marile companii ,se foloseste pentru ca ia forma unor notificari ,este mai usor de verificat si comunicarea este mai complexa .

 

Intr-o comunicare directa, am citit undeva ca 70% este perceptia tonului vocii+ mimica fetii+gestica!

Restul de 30% este perceput de celelalte simturi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..adevarat ..dar comunicarea in scris ,ne ajuta sa fim mai ordonati in vorbire ..nu iti poti permite sa fi agramat ,pe cind vorbirea orala poate fi scuzata de acest lucru , fiindca se interpreteaza ca find gluma .

Ajutind la aceasta si ..mimica fetei ,gesturi ..si mai apoi acest gen de comunicare are si ceva ludic si ,aminteste de vremurile din trecut cind se comunica prin scrisori ..

depinde de la individ la individ ,cum percepe acest lucru..

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..adevarat ..dar comunicarea in scris ,ne ajuta sa fim mai ordonati in vorbire ..nu iti poti permite sa fi agramat ,pe cind vorbirea orala poate fi scuzata de acest lucru , fiindca se interpreteaza ca find gluma .

Ajutind la aceasta si ..mimica fetei ,gesturi ..si mai apoi acest gen de comunicare are si ceva ludic si ,aminteste de vremurile din trecut cind se comunica prin scrisori ..

depinde de la individ la individ ,cum percepe acest lucru..

 

Laurent, in secolul vitezei nu mai scrie nimeni scrisori sau citeste vreo carte!Accesam Netul cu Google!

Azi avem mobil,SMS,PM, E_mail si ce va mai apare!

Eu vroiam sa vedem cat de mult influenteaza aceasta lume virtuala pe cea reala si tendinte de viitor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar posta toata lumea aici, ar fi, ca in orice alt topic, pareri pro si contra! Pro si contra ce? Pro lumii virtuale si contra lumii reale. Si invers. Eu urasc lumea virtuala, desi imi petrec mare parte din timp aici! Am avut mari probleme de-a lungul anilor din cauza inflexibilitatii limbajului virtual. Se lasa loc de interpretari si de multe ori nu reusesti sa te faci inteles sau sa intelegi ceea ce incearca monitorul ala sa iti zica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×