Sari la conținut
Forum Roportal
Socrate

Urticaria colinergica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pt. Shopyrla

 

Cine ti-a spus ca ai urticarie colinergica?Ce doctor?Si care sunt sintomele? Vreau mai multe detalii pls! Si legate de tratament daca chiar nu iti mai apare urticaria daca iei aerius?

 

Doamna doctor Diana Dantzar medic primar alergolog la Spitalul Clinic Nicolae Malaxa m-a diagnosticat in momentul in care i-am spus simptomele si anume :cresterea brusca a temperaturii corpului care apare in momentul unui efort fizic, unor emotii accentuate (ps nu mi-a aparut niciodata la bucurie fericire etc) ,intrarea in incaperi cu temperatura ridicata motiv pentru care toata iarna am umblat in tricou pe sub geaca .(am renuntzat si la dusurile calde ,iarna tot dusurile reci imi fac bine)

Aerius e foarte bun la mine am tratament sa il iau zilnic dar prefer sa il iau doar cand este necesar ,am vazut efectul tratamentului cu aerius in mom in care intr-o zi de examen am uitat sa iau si a aparut urticaria iar la urmatorul examen am luat aerius si nu mi-a mai aprut . Nu stiu in alte cazuri dar la mine daca apre urticaria si nu iau nici un medicament dispare singura in cateva ore in functie de cat de grav s-a manifestat , o singura data mi-a aparut pe tot corpul nu mai stiu ce facusem in rest imi apare doar pe maini , frunte si pe burta .Partea buna e ca am capatat o foarte buna rezistenta la frig .

Nu stiu de ce nu am probleme si vara probabil din cauza ca sunt deja incalzit si nu exista o crestere brusca a temp corpului deoarece acesta e deja incalzit ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey,

eu sufar de aceasta urticarie de mic copil. cand mergeam la bunici unde temperatura e mai joasa cu cateva grade indiferent de anotimp....imi apareau si cand mergeam acolo si cand ma intorceam acasa. iar de cativa ani e ca o ciudatenie care imi mananca zilele, imi apare numai toamna, din septembrie si pana in noiembrie tarziu, depinde cat de repede vine iarna. desi am fost la medici si le-am explicat ca numai in aceasta perioada a anului imi apare, singurul rasp a fost: de la alimentatie inadecvata. s-a dovedit fals, pt ca am tinut regim alimentar si singurul ecou de la el a fost ca ajunsesem un schelet de 40 kg. acum stau in bucuresti de 3 luni, imi apar cand vin in bacau si cand ma intorc in bucuresti(sa fie tot diferenta de temperatura?). ar trebui sa mai mentionez ca sufar si de rinita alergica, imi apare in primavara si poate tine si toata vara. factorii alergeni descoperiiti fiind polenul si iarba...deocamdata :wub: nu tin tratamente, doar in perioadele resprective iau claritine sau aerius, uneori imi trece mai repede alergia, alteori isi continua evolutia pana cand dispar factorii alergeni sau pana se asterne iarna in toata regula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, salut ! :P

Ar trebui creata o comunitate mai solida care sa ofere suport "pacientilor" cu aceasta problema ! Uneori informatiile se alfa greu, dupa multe greseli personale de administrarea situatiei, dupa multe teste. analize peste analize care in general sunt foarte bune, multi medici schimbati in ideea ca preccedentul / actualul a omis ceva, a omis un "ceva" care duce la vindecare ...

Am de 14 ani o problema severa ! Nu pot face efort, nu pot sta in frig, la cald, in "efect de sauna" si in alte medii in care ajungi fara sa ai habar si apoi platesti :airkiss: ! Toti doctorii care s-au prins de diagnostic mi-au spus ca nu au vazut o asa manifestare violenta si ii cred :D ! E vorba de un efort minim ... mers pe jos la pas domol 50-100 de m, aplecat sub birou 30 de sec ca sa schimb un cablu de la calculator ... etc ! Deci efort 0 ! Nu stiu cum e la voi, dar la mine petele acelea se unesc, formeaza placi si deformeaza pielea de oriunde ar fi ea / tesuturile(in special cele mai sensibile), umfla pleoapa pana cand nu mai vezi nimic si gatul / laringele pana cand nu mai poti respira - bine asta daca am nesabuinta sa dorm invelit cu plapuma iarna si in camera sa fie cald, sau fac efort (cateva min de jucat ceva ... +10-20 min - fotbal, bascket etc) ! In general, la mici eforturi ... manifestarea consta intr-o aparitie a unor pete(f f multe - pana inrosesc pielea uneori si ti se face frig de la pierderea de caldura prin piele) ! Factorul estetic e mai putin important - ca te duci al un client si vede omu ca e ceva ciudat cu tine :cheer: e alta treaba si ca iti sugereaza sa sune la salvare sau la taxi ... importanta este starea de rau - respiratie greoaie, o stare teribil de proasta, sperietura in cazurile mai speciale - simti pentru cateva minute ca mai ai un pic si s-a terminat pentru tine ... pt ca in cateva zeci de minute totul a se termine si sa ramai repetandu-ti in minte: sa nu cumva sa mai fac aia, aia si aia ca de data asta mia- mers !

Manifestarile pe piele sunt diferite la mine in functie de stimul - la efort, la stres, la cald si la frig - de asemenea variaza si intensitatea in functie de stimul precum si timpul de exercitare(violenta) !

Habar nu am cum e sa faci sport :P ! Tot ce pot face este sa joc 10-20 de min ping pong cu o pastila de Claritine ! Imi pot permite o gimnastica de inviorare, dar nu trebuie exagerat ! Vara sau iarna nu pot merge pe strada - si asta nu e problema de capriciu - e vb de faptul fizic, de riscuri si de cazuri prin care am trecut care nu inceteaza sa apara ! (gen plecat cu barca in soare in herastrau - mare greseala - criza severa, mers pe jos in soare vara 2 statii de masina - mare greseala, dormit cu patura pe tine intr-o camera incalzita - mare greseala, stat aplecat cu capul in jos pe sub birou(se ridica temperatura brusc la nivelul superior) etc - mare greseala, stat langa o sursa de caldura - mare greseala , intrat de la frig intr-o incapere in care este cald - mare greseala, de la cald la frig - iar ! Pur si simplu - nu se face - pentru mine - bineinteles - asta nu inseamna ca poti duce o viata nromala - mereu trebuie sa te pazesti ! Nu se ia tramvaiul sau masina cand e aglomeratie si se merg mai multe statii - mai ales vara - etc ! Evolutiile sunt imprevizibile - pot scapa mai usor sau mai "complicat" in functie de zaruri ... (factori multipli, imposibil de inventariat)

Doctori vizitati cu analize complete: dr Radu (de la malaxa) - se spune ca este cea mai buna - a fost ok - numai ca nu mi-a dat un tratament eficient - a mentionat ca sa ceva nu a mai vazut si a sunt bun de o conferinta in domeniu !, dr. Nedelcu, dr. Giurcaneanu, dr. Leventer acum dr. Perlea + altii (unii sunt alergologi, altii dermatologi)! Cam toti au spus: urticare colinergica, in forma cronica si severa - mai toti au mentionat ca nu au mai intalnit un caz cu aceeasi violenta a eruptiilor la stimuli e nimic(urcat de 2 etaje pe scari etc ...) ! Tratamentele au dus la o oarecare tinere sub control a bolii - deloc satisfacatoare ! Am refuzat sistematic orice medicament care provoaca somnolenta !! Poate ca a venit timpul :) !

Medicamente: Claritine, Telfast, Aerius, Hismanal si altele ! Cele mai bune rezultate le-a dat Claritine - nici un medic nu mi-a prescris pana de curand do combinatie valida (probabail ca e si vian mea ca am alergat de la unul la altul in timp fara sa pastez o legatura necesara si sa revin ... am considerat ca trebuie altul ... mai mereu) ! Maine ma duc la niste noi teste :) si cred ca o sa incep cu un tratament similar celui indicat de Socrate(h1 +h2) !

Daca ma puteti ajuta cu sfaturi si informatii, documentatii, noi variante de tratament, DAR si daca sunteti interesati de formarea unei comunitati (eventual sa dezvoltam un WEBSITE cu forum - ma pot ocupa de partea tehnica si de domeniu etc) cu infromatii, pacienti - poate sa implicam si niste doctori ?!! care stiu despre ce vorbesc !

Pentru contact:

Yahoo Messenger: ZeeZefir ,

E-mail: Proiect@Afaceri-Internet.com !

Apreciez orice informatie si implicare ! (Ce zici Socrate ? :focus:)

Pe mine, afectiunea asta ma transforma intr-un invalid - si este foarte corect spus !

Editat de Adrian_CM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am citit mai sus..nici nu stiu cum sa incep :lol2: se pare ca mereu poate fi si mai rau... :kiss:

Si eu sufar de urticarie colinergica..dar in sensul simptomelor normale...cert e un lucru: antihistaminele nu ne vindeca..ORICARE ar fi astea..sa zicem ca unele mascheaza destul de bine efectul,desi oricum este pt un timp limitat,organismul in final obisnuindu-se cu el.. Noua ne tebuie alt tratament..NU antihistamine..si mai ales nu corticosteroizi..( se cunosc efectele daunatoare ale acestora..in plus sansele ca urticaria sa se intoarca intro forma mult mai grava cresc considerabil)

Pt cei care vor sa incerce antihistamine h1&h2 le recomand ketotifen..la mine a avut efect foarte bun dupa 2-3 zile de la inceperea tratamentului...dar efectul a tinut ~3 saptamani max... apoi era inutil..momentan iau Xyzal(antihistamic bun bazat pe levocetirizina,nu prod somnolenta...dar...cum am zis..mascheaza cat de cat..in sensul ca reduce considerabil mancarimea,dar petele apar..sa zicem cu 20% mai putin...)

Eu unul ma gandesc cu groaza ca nu voi scapa prea curand de chinul asta..mai ales ca la anul merg la faculate..in Buc..si pt mine e teroare sa suport caldura..mai ales ca acum locuiesc la munte.

Am auzit ca medicul Ioan Nedelcu ar fi printre cei mai buni dermatologi din tara ( stiu asta deoarece a reusit sa-l vindece pe tatal meu de vitiligo--care se stie e extrem de greu de vindecat). Ma intrbam daca a fost cineva la dansul, sau la doamna Olga Simionescu ,ca tot isi face atata reclama...:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pizza ! Poti incerca la dr. Radu de la policlinica Malaxa, Bucuresti(eu am ajuns, in timp la ctiva doctori Dr. Leventer(dermatolog, locul 5 din top 100 femei in 2006 - asta e ca fapt diovers :flowers:), dr. S. Perlea (alergolog) si altii -care au spus ca au stat sub indrumarea ei, probabil si dr. Olga... - se spune ca este cea mai buna din tara) - are si un cabinet particular - buna, dar ocupata - iar la boala asta trebuie tinut un contact permanent cu doctorul ! revizuit tratamentul - testare etc ...

 

Eu am ajuns la dr. Sorin Perlea, alergolog (din 83) - f bun, de la Spitalul Militar, Bucuresti - am facut testele: cele de pe brate cu intepaturi si picaturi, rece, cald, spirometrie - test de efort (dupa 3 etaje urcate - intrasem in crizulica - stateau cu injectia pregatita si mi-au luat in 30 de min de 8-9 ori tensiunea :flowers: )

Mi-a dat:

1 Claritine si o Ranitidina: dimineata

1 Ranitidina si un Telfast: seara

- a vrut sa imi prescrie si unul cu somnolenta, dar am refuzat deocamdata ! Dupa 1 zi si jumatate de tratament am facut un efort comparabil cu cel de la testare si petele abia s-au vazut (insa pielea s-a tumefiat putin in locurile in care probabil ar fi aparut cu placere f f multe pe cm patrat) - am sitit totusi o usoara stare de rau, dar cred ca a fost de vina mai mult obisnuinta(si panica aferenta la mine, de fiecare data - nu sunt obisnuit sa urc 1-2 etaje fara urmari, la 3-4-5 etaje deja cumva sunt programat sa intru in panica - am si de ce - chiar daca trebuei sa ma autosugestionez ca e ok) - trebuie sa ma dezobisnuiesc si sa mai deprind un pic organismul cu efortul.

Nu stiu cat o sa tina efectul - eu sper sa nu fie pe 2 sapt :roll: !

E cam ciudat ca organismul sa se obisnuiasca cu antihistaminicele - docturul acesta m-a asigurat ca, in timp, doza nu va trebui marita ca sa isi faca acelasi efect ! Desi experienta mea cu Claritine zice un pic altceva - precum si ceea ce spui tu si altii de pe forum !

Sper sa tina cat mai mult ! Sau sa nu se aplice la mine(in continuare) !

Oricum tratamentul este de test - in 10 zile ma duc iar sa constatam impreuna(cu doctorul) schimbarile !

 

Reiau chemarea mea la o comunitate mai solida pentru suportul de orice fel al suferinzilor ! Experienta celor mai vechi in "domeniu", cum e Socrate, poate folosi multora chiar daca simptomele si triggerele sunt diferite !

Vreau sa fac un site si am nevoie de participare: informatii, prezentari de cazuri, tratamente, ceva articole scrise special de doctori etc, structurare si ... cat mai multe !

Sanatate !

YM: ZeeZefir

E-Mail: Proiect@Afaceri-Internet.com

Editat de Adrian_CM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa 5 ani am ajuns la concluzia ca cel mai eficace mod de a controla urticaria colinergica este evitarea stresului, practicarea sportului, alimentatia sanatoasa, o viata sanatoasa in general.

Eu m-am apucat de sport iar, depun foarte mult efort, ma incalzesc foarte tare, si nu mai am nici o problema. Totusi, inainte de antrenament iau Telfast si Ranitidina, iar uneori si Ketotifen. Asta de doua ori pe saptamana.

La antrenament muncesc foarte mult, incerc sa transpir cat mai mult si sa-mi invat organismul cu cresteri cat mai bruste de temperatura.

Cred ca organismul trebuie reinvatat sa faca fata cresterilor bruste de temperatura, in ultimii ani am tot evitat cresterile bruste de temperatura.

Din pacate, totusi tot mai am probleme uneori, dar am reusit sa controlez cat de cat urticaria asta.

Iar un tratament care sa vindece urticaria colinergica nu cred ca va aparea prea curand.

Cred ca cel mai bine e sa invatam sa o controlam, sa observam momentele in care se manifesta, de ce s-a manifestat, si sa vedem ce putem face sa evitam o alta eruptie.

Oricum, exista si o parte buna in toate suferintele astea. Eu am invatat foarte multe despre mine, am invatat sa imi controlez starile psihice, si am inceput si sa citesc foarte mult despre medicina, nutritie, samd.

Cel mai bine e sa va duceti la un dermatolog, si sa incepeti sa cautati cu el un tratament eficace , au aparut atatea antihistaminice, poate o sa gasiti unul care are efectul dorit asupra organismului vostru; ar fi bine sa incepeti sa va controlati starile de stres, eu am invatat ca pot sa fac treaba buna si daca nu ma stresez, si niste sport este chiar indicat, chiar daca o sa aveti probleme la inceput.

Trebuie sa aveti grija sa nu dati in ceva mai rau, se stie ca odata aparuta o alergie pot aparea si altele, iar eu mai ajunsesem sa stau si mai prost cu sanatatea pentru ca nu mai faceam deloc miscare, stateam numai in casa in fata calculatorului si televizorului, si in plus mai eram stresat si de urticarie.

O viata cu un ritm mai alert, totusi fara prea mult stres, este indicata, o activitate care sa ne oblige sa ne miscam si sa ne implicam, si care sa ne aduca si satisfactii este de asemenea indicata, iesirile in natura, si dupa cum am mai spus, sportul.

Multa sanatate.

 

 

 

 

 

 

Nu stiu cum se manifesta la tine, urticaria, dar la mine e destul de nasol. Eu aproape tot timpul am cel putin o blanda pe corp. Si in conditiile in care iau Zyrtec sirop de apoape 2 ani in continuu.! Am incercat telfast, ketotifen, si nici un rezultat. Tie iti apar doar cand te duci la sala? nu inteleg de ce iei doar inainte de a merge la sala!

Sper sa se gaseasca cat mai repde un antidot!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni ( ca sa-l citez pe banica) am fost sapt trecuta la Dr. Nedelcu, cel care tot apare pe la TV.. Programarea am facut-o cu 2 saptamani inainte pt ca este ff. aglomerat. Am ajuns la dansul, am platit taxa (100 ron) si iam spus ce am ( diagnostic urticarie colinergica). Ma intrebat de cat timp ( 6 luni i-am zis) ,ce am luat ( antihistamice) ,daca am caini pisici,papagali (n-am) ,s-a uitat pe analizele care le adusesem cu mine ( in principiu cele de baza + cea de helicobacter pylory) si cam atat.. Raspunsul doctotrului,care m-a si facut sa sper de altfel a fost: "Pana acum te-ai facut ca te tratezi".

Si acum sa va postez tratamentul:

1) Diprophos suspensie in ziua 1,ziua 15 si ziua 35 de tratament.

2) Nizoral 1 tableta seara timp de 10 zil---seara dupa masa

3) telfast primele 10 zile 2 tablete/zi ,1 dimineata,alta seara.... iar apoi 1 comprimat pe zi timp de 10 zile

4) Metronitazol (aici am uitat pt cam reteta la mine...dar era vb de 2 comprimate pe zi parca diminetaza si seara dupa mese....nu mai stiu durata)

5)Calciu lactic 20 zile pe luna,timp de 2 luni

6)Magneziu 20 comprimate pe luna/2 luni

 

Acum intervine regiul la care sunt supus din ziua 1 de tratament pana in ziua 60: (2 LUNI)

FARA: sare ( nici un pic...totul fara sare inclusiz paine sau orice poate avea sare)

zahar,sau fff putin...se cere inlocuirea zaharului cu mierea...am voie ciocolata alba

cafea,cola,ceai verde sau orice poate contine cofeina ( se poate cafea fara cofeina)

fara ALCOOL

fara condimente de orice fel

evitarea pe cat posibil a grasimilor

evitarea imbracamintei sintetice in contact direct cu pielea

hainele se vor spala la msina iar apoi clatite in cel putin 5 ape curate

fara contact direct cu: detergenti,acuarele,benzine, ---trebuie folosite manusi

fara TUTUN, incluzand si fumatul pasiv

la vara trebuie stat neaparat la soare...

Ca dieta se va consuma 2 mere, 1 morcov si 1 iaurt(fara fructe) pe zi

 

Mi-a spus ca ma va vindeca si sa merg la control peste 1 luna....a zis ca pana atunci ar trebui sa fiu aproape vindecat,daca nu trebuie sami faca analize "speciale" ...regimul va fi urmat cu strictete 2 luni cu posibilitate de prelungire pana la 5 luni.

 

Cam atat..de parca n-ar fi destul...voi incepe joi 19 apr....

Mie mi-e frica de diprophos...pt ca e steroid...si e al naibii de nenorocit la complicatii/reactii adverse,mam crucit cand am citit...in + dr meu de familie s-a speriat la tratament...zicea si el,ce am mai citit si eu pe internet, ca stroidul ma poate vindeca complet 2-3-6 luni, dar apoi sa ma distruga, urticaria aparand intro forma mult mai severa si imposibil de controlat de antihistamice... Acu sincer,sper ca Dr. Nedelcu stie ce face...pt ce nu degeaba are diplomele pe care le are.. si sper sa ma vindec definitiv... :crazy:

 

Acum astept parerile voastre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai am de adaugat... fara : sosuri, ciocolata conserve si concentrate.

 

Mai trebuie sa beau 1 ceai de tei seara,

sapunul folosit va fi eucerin PH5

 

iar megneziul FORTE trebuie sa-l iau 3-4 luni cate 2 comprimate dimineata dupa masa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in a 5a zi de tratament..pana acu nam obs nimic schimbat...adica..la 2 telfast luate pe zi...sunt la fel...

De fapt am obs niste reactii la Diprophos...in sensu k a 2a zi dupa injectie am stranutat de vreo 500 ori..:blink:) si ca am simtit..si inca mai simt putin o mica durere a testiculelor..cam atat pt moment..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Din pacate nu mai am nici o noutate in tratamentul urticariei colinergice.

Am postat anterior ca solutii pentru un control al acestei urticarii practicarea periodica a sportului, insotit de cat mai multa transpiratie, o viata cat mai sanatoasa, mai putin stres (mai ales asta), si Telfast de 180mg o data pe zi (sau un alt antihistaminic care s-a dovedit eficace in particular).

Eu am redus treptat doza de Telfast si mai iau Telfast de la 2 pana la 4 ori pe saptamana (foarte rar, in periodele foarte stresante mai iau zilnic).

Foarte important, din primul moment in care simtiti ca se va manifesta urticaria, trebuie sa va relaxati, sa incepeti sa respirati rar si adanc, sa nu va stresati ca vor observa cei din jur, pentru ca daca va veti relaxa manifestarea va fi mai putin violenta, sau poate ca nu va aparea nimic. Si mai ales cautati sa va micsorati temperatura corpului cat mai repede.

Am observat o chestie cand eram la odata la Romexpo, am trecut prin fata unei camere video (cred cu infrarosu sau alta tehnologie), fiind intr-un moment in care aveam un inceput de prurit, si am vazut pe monitor ca zonele in care simteam manifestandu-se urticaria erau mult mai rosii (asta denotand o temperatura mai mare), si temperatura corpului meu in general era mai mare decat a celorlalti din jur.

Ce am mai observat si mi se pare foarte important este ca de obicei urticaria se manifesta in momentele in care glandele sudoripare ar trebuie sa inceapa sa functioneze, adica cand ar trebui sa incepem sa transpiram. Observasem anterior ca nu mai transpiram decat foarte rar, si doar atunci cand nu se manifesta urticaria. Tocmai de asta recomand mult sport si transpiratie, deoarece se pare ca exista o legatura.

Legatura cred ca este de fapt acetilcolina, neurotransmitatorul care stimuleaza glandele sudoripare si le spune cand trebuie sa functioneze, si care in acelasi timp este principalul declansator al urticariei colinergice.

Din cate imi amintesc din ce am citit acum 2 ani cand m-am documentat mai mult despre urticaria asta, acetilcolina are un rol foarte important si in functionare memoriei si creierului in general. Poate ca asa se explica de ce cel mai eficace medicament pe care l-am luat impotriva urticariei (Hidroxizin) imi crea somnolenta si am avut rezultate mai slabe la facultate in cei doi ani in care am urmat tratamentul (Hidroxizin-ul avea si un efect anticolinergic, si de aici eficienta impotriva urticariei colinergice).

Mai ajuta si B-urile si calciul dupa cate am vazut (atentie totusi la excese).

Parerea mea e ca trebuie luate cat mai putine pastilele, trebuie sa gasiti un medicament care sa amelioreze efectele (tratament nu exista) si sa il luati cand credeti ca aveti nevoie mai mare (fara a exagera si daca puteti reduceti doza treptat), si mai ales incercati chiar daca aveti multe pe cap sa va relaxati, sa le luati pe rand fara a va stresa ( sa stiti ca studiile arata ca stresul desi stimuleaza organismul sa fie mai rapid in miscari si reactii, reduce concentrarea si capacitatea de memorare, si mai ales omoara mai multi neuroni :jester: ). Deci cat mai putin stres si o viata mai sanatoasa. Incercati sa fiti mai puternici, oamenii stresati au de obicei un caracter slab (ca si mine de altfel :( ). Nu cred ca o sa auziti de un om cu un caracter puternic sa aiba urticarie colinergica :) .

Atentie ca majoritatea medicamentelor au nevoie de o anumita perioada de timp pentru a fi absorbite de organism si a avea efect. Telfast-ul de exemplu se absoarbe si isi face efectul in 1-2 ore, uneori avand efect si pana la 36 de ore in functie de activitatile din acel interval.

Deci va calculati sa luati pastila cu 2 ore inainte de face sport (de exemplu).

Mai multe nu am de impartasit despre urticaria colinergica.

Cat despre site, nu stiu daca merita intr-adevar, forumurile mi se par de ajuns, dar daca este cineva dispus sa puna cap la cap informatia, sa realizeze site-ul si sa il intretina, eu sunt dispus sa cumpar domeniul si sa il gazduiesc.

 

Numai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×